izulogo

Uluslararası Öğrenciler için Burslar ve Ücretler

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, kâr amacı gütmeyen bir vakıf üniversitesidir. Yardım ve öğrenci harcı ile finanse edilen bir üniversite türüdür. Bu nedenle, öğrencilerin her dönem derslere başlamadan önce öğrenim ücreti ödemeleri gerekmektedir. Okula kayıt için başvuran öğrencilerin döneme başlamadan öğrenim ücretini ödemesi gerekmektedir. Bu sayfada ücret ve burs ödemesi hakkında önemli bilgiler açıklanmaktadır.

Uluslararası Öğrencilerin 2022-2023 Akademik Yılı Öğrenim Ücretleri

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi 2022-2023 Lisans programları öğrenim ücreti gerek Türkiye’den gerekse tüm dünya ülkelerinden uluslararası öğrenciler için 5.750 Dolardır.

 2022-2023 Akademik Yılı Uluslararası Öğrenci Öğrenim Ücretleri
Burs Oranları        Ücretler (KDV Dahil)       
Burssuz $ 5.750
%25 Burslu  $ 4.312,50
%50 Burslu  $ 2.875
 %100 Burslu $ 0


Yukarıda belirtilen öğrenim ücreti ve burslar 2022-2023 Dil Hazırlık yılı için de geçerlidir.

Lütfen kazandığınız bursun sadece öğrenim ücretini karşıladığını unutmayın. Üniversiteden kazandığınız burs oranı sadece öğrenim ücretinizi kapsar, bu burs başka hiçbir masrafı kapsamamaktadır. İZÜ'ye başlamadan önce yaşam ve eğitim maliyetlerinizi göz önünde bulundurmalısınız. 

Kayıt olabilmeniz için öğrenim ücretinizin en az yarısını ödemeniz gerekmektedir. Geri kalan ödemenizi 2. dönem ders kayıt tarihlerinden önce yapabilirsiniz.

Not: Ücretlerimiz yıllık enflasyon oranına göre artar.

Ödeme Yöntemleri

Güvenlik ve sigorta nedeniyle İZÜ'nün nakit ödeme kabul etmediğini unutmamanız gerekir. Öğrenim ücretleri şu şekilde ödenebilir:

1. Kredi Kartı

Üniversitenin çevrimiçi ödeme sitesine girmelisiniz. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak ödeme yapmak için herhangi bir kredi kartını kullanabilirsiniz: https://kampus.izu.edu.tr/odeme

Türkiye'de hizmet veren Türk bankalarından bir kredi kartınız (Bonus, Combo, Maximum, Paraf ve World) varsa, yıllık öğrenim ücretini 10 taksitle ödeyebilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz kredi kartının limiti öğrenim ücretinin tümünü ödemeye yetmiyorsa, kalan tutar için farklı bir kredi kartıyla ödeme yapmaya devam edebilirsiniz.

2. Banka Havalesi:

Öğrenim ücretini ödemenin bir diğeri de Banka Havalesi'dir. Banka hesabınız varsa, ödemeyi üniversitenin aşağıdaki hesaplarından birine yönlendirebilirsiniz. Nakit ödeme yapmak isterseniz, herhangi bir banka şubesine gidebilir ve üniversitenin hesabına para transferini isteyebilirsiniz. Ödeme yerine sadece transferin gerçekleşmesini istemeniz önemlidir. Öğrenim ödemesi yapma şeklinde bir talepte bulunursanız, banka çalışanları ödemenizi diğer ödemelerle karıştırır ve sizin muhtemelen sahip olmadığınız Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasıyla bu işlemi gerçekleştirebileceğinizi belirtir. Bu yüzden ödeme yerine transferi gerçekleştirmeniz önem arz etmektedir.

Ödeme açıklamasında "Ad Soyad, Pasaport No, Lisans Öğrenim Ücreti" ni dahil etmeyi unutmayın. Aksi takdirde, ödemeniz tanımlanamayan bir transfer olarak dikkate alınmayacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasına sahipseniz, ödeme ücretini bankaya 10 taksitte yapabilirsiniz. Başka bir deyişle, banka üniversiteye öder ve siz bankaya taksitler halinde ödersiniz.

