Döngüsel Ekonomi Sempozyumu Online Olarak Gerçekleşecek


TÜBA Sürdürülebilir Kalkınma, Finans ve Çevre Çalışma Grubu, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve UN SDSN Türkiye organizasyonunda; Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi katkılarıyla 19-20 Şubat 2021 tarihlerinde Döngüsel Ekonomi Sempozyumu gerçekleşecek. Programa konuşmacı olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Murat Kurum, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile birlikte dünyanın saygın üniversitelerinden değerli akademisyenler katılacak.

Covid-19 tedbirleri nedeniyle online olarak düzenlenecek program, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak. Sempozyum iki gün boyunca “Döngüsel Ekonomi” teması ile gerçekleşecek. Programda, dünyadaki döngüsel ekonomi uygulamaları ile birlikte döngüsel ekonominin tarım, finans, çevre ve istihdam ile olan bağlantıları tartışılacak. Etkinlikte ayrıca Covid-19 salgını sonrası dönemde döngüsel ekonominin getirebileceği fırsatlar ele alınacak. Döngüsel Ekonomi Sempozyumu’nun açılış oturumu, 19 Şubat Cuma, 14:30’da yapılacak.

Birleşmiş Milletler çerçevesinde uygulamaya konulan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları diğer bir ifade ile Küresel Amaçlar, dünyada yoksulluğun ortadan kaldırılması, gezegenin korunması ve tüm insanların barış ve refah içerisinde yaşamasını sağlamak için yapılan girişimlerden biri olarak tanımlanıyor.  Bu bağlamda sürdürülebilir kalkınma kavramı özellikle son yıllarda, Birleşmiş Milletler ile birlikte devletlerin öncelikli hedeflerinden biri olarak görülüyor. Yoksulluk ve açlığın sona erdirilmesi, sağlıklı bireyler yetiştirmek, nitelikli bir eğitim tahsis etmek, temiz su ve sıhhi koşullara dünyadaki her bireyin ulaşmasını sağlamak, erişilebilir ve temiz enerjiyi temin etmek, insanlara yakışır istihdam sahaları oluşturarak ekonomik iyileşmeye katkı sunmak, sanayi, yenilikçilik ve altyapıda gelişmek, eşitsizliklerin azaltılması yönünde adımlar atmak, sürdürülebilir şehirler ve yaşam alanları oluşturmak, sorumlu tüketim ve üretimi sağlamak, iklim değişikliği gibi çevre problemleri ile mücadele etmek, barış ve adaleti tesis etmek ve tüm bu amaçlar için ortaklıklar kurmak başlıkları ile özetlenen bu hedefle birbirleriyle yakından bağlantılı çözümler olarak değerlendiriliyor.

Detaylı bilgi ve Program için: https://www.izu.edu.tr/etkinlikler/2021/02/19/default-calendar/dongusel-ekonomi-sempozyumu

Canlı Yayın: https://www.youtube.com/channel/UCpzOynaCz64PljpvrEjwWXg