izulogo

Sıkça Sorulan Sorular

 
KAYIT

26 Ağustos 2018 tarihinde yapılacak olan IZU Uluslararası Öğrenci Sınavı sonrasında tüm adaylar hakkında son değerlendirme yapılacak. Sınava katılan adayların sınav sonuçları ve nihai kabul mektupları 29 Ağustos Çarşamba günü gönderilecek. Adayların aldıkları kabul mektupları ile kayıt işlemlerini tamamlayabilecekleri son tarih 7 Eylül 2018 Cuma günüdür. 7 Eylül tarihi saat 17:30 itibariyle kaydını mazaretsiz olarak tamamlamamış adayların kabul mektubu geçersiz sayılacaktır. Mücbir sebeplerle 7 eylül tarihine kadar kaydını tamamlayamayacak adayların mazeretlerini international@izu.edu.tr adresine en geç 5 Eylül tarihine kadar eposta ve açıklama ile bildirmesi gerekir.

Sınav ile ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.  

Sınav kayıt formu için lütfen tıklayınız.  

Sınav sonuç sayfası için lütfen tıklayınız.  

Türkiye’deki üniversitelere kayıt olabilmek için diplomanızın Türkiye’deki eğitime denk olduğuna dair bir belge olan denklik belgesini almanız gerekir. Bu işlem 2 aya kadar sürebilmektedir. Bir an önce denklik belgenizi alın. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. 

Unutmayın: Kayıt olmak için son tarih 17 Eylül.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi lisans ve lisansüstü programları için 2018-2019 akademik yılı başvuru-kabul takvimi aşağıda sunulmuştur. Lisans ve lisansüstü programlarımız hakkında gerekli bilgilere üniversitemiz web sitesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca web sitemizde başvuru formuna erişiminiz ve gerekli belgeleri yüklemeniz mümkün olacaktır. Başvurular sadece online olarak alınacaktır ve başvurunuz için gereken tüm evrakların Türkçe veya İngilizce’ye mutlaka tercüme edilmesi gerekmektedir.

Uluslararası Aday Öğrencileri Bilgilendirme Takvimi

Öğrencinin kayıt yapabilmesi için öğrenim ücretinin ilk taksitini veya tamamını ödemesi gerekmektedir. 
T.C vatandaşlığına sahip öğrenciler bankaya gittiklerinde öğrenim ücretlerini 10 taksit şeklinde yapılandırabilirler.
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olmayan öğrenciler öğrenim ücretlerini ilk dönem ve ikinci dönem olmak üzere 2 taksit şeklinde ödeyebilirler.
Öğrenim ücretini tek seferde ödemek isteyen öğrencilere %5 peşin ödeme indirimi uygulanır.
Kardeş olan öğrencilerimiz için her bir öğrenciye %10 kardeş indirimi uygulanır.
Öğrenciler kayıt tarihleri içerisinde öğrenim ücretlerini ödemelidirler.

Kredi Kartı ile Ödeme: Öğrenim ücretinizi "Bonus", "Combo", "Maximum", "Paraf"ve "World" özellikli kredi kartları ile 10 taksite kadar taksitlendirerek ödeyebilirsiniz. Kullandığınız tek kredi kartının limiti öğrenim ücretinin tamamını ödemek için yeterli değil ise kalan tutarlar için ödemenize değişik kredi kartlarıyla devam edebilirsiniz. Yukarıda sıralanan kredi kartları dışındaki kartlar için ödemeler tek çekim olarak yapılır. 

Banka detayları:
TL Hesabı
Banka adı: Kuveyt Türk Bankası
Hesap Sahibinin Adı: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
IBAN Numarası: TR08 0020 5000 0083 3555 8001 01
Swift Kodu: KTEFTRIS

Ödeme yaparken açıklama kısmına “ Ad-Soyad, Passport No, Lisans Öğrenim Ücreti ” yazmayı unutmayınız.


 KAYIT SONRASI 

Kayıt sırasında, kayıt olduğunuz akademik lisans bölümünün öğrenim dilinde geçerli bir Dil Yeterlilik Sertifikası sunmadıysanız eğer üniversitemizin dil yeterlilik sınavına katılabilirsiniz. Kayıt olduğunuz bölümün öğrenim diline aşağıdaki sınavlardan bir veya ikisine katılabilirsiniz.

Arapça Hazırlık Seviye Tespit Sınavı 17 Eylül 2018 tarihinde saat 09.30’da yapılması planlanmaktadır.

Türkçe Hazırlık Seviye Tespit Sınavı 17 Eylül 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılması planlanmaktadır.

İngilizce Hazırlık Seviye Tespit Sınavı 17 Eylül 2018 tarihinde saat 09.00’da yapılması planlanmaktadır.

Örnek İngilizce Yeterlilik Sınavı için lütfen tıklayınız. 

İngilizce Yeterlilik Sınavı ''Listening'' kısmını dinlemek için lütfen tıklayınız.

İZÜ Kampüsünde bulunan konukevlerinde kalmak isteyen adaylarımız aşağıda linki verilen formu doldurarak başvuruda bulunabilir. Formu doldurmak için son tarih 31 Ağustos 2018’dir. Formu zamanında dolduran adaylarımız kayıt tarihlerinde İZÜ Konukevlerine bizzat giderek konukevlerini kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. 

Başvuru formu için lütfen tıklayınız. 

İZÜ Konukevleri kayıt tarihleri: 3 Eylül - 7 Eylül 2018. 

Formu doldurmayan veya geç kalan adayların başvuruları 7 Eylül tarihinden sonra ancak konukevlerinde boş yer kaldığı takdirde değerlendirilecektir. Talebin yoğun olacağını bildiğimizden ötürü 3-7 Eylül tarihlerini kaçırmamanızı tavsiye ederiz. İstanbul’da kampüsümüzün dışındaki öğrenci yurtlarının başvuruları benzer tarihlerde yapılmaktadır.

 

22 Eylül 2018 Cumartesi günü yapılacak olan oryantasyon etkinliğe katılım ZORUNLUDUR.

Üniversitemizle ilgili ve İstanbul, Türkiye’de yaşamakla ilgili çok kıymetli pek çok bilginin paylaşılacağı bu etkinliğin tekrarı yapılmayacaktır.

Üniversitemiz tarafından kabul edilen İngilizce Yeterlilik Sınavları Eş Değerlik Tablosu

 

CEFR TOEFL-IBT PTE (Akademik) YDS / ÜDS
C1 ve ÜZERİ 95 - 120 77 - 90 79 - 100
B2 72 - 94 55 - 76 60 - 78
B1 42 - 71 30 -54 40 - 59
A2 - - -
A1 - - -
 
Ayrıca ÖSYM tarafından kabul edilen uluslararası İngilizce yeterlilik sınavı denklikleri yukarıdaki tablo esas alınarak değerlendirilir.

*Yukarıdaki tabloya göre İngilizce Yeterlilik Sınavından muaf sayılmanız için en düşük B2 seviyesinde eş değerlik puanına sahip olmanız gerekmektedir.