izulogo

Kayıt Yenileme & Ders Kayıt

Türk Uyruklu Öğrencilerin Kayıt Yenileme İşlemi

Türk uyruklu öğrencilerin, Üniversite tarafından ilan edilen tarihlerde ilgili akademik yılın öğrenim ücretini ödemeleri, Akademik Takvimde belirtilen Ders Kayıtları/Danışman Onayları haftasında Kampüs Bilgi Sistemi'nden ders seçimi yapmaları ve danışmanlarına onaylatmaları ile gerçekleşir.

Uluslararası Öğrencilerin Kayıt Yenileme İşlemi

Uluslararası öğrencilerin, Üniversite tarafından ilan edilen tarihlerde ilgili akademik yarıyılın öğrenim ücretini ödemeleri, Akademik Takvimde belirtilen Ders Kayıtları/Danışman Onayları haftasında Kampüs Bilgi Sistemi'nden ders seçimi yapmaları ve akademik danışmanlarına onaylatmaları ile gerçekleşir.

Uzatmalı (4+ Sınıf) Öğrencilerin Kayıt Yenileme İşlemi

Uzatmalı öğrencilerin, Akademik Takvimde ilgili yarıyıl için belirtilen "Ders Kayıtları/Danışman Onayları" haftasında Kampüs Bilgi Sistemi'nden ders seçimi yapmaları, ilgili yarıyılın öğrenim ücretini veya seçtiği derslerin AKTS kredi ücretlerini ödemeleri ve ders seçimlerini danışmanlarına onaylatmaları ile gerçekleşir.

Burslu Öğrencilerin Kayıt Yenileme İşlemi

Burslu öğrencilerin, Akademik Takvimde belirtilen "Ders Kayıtları/Danışman Onayları" haftasında Kampüs Bilgi Sistemi'nden ders seçimi yapmaları ve akademik danışmanlarına onaylatmaları ile gerçekleşir.

Burs ve indirimler lisans programının normal öğrenim süresince ve ilave bir yıl süreyle verilir, bursu sona eren öğrenciler de ücretli veya indirimli öğrenciler gibi yıllık öğrenim ücretini veya seçecekleri derslerin AKTS kredi ücretini ödeyerek kayıt yenilemek zorundadır.

KAYIT-YENILEME

ÖNEMLİ BİLGİLER:

  • Hastalık, doğal afet, tutukluluk, mahkumiyet, askerlik, ikamet izni vb. önceden öngörülemeyen mazereti nedeniyle öğrenim ücretini zamanında ödeyemeyen ve ders seçimi yapamayan öğrenciler, derslerin başladığı hafta içerisinde ilgili fakülte sekreterliğine bir dilekçe ile müracaat ederek “Mazeretli Kayıt Yenileme ve Ders Kayıt” talebinde bulunabilirler.
  • Mazeretleri ilgili yönetim kurulu tarafından kabul edilen öğrencilerin, “Mazeretli Kayıt Yenileme ve Ders Kayıt” işlemleri en geç ilgili yarıyılın ilk iki haftası içerisinde yapılabilir.
  • Akademik Takvimde belirtilen "Ders Kayıtları/Danışman Onayları" haftasında ders seçimi yapmayan veya ders seçimini danışmanına onaylatmayan öğrenciler, o yarıyıl derslere/sınavlara giremez ve öğrencilik haklarından yararlanamaz. 
  • Kayıt yenilemeyen öğrenciler ilgili yarıyılda; Üniversitemiz tarafından verilen Akademik Başarı Burslarını, Derece ve Nakit Burslarını, KYK tarafından verilen bursları vb. burs ve indirimleri alamazlar. Üniversitemizden derece bursu alan öğrencilerden yasal mazereti bulunmadan bir dönem kayıt yenilemeyenlerin bir daha geri verilmemek üzere derece bursları kesilir.
  • Kayıt yenilemeyen yabancı uyruklu öğrenciler ilgili yarıyılda Oturma İzni/İkamet Belgesi alamaz, almış ise iptal edilir.
  • Kayıt yenilemeyen öğrencilerin hem İZÜ-Kampüs Bilgi Sistemi'nde hem de YÖK-YÖKSİS Bilgi Sisteminde Öğrencilik Statüsü "Pasif-Kayıt Yenilememiş Öğrenci" olarak güncellenir ve kayıt yenilenmeyen yarıyıl/lar öğrencinin azami öğrenim süresinden sayılır.
  • Kayıt yenileme ve ders kayıt işlemi yapmasına rağmen derslere devam etmeyen öğrencilerin ödemiş oldukları öğrenim ücreti iade edilmez ve sonraki yarıyılın/yılın öğrenim ücretinden mahsup edilmez.

duyuruicon Ders Seçim İşlemleri Kullanıcı Kılavuzu için tıklayınız >>>

Öğrenim Ücretinin Ödenmesi

Üniversiteye ödemeniz gereken öğrenim ücretinin tutarını Öğrenim Ücreti Ödeme ve Borç Sorgulama Sistemi'ne "T.C. Kimlik Numaranız" ve "Soyadınız"  ile giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

Öğrenim ücreti ödeme işlemleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız >>>


Halkalı Kampüsü
Adres / Posta Kodu: 
Halkalı Cad. No: 281 Halkalı Küçükçekmece / İSTANBUL 34303
IZU_Cozum_Merkezi_WhatsApp

444 97 98
bilgi@izu.edu.tr