izulogo

Ben Hassan Habeeb. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Mezunuyum, 2018 ikinci dönem Şubat’ta Erasmus’a gitmiştim. İyi ki gitmiştim, Erasmus sayesinde 12 ülke gezme fırsatım oldu. Yeni bir kültür ve yeni bir eğitim sistemi ile kendimi bambaşka bir tecrübe elde etme fırsatım oldu. Tekrar Erasmus’a gitme fırsatım olursa hiç düşünmeden tekrar giderdim. Bu yazı ile kendi tecrübemi ve elde ettiğim fırsatları sizlerle paylaşmak istedim.

Wroclaw

ŞEHİR

Wroclaw, Polonya’nın güneybatı kısmında bulunmaktadır. Polonya’nın en güzel ve en renkli şehirlerinden biri olan Wroclaw rengarenk evleri, geniş meydanları, her köşe başında karşınıza çıkacak cüceleri ve üniversitesi ile ünlü bir şehir. Kısaca bir öğrenci şehirdir. Erasmus için uygun bir şehirdir çünkü Avro yerine kendi Para birimini (Zloty) kullanıldığı için hayat ucuz.

wroclaw2

Wroclaw içinde toplu taşıma sistemi nasıl?

Wroclaw yürüyerek çok rahat gezebileceğiniz şehirlerden ve bisiklet sever bir şehir. Şehrin hemen hemen her noktasında bisiklet kiralayabileceğiniz yerler var. Şehir düz olduğu için bisiklet sürmek çok keyifliydi. Bence Wroclaw’da şehri mutlaka bisikletle keşfetmelisiniz. Birde toplu taşıma sistemli ve düzgün çalışır bir dakika bile gecikmez tramvay ve otobüsler tam saatinde gelir.

Bisiklet

Öğrenciler için Toplu taşıma kartı (URBANCARD)

Öğrenciler için öğrenci kartı ayna zaman toplu taşıma kartı (URBANCARD) olarak kullanabiliriz.  (4 Aylık URBANCARD fiyatı 160 PLN) Toplu taşıma Kartı Başvuru ve Bilgi için: www.urbancard.pl

Wroclaw bisiklet kiralama

Bisiklet Sevenler için: nasıl bisiklet kiralayabilirsiniz?

 • Formu doldurun, kuralları okuyun, kredi kartı bilgilerinizi girerek kayıt ücretini ödeyin ve hesabınızın aktivasyonunu yapın.
 • Kayıt işlemi bittikten sonra telefonunuza ve e mail adresinize bir doğrulama mesajı ve bir PIN kodu gelecek.
 • Hesabınıza en az 10 Zloty depozito koymanız gerekiyor.
 • Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra en yakın bisiklet terminaline gidin.
 • Ekranda Rent butonuna basın, cep telefon numaranızı, PIN kodunuzu ve kiralamak istediğiniz bisikletin numarasını girin.
 • Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra kiraladığınız bisikletin otomatik olarak kilidi açılacak.
 • Bisikletle işiniz bittikten sonra bisiklet terminaline dönün ve bisikleti aldığınız yere bırakın. Eğer doğru yere bıraktıysanız bip sesi duyacaksınız. Bunun dışında bir şey yapmanıza gerek yok.

Not: bisiklet sadece sonbahar ve yaz dönemi uygulanır.

University of Wroclaw


EĞİTİM

Erasmus’a gidenler ilk başta 10 günlük lehçe (Polonya dili) dersi veriyorlar. İsteye bağlı ama dil dersi alırsanız en azından bakkaldaki yaşlı amca ve teyzelerden işaret dili kullanmadan kolay alışveriş yapabilirsiniz.

Eğitim dili İngilizce olan bölümlerde yüzde 90’ı Erasmus ve uluslararası öğrencilerden oluyor. Dersler kolay ama hocalara göre değişir kimi sınav kimi ise ödev ve sunumlarla geçiriyor. Tüm hocalar samimi ve sıcak kanlılar.


YURT ve YEMEK

Wroclaw üniversitenin 3 tane yurdu var Erasmus öğrencilere orada kalma imkanı sunuyorlar yurtlarda tek. İki ve üç kişilik odalar bulunmakta ve yurtlar rahat ve güvenlidir. Fiyatlar olarak Türkiye'deki yurtlardan daha ucuz.ve yurtlar 7/24 saat açık ve istediği saatte giriş çıkış yapabilirsiniz.sadece sabah saat 2:00-3:00 arası güvenlik nöbet değişimi için kapıyı kapatıyorlar.

Yurtlar hakkında detaylı bilgiler: https://uni.wroc.pl/en/student-dorms/

Yemek Konusunda Yurtlarda her katta mutfaklar bulunuyor yemeklerinize kendiniz yapabilirsiniz. Yok yemek yapmakla uğraşmayacağım derseniz yurt etraflarda her türlü yemek bulabilirsiniz hatta farklı kültürlerin ve farklı ülkelerin yemekleri de bulabilirsiniz.

Helal Yemek konusunda çok dikkat ediyorsanız Wroclaw merkezinde bir Türk bakkal var birde Caminin yanında bir Müslüman marketi var oralardan alışveriş yapabilirsiniz.

