izulogo

Uluslararası Öğrenci Sınavı

UOS-IZU

Hakkında

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı (İZÜ-YÖS), lisans programlarına başvuran uluslararası öğrencilerin burs kazanmalarını sağlayan sınavdır. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi tarafından yapılan ve bazı yüksek öğretim kurumları tarafından tanınan resmi sınavdır. Başvuru sahibinin İZÜ-YÖS sonucu olmadığı durumlarda burs başvuruları dikkate alınmaz. Bu nedenle adaylarımızın İZÜ-YÖS sonucuyla burs kazanma şansını yakalamasına teşvik ediyoruz. Başvuranların ilk %20'si burs komitesi tarafından değerlendirmeye alınmakta ve en az %25 burs alma şansına sahiptir. Başvuruların ilk %5'ine en az %50 burs için değerlendirilir.

İZÜ-YÖS/2, 22 Temmuz 2023 tarihinde Üniversitemiz Halkalı Kampüsü'nde gerçekleştirilecektir. Adayların online kayıt olmaları, giriş ücretini ödemeleri ve sınav giriş bilgilerini çıktı almaları gerekmektedir. Sınavı giriş belgesi olmayan adayların sınav alanına girmesine izin verilmeyecektir. Detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki bölümlere bakınız.


Sınav Giriş Şartları 

1- Kayıt
2- Giriş ücreti: 600 ₺
3- Kayıt ve Ödeme Sonrası İZÜ-YÖS Giriş Belgesinin çıktısını almalısınız.
4- Pasaport veya T.C. Kimlik 

Not: Sınav başlamadan 30 dakika önce lütfen sınav yerine geliniz.


Genel Bilgilendirme

BÖLÜM 1 (ZORUNLU)
Tüm başvuru sahiplerinin zorunlu bölümdeki soruları yanıtlamaları gerekmektedir.

Genel Öğrenme Becerileri - 40 Soru
Temel Matematik - 30 Soru
Genel Kültür - 20 Soru

Toplam: 90 Soru
Sınav Süresi: 150 Dakika


BÖLÜM 2 (SEÇMELİ)
Seçmeli bölümdeki üç testten birini tercih ettiğiniz programa göre seçin ve cevaplayın.

İleri Matematik - 20 Soru
İslami Çalışmalar - 20 Soru
Tarih - 20 Soru

Sınav Süresi: 30 Dakika


*Sınav çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır.
*Ayrıca, İngilizce ve Türkçe dillerinde gerçekleşmektedir. 


Sınav Kayıt İşlemi 

hemen_basvur

22 Temmuz 2023 İZÜ-YÖS/2 için son kayıt tarihi;19 Temmuz 2023

Sınav Giriş Belgesi

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı (İZÜ-YÖS) kayıt işleminizi başarıyla tamamlandıktan sonra sınav kaydınızı teyit edebilir ve sınav giriş belgenize alttaki butondan ulaşabilirsiniz.

UÖS-Sınav Giriş BelgesiNot: Sınav giriş ücreti geri iade edilmez.UÖS - Sıkça Sorulan Sorular 

İZÜ-YÖS sınavından alacağınız puan İZÜ lisans programlarına kabul edilmeniz ve yüksek oranda öğrenim bursu kazanabilmeniz için en önemli referanstır. Bunun yanı sıra lise diploma ortalamanız, varsa benzer uluslararası sınavlardan aldığınız puanlar ve başvuru için verdiğiniz diğer belgeler dikkate alınacaktır. Kabul edilmek için ve yüksek oranda öğrenim bursu kazanmak için neler yapmanız gerektiği hakkında detaylı bilgi için ‘Başvuruların Değerlendirilmesi’ sayfasını incelemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca, Türkiye'deki pek çok üniversite İZÜ-YÖS sonucuyla öğrenci kabul etmektedir. İZÜ-YÖS sonucunuz ile bu listede bulunan üniversitelere başvuruda bulunabilirsiniz.

1- Kayıt 
2- Sınav Giriş Ücreti: 600 TL
3- İZÜ-YÖS Sınav Belgesini ödeme yaptıktan sonra yazdırmalı ve sınava gelirken yanınızda getirmelisiniz. 
4- Pasaport veya İkamet İzin Belgenizi sınava gelirken yanınızda getirmelisiniz. 

Not:  Lütfen sınav başlamadan 30 dakika önce sınav yerinde olunuz. 

İZÜ-YÖS sonucunda diğer adaylara göre sıralamanız esas alınır. Başvuranların ilk %20'si burs komisyonu tarafından değerlendirmeye alınır. Burs değerlendirmesine alınan öğrenci adaylarının %25 öğrenim bursu kazanma şansı vardır. %5'lik yüzdelik dilimde bulunan adaylar en az %50 öğrenim bursu garantisi elde etmiştir. Yüzdelik dilimin yanı sıra sınavdan 90 puan ve üstü alan adaylar tam burslu, 80 puan ve üstü puan alanlar ise %50 burslu olarak kabul edilmektedir.

