izulogo

Adım Adım Kayıt

İZÜ kayıt tarihleri 03 Temmuz 2023 - 31 Ağustos 2023 tarihleri arasındadır. İstanbul Zaim Üniversitesi'nde herhangi bir lisans programına kabul edildikten sonra hemen kayıt işlemlerini tamamlamak için çalışmaya başlamalısınız. Sorunsuz bir işlem için aşağıdaki talimatlara çok dikkat etmelisiniz. Unutmayın, kayıt işlemleri hızla halledilmesi gereken bir süreçtir. Kayıt yaptırmaya geç kalmanız durumunda kabul durumunuzu kaybedeceksiniz. Kayıt işleminizi erken bir vakitte tamamladığınızdan emin olun.

1. Adım: Denklik Belgesi

Denklik belgesi, aldığınız eğitimin Türkiye'deki eğitime denk olduğunu onaylar. Denklik belgesi olmadan Türkiye'de bir üniversiteye kayıt olamazsınız. Bu nedenle, kayıt için ilk adımınız olmalıdır. Denklik belgesini nasıl alabileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Orijinal lise diplomanızı ve tüm akademik dönemlerinizin transkriptlerini aşağıdaki ofislerden birine vermeniz gerekir:

1- Türkiye'nin eğitim danışmanları ve eğitim büroları ikamet ettiğiniz ülkede bulunmaktadır. Ülkenizdeki eğitim ataşelerinin listesini görmek için lütfen buraya tıklayın. Bu ofisleri Türk Elçilikleri veya Konsoloslukları içinde bulabilirsiniz. Ataşe ofisine başvurmanız, denklik belgesini almanın en kolay, en hızlı ve en kesin yoludur. Türkiye'ye seyahat etmeden önce sertifikanızı alarak, bir Türk üniversitesine kayıt olma şartlarını yerine getirmiş olursunuz.

2- Türkiye'deki il milli eğitim müdürlüğünün ofisleri. En yakını İstanbul Sultanahmet semtinde bulunmaktadır. İstanbul'daki bakanlığın iş yükü Ağustos ve Eylül aylarında artar. Bu yüzden denklik belgesi için bu yoğun tarihlerden önce başvurmanızı önemle tavsiye ederiz. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yerini görmek için lütfen buraya tıklayın.

Önemli: Bu seçeneği yalnızca ülkenizde bir ataşe ofisi yoksa uygulamanız gerekir. Denklik Belgesine İstanbul'da başvurmanız gerekiyorsa, ilk uygulamanız gereken adım bu olmamalı. Ancak, bunun kayıt için en önemli belge olduğunu bilmelisiniz. Türkiye'de yaşıyorsanız, bu kesinlikle ilk adımınız olmalı.

2. Adım: Öğrenim Ücretinin Ödenmesi

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, kar amacı gütmeyen bir vakıf üniversitesidir. Yardım ve öğrenci harcı ile finanse edilen bir üniversite türüdür. Bu nedenle, öğrencilerin her dönem derslere başlamadan önce öğrenim ücreti ödemeleri gerekmektedir. Kayıt sırasında ödeme belgesini ibraz etmeniz gerekmektedir. Ücretler ve burslar sayfası, ücretlerin ve bursun ödenmesine ilişkin önemli bilgileri açıklar.

3. Adım: Konaklama

Gelmeden önce İstanbul'da nerede yaşayacağınızı düşünmelisiniz. İZÜ Öğrenci Konukevi'ne başvuru yapmak istiyorsanız, konukevi başvuru tarihlerini takip etmelisiniz. İstanbul, üniversite sayısı açısından dünyanın ikinci büyük şehridir. Bu sebeple konaklama için birçok seçenek bulabilirsiniz.

4. Adım: İstanbul'a Seyahat

Seyahate çıkmadan önce bir danışmanla eşleştirileceksiniz. Danışmanınız sizi karşılamak isteyebileceği için kendisiyle fikir alışverişinde bulunup seyahat bileti satın almanızı karışılama durumuna göre düzenlemeniz en iyisidir. Seyahate çıkmadan önce denklik belgesi alamadıysanız, kayıt süresinin bitiminden en az 3 hafta önce İstanbul'a gelmenizi tavsiye ederiz. Seyahat planlarınıza karar verirken önemli tarihlere dikkat edin. Oryantasyon programına katılım bir seçenek değil, kayıt için bir ön şarttır. Oryantasyonda bulunmanız gerekmektedir. Kabul edildiğiniz programınızın dilinde yeterlilik sertifikanız yoksa, İZÜ dil yeterlilik sınavına girmelisiniz. Sınav tekrarlanmayacağından yeterlilik sınav tarihlerine ilişkin güncellemeleri takip ediniz. İZÜ web sitesinin Uluslararası Öğrenci bölümünü kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Her şeyi sizin adınıza kolaylaştırmak için oluşturduğumuz Welcome Kit'e web sitesinden ulaşabilirsiniz. Uluslararası ofisteki ekibimiz, başlangıçta karşılaşabileceğiniz sorunlara cevap olması niteliğinde bu kiti hazırladı. Bu kitte önümüzdeki dört ile beş yıl içinde size faydalı olabilecek her küçük ayrıntıyı bulabilirsiniz. Devam eden sayfalarda çeşitli problemler karşısında başvurmanız gereken adımları öğreneceksiniz. Özellikle “İZÜ'de Nasıl Başarılı Olabilirim?” kısmında, eğitiminizin önüne çıkabilecek küçük engellerden kaçınmayı ve başarılı bir öğrenci olmanın önemli adımlarını göreceksiniz. Sonunda hayatta kalmak ve gelişmek için rehberiniz olacak olan İstanbul ve Türkiye'de hayatınıza kısa bir giriş bulacaksınız.

5. Adım: Kayıt

İZÜ Halkalı Kampüsü'ne gelin ve başvurunuzda talep ettiğiniz belgeleri ve diğerlerini yanınıza alın. İlk olarak, uluslararası ofis belgelerinizin orijinalliğini kontrol edecektir. Daha sonra kayıt işleminizi tamamlayacağınız öğrenci işleri ofisine yönlendirileceksiniz. Kayıt için gerekli belgelerin listesi:

1. Kabul Mektubu

2. Pasaport veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı

3. Orijinal Lise Diploması (İngilizce veya Türkçe olmayan belgelerin noter onaylı tercümeleri gerekmektedir.)

4. Orijinal Lise Transkripti (İngilizce veya Türkçe olmayan belgelerin noter onaylı tercümeleri gerekmektedir.)

5. Denklik Belgesi

6. 4 adet vesikalık fotoğraf

7. Ödeme Dekontu (%100 burs ile kabul edildiyseniz dikkate almayın.)

8. Dil Yeterlilik Sertifikası (varsa)

9. İkamet İzni (varsa)

 

________________________________________

Size yardımcı olabilmemiz için lütfen tüm işlem boyunca bizi bilgilendirin:

international@izu.edu.tr