Ödemeyi tüm akademik yıl boyunca veya bir dönem boyunca yapmanız gerekmektedir. 

Banka Hesabı

USD Hesabı

Banka adı: Kuveyt Türk Bankası

Hesap Adı: İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ

IBAN Numarası: TR08 0020 5000 0083 3555 8001 01

Swift Kodu: KTEFTRIS


Akademik Başarı Bursu

Not ortalamasına göre verilen bir başarı bursudur. Dönemlerindeki en başarılı üç öğrenci şu burs haklarını elde eder: Birinci olan öğrenciler %100 burs alır, ikinci olan öğrenciler öğrencileri %75 ek burs alır ve üçüncü olan öğrenciler %50 ek akademik başarı bursu alırlar. Öğrencilerin burslarını sürdürebilmeleri için sıralamalarını korumaları ve  ortalamalarını 3.0 üstünde tutmaları gerekiyor.  

Kefil Olunan Öğrenciler

Bir öğrencinin öğrenim ücretini ödemeyi kabul eden bir şirket veya kuruluş kayıt sırasında geçerli ve kefil olduklarına dair belgeyi sağlamaları durumunda, fatura öğrenciye verilir ve faturanın ödemesi derhal yapılır. Bir akraba ya da arkadaş tarafından kefil olunan bir öğrenci, kendi öğrenim ücretlerinden sorumlu olarak kabul edilir. Kefillik tarafından tüm ücretlerin bir kısmının ödenmemesi durumunda, ödenmemiş tutar öğrenciye fatura edilecektir.

Kardeş / Eş İndirimi

Üniversitemizde aynı düzey diploma programlarında öğrenim görmekte olan her bir kardeşe ve eşe ödemeleri gereken öğrenim ücreti üzerinden %10 oranında indirim yapılır. Bu indirim öğrencilerin aynı anda öğrenim gördüğü sürece geçerlidir.

Kardeş veya Eş indiriminin öğrenim ücretinize yansıtılabilmesi için; kayıt tarihlerinde ve öğrenim ücretini ödemeden önce, kardeş veya eş olduğunuzu kanıtlayan evraklarınızla birlikte Genel Sekreterlik Makamına hitaben dilekçe yazıp indirimin tanımlanmasını talep etmeniz gerekmektedir. Dilekçe yazı işlerine verilmelidir. Kardeş indirimi için her iki kardeşin de pasaport fotokopileri dilekçeye eklenmelidir. Eş indirimi için evli olduklarını gösteren belge/belgeleri (evlilik cüzdanı vb. ) dilekçeye eklemeleri gerekmektedir.

Not: Kayıt tarihlerinden sonra yapacağınız kardeş veya eş indirimi başvuruları bir sonraki akademik yıl için işleme alınır.

Burslar

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, bağışlar ve öğrenci ücretleri ile finanse edilen bir üniversite türüdür. Kâr amacı gütmeyen bir vakıf üniversitesidir. Bu nedenle, üniversite herkes için kaliteli eğitim ve nitelik sağlama misyonuna sahiptir. İZÜ, uluslararası öğrenci maliyetlerinin yaklaşık %63'ünü sübvanse etmektedir. Üniversite her yıl bir burs kontenjanı belirler ve bu bursları gelecek vaat eden öğrencilerine sağlar. Tüm adaylar programa başvururken burs başvurusunda bulunabilirler, bunun için görevler kısmından 'burs' başlığını bulup burs oranını seçmeniz gerekir. Varsayılan seçim: “Burs almak istemiyorum” seçeneğidir. “Burs” maddesinden burs talebinizi belirtmezseniz, başvurunuz burs için değerlendirilemeyebilir. İZÜ’de burslar belirli oranlarla verilmektedir, bu yüzden başvuracağınız bursun miktarını başvurunuza uygun seçmeniz önem arz etmektedir. Lütfen kazandığınız bursun sadece öğrenim ücretini karşıladığını unutmayın. Üniversiteden kazandığınız burs oranı sadece öğrenim ücretinizi kapsar, bu burs başka hiçbir masrafı kapsamamaktadır. İZÜ'ye başlamadan önce yaşam ve eğitim maliyetlerinizi göz önünde bulundurmalısınız.