İZÜ-YÖS Sınavı’na kayıt olabilmeniz için kayıt formunda yer alan bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir ve kayıt sayfasına girilen bilgilerde bir hata yoksa başvuru sekmesine tıkladığınızda sizi ücret ödeme sayfasına yönlendirecektir. Eğer ücret ödeme kısmını tamamlamazsanız sınav kaydınız tamamlanmayacaktır. Ücret ödemenizi Türkiye’de geçerli olan bir kredi kartı üzerinden yapabilirsiniz.

Ayrıca bir diğer önemli not, sınav kaydı aşamasında sisteme yükleyeceğiniz fotoğrafın özellikleri: JPEG formatında, 200 KB boyutundan küçük, uzun kenarda 500 pikseli geçmeyecek çözünürlükte olmalıdır.

İZÜ-YÖS kayıt formu için https://kampus.izu.edu.tr/ise adresini ziyaret ediniz. 

Sınav kaydımı yaptım; fakat ücret ödemedim. Ne yapmalıyım? 

İZÜ-YÖS kayıt formunu eksiksiz olarak doldurduğunuzu varsayalım; fakat o an ücreti ödeyebilecek durumunuz olmadığını fark ettiniz, bu durumda daha sonrasında sınav kaydına devam etmek ve sınav ücretini ödemek için: https://kampus.izu.edu.tr/ise_continue adresini kullanabilirsiniz. Sınav ücretinizi ödediğinizde sınav kaydınız sistem tarafından tamamlanacaktır. 

NOT: Ücreti ödenmeyen hiçbir sınav kaydı geçerli değildir. 

Lütfen İZÜ-YÖS kayıt aşamasında bir problemle karşılaşırsanız international@izu.edu.tr adresiyle iletişime geçiniz.

Lisede son sınıf öğrencisi olan veya lise mezuniyet diplomasına sahip olan uluslararası aday öğrenciler; Türkiye’deki üniversitelerin lisans programlarına başvuru yapmayı düşünüyorlarsa sınava girebilir.

Ayrıca, bu sınava girip başarı gösterirseniz İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde %25, %50 veya %100 öğrenim bursu kazanabilirsiniz. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için İZÜ-YÖS-Sıkça Sorulan Sorular başlığı altında yer alan 'Kaç Puan Almalıyım?' adlı alt başlığı okumanızı tavsiye ederiz. 

İZÜ-YÖS Sonucu ile Öğrenci Kabul Eden Üniversitelerin listesine ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

uös-bölüm1-bölüm2-tur

ZORUNLU BÖLÜM: Tüm aday öğrencilerin zorunlu bölümdeki soruları cevaplaması gerekmektedir.

SEÇMELİ BÖLÜM: Bu kısımdaki soruları tercih ettiğiniz bölüme göre cevaplayınız. 
- İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi: İleri Matematik
- Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi: İleri Matematik
- İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi: Tarih
- Hukuk Fakültesi: Hukuk
- İslami İlimler Fakültesi: İslami İlimler
Diğer fakülteler yalnızca zorunlu bölümdeki sorulardan sorumludur..

Kayıt yaptırmak istediğiniz bölüme dair, hangi puan türünü dikkate almanız gerektiğini öğrenmek ve detaylı bilgi edinmek için lütfen tıklayınız. İZÜ-YÖS sınav içeriği için tıklayınız. 
Evet öğrenebilirsiniz. İZÜ-YÖS Sınav İçeriği için tıklayınız.

Sınav Tarihi ve Yeri 

İZÜ Uluslararası Öğrenci Sınavı (İZÜ-YÖS) 22 Temmuz 2023 Cumartesi günü saat 10:30’da İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Halkalı kampüsünde yapılacaktır.

Sınava kayıt olmak için lütfen tıklayınız. 

İZÜ-YÖS Sonucu ile Öğrenci Kabul Eden Üniversitelerin listesine ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

İZÜ-YÖS Sonucu: Uluslararası aday öğrencilere, Türkiye’deki üniversitelerin lisans programlarına başvurduklarında avantaj sağlayan, kabul edilme ve öğrenim bursu kazanma şanslarını arttıran bir sonuç türüdür.

İZÜ-YÖS sonuç görme ve doğrulama ekranına ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

İZÜ-YÖS Sonucu ile Öğrenci Kabul Eden Üniversitelerin listesine ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

22 Temmuz 2023’de gerçekleşecek olan Uluslararası Öğrenci Sınavı için son kayıt tarihi:

19 Temmuz 2023