BİM ve A101 gibi Polonya'daki uygun marketler

 • Biedronka
 • Lidl
 • Auchan
 • Tesco
 • Makro
 • Carrefour
 • Real

Bu turu marketlerden uygun fiyatlara alışveriş yapabilirsiniz.

Almanya

İmkânları ve Avrupa türü

Öğrenci kartı ile Toplu taşıma ve müzeler ve tarihi yerlerde öğrenci indirimlerden faydalanabilirsiniz. Eğer herhangi Avrupa ülkeden öğrenci kartınız varsa diğer Avrupa ülkelerde öğrenci indirimlerden faydalanabilirsiniz.

Polonya ve diğer Avrupa ülkeler öğrencileri Part-Time Çalışma imkânı sunuyor. Benim Erasmus'ta haftada iki günü derslerim vardı diğer günleri değerlendirmek için Part-Time olarak bir şirkette çalıştım. Aslında benim Erasmus'um Work and Traval gibiydi. Çünkü gezmek için Erasmus'dan alınan hibe yetmiyordu. Kendime bir plan yaptım ve çalıştım ve o kazanç ile 12 ülkeye gezme fırsatım oldu.bu arada kendi gezme planımı  sizlerle paylaşmak istedim.eğer gezmeye severseniz mutlaka Erasmus'la Polonya'a giderken direk gitmeden aktarma ile başka bir ülkeye gidin o ülkeye gezip  oradan Polonya'ya geçebilirsiniz. Ben Atina/Yunanistan aktarma ile gittim ve 16 saat aktarmam vardı ve Atina'yı gezme fırsatım oldu.ve Vize alırken eğitimden bir ay fazla alın tam okul biter bitmez gezmeye çıkarsınız paranız nerede bitiyorsa oradan Türkiye’ye dönersiniz.

Paris

GEZİ ROTAM

Wroclaw (Polonya) - Berlin (Almanya) - Amsterdam (Hollanda) - Brussles (Belçika) - Paris (Fransa) -Berselona (İspanya) - Milan, Roma, Venedik (İtalya)- Viyana (Avustralya) - Prag (Çekya) oradan tekrar Wroclaw ve Wroclaw'dan Budapeşte (Macaristan) ve oradan İstanbul.

Gezmek için Ucuz bilet ve Konaklama yeri bulabilecek siteler ve tavsiyeler

İSİC (uluslararası Kimlik Kartı) İSİC kartı Türkiye dahil tüm Avrupa ülkelerdeki restoran, konaklama yurtlar ve ulaşım şirketlerde indirim sağlamaktadır. Sanal kart olarak Türkiye’de 20 TL karşılığında alabilirsiniz. Çünkü Avrupa’da alırsanız 15 Avro falan tutuyor ve Türkiye’de ucuza alırsınız. Detaylı bilgiler: https://isic.org.tr/isic-kart-nedir/

Gezi

FlixBus: Türkiye’deki Metro Turizm gibi şehirler arası ve Ülkeler arası otobüs servisidir. Alman şirketi hemen hemen tüm Avrupa ülkelerde servisi vardır. Fiyat diğer otobüslerden daha ucuz ve konforludur. InterFlix diye 99 Avroya 5 Şehir indirimli bilet sevisi sunuyorlar 1bilet 20avroya geliyor yani Paristen (fransa) Bersalona’ya(İspanya) otobüs bileti 89avro tutuyor Interflix’le 20avroya gidebilirsiniz.

RyanAir: Ryan air ile ucuza uçak biletler bulabilirsiniz detaylı bilgi için: https://www.ryanair.com/gb/en/

wizzAir : https://wizzair.com/en-gb#/

Konaklama için: Hostelworld, Hostel.com ve AirBnb uygun fiyatlarla konaklama sunuyor. İSİC karta özel indirimleri de İSİC sayfadan bulabilirsiniz.

Erasmus Kayıt Süreç ve Vize Başvurusu

Polonya  ve Wroclaw Üniversitesi diğer ülkeler ve diğer üniversitelerden daha güzel ve sistematik çalışıyor. Hem de kolay. Siz üniversiteye başvurduktan sonra mail yolu ile irtibata geçerler ve kampüs bilgi sistem üzerinden tüm işlemleri takip edebilirsiniz.

Vize şüreç en az 10 iş gündür. Polonya vize başvurusu VFS Global Şirket üzerinden Başvurur: https://www.vfsglobal.com/poland/turkey/

Erasmus vizesi 6 ay olduğu için National Vizesi (D) veriliyor ve D vize ile 90 gün tüm Avrupa’yı gezebilirsiniz.

Son olarak Erasmus'a gitmeye düşünenler kesinlikle Polonya’yı tesviye ediyorum çünkü ucuz ve tam Avrupa’nın ortasında olduğu için ülkeye kolayca gezebilirsiniz. Erasmus'a gitmeye düşünen yeni adayları şimdiden başarılar dilerim.

Erasmus ve Polonya hakkında sorular varsa çekinmeden benimle mailimden irtibata geçebilirsiniz:
hassan.habeeb@std.izu.edu.tr, hassan.habeeb85@gmail.com .

Hassan Habeeb 

Hassan Habeeb Mohammad

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler
4.Sınıf, 2017/2018 Bahar Dönemi 
Erasmus Öğrencisi
University of Wroclaw
Polonya