izulogo

Öğrenim Hareketliliği

studies


Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği, üniversitemizde kayıtlı öğrencilerin, öğreniminin bir bölümünü kurumlararası anlaşma ile ortak olunan Erasmus+ Program Ülkelerindeki yükseköğretim kurumunda gerçekleştirmesine olanak sağlar.
  

Erasmus+ Program Ülkeleri

Birleşik Krallık, Danimarka, Hollanda, İrlanda, İsveç, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, İtalya, İzlanda, Kıbrıs Rum Kesimi, Lihtenştayn, Lüksemburg, Macaristan, Norveç, Polonya, Romanya, Türkiye*, Yunanistan, Almanya, İspanya, Letonya, Makedonya, Malta, Portekiz, Slovak Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Litvanya, Slovenya.

Gidilen ülkelere göre sağlanan hibe miktarları Erasmus+ Kurum Koordinatörlüğü tarafından yayınlanan başvuru ilanlarında yer almaktadır.

Türkiye Erasmus+ Programına dahil bir ülkedir. Ancak üniversitemizden seçilen katılımcılar Türkiye'de Öğrenim hareketliliği gerçekleştiremez.


Uygun Kurum/Kuruluşlar

Öğrenim hareketliliği gerçekleştirilecek kurum aşağıdaki 2 şartı sağlamalıdır.

  • ECHE sahibi bir Yükseköğretim Kurumu olması,

ve

  • Yükseköğretim kurumu ile üniversitemiz arasında, öğrenim görülecek alanda kurumlararası anlaşma yapılmış olmalı,
   Üniversitemizin Erasmus+ kurumlararası anlaşmaları için tıklayınız.
 
   

Asgari ve Azami Süreler

Avrupa Komisyonu tarafından öğrenci öğrenim hareketliliği için faaliyet süresi, en az 3 ay ve en fazla 12 ay olarak belirlenmiştir. Ancak, üniversitemizde Erasmus+ öğrenim hareketliliğinden, daha çok katılımcının yararlanabilmesi için, hibelendirilecek faaliyet süresi 1 akademik semester olarak sınırlandırılmıştır.

Faaliyet süresinin kesintisiz gerçekleştirilmesi gerekir. 

Öğrenci öğrenim hareketliliğinde, katılım sertifikasında yararlanıcının 3 aydan az süre ile faaliyet gerçekleştirdiğinin görüldüğü durumlarda, faaliyet geçersiz kabul edilir ve yararlanıcıya herhangi bir hibe ödemesi yapılmaz.

Katılım sertifikasında 3 aydan az faaliyet gerçekleştirdiği tespit edilen öğrenci aldığı tüm hibeyi iade etmek zorundadır.