izulogo

1

TUNUS

Tarihi ve Moderni birlikte barındıran otantik bir ülke Tunus. Kuzeyinde eşsiz güzelliği ile Akdeniz, güneyinde ise harika Büyük Sahra Çölü var. Hurmadan narenciyeye kadar zengin bir meyve ve sebze çeşitliliğine sahipler. Zeytin üretiminde önemli bir konumdalar. Son yıllarda turizm ciddi anlamda yükselişte. Sempatik ve sıcakkanlı halkı turistlere karşı da oldukça misafirperver. Özellikle Türkiye’yi ve Türk Halkını çok seviyorlar. Türk dizilerini ciddi anlamda takip ediyorlar. Tunus da özellikle gençler olmak üzere halk Türk diline oldukça ilgili. Tunus sokaklarından geçerken sizin Türk olduğunuzu anladıklarında sizinle Türkçe konuşmaya çalışanları  göreceksiniz. Osmanlıdan kalan önemli izler mevcuttur Tunus da. Tarihten gelen örf ve adetlerini korurken diğer tarafıyla modern bir hayat yaşıyorlar. Ülkede Arapça resmi dil ve özellikle  Fransızca da Tunus Arapçasından sonra ikinci anadil olarak sayılıyor. İngilizce diğer konuşulan diller arasında. Halkın yaklaşık yüzde 97'si Müslüman. 

2

TÜRK CUMHURİYETİNE  BAĞLI KURUM ve KURULUŞLAR

Tunusda başta T.C. Tunus Büyükelçiliği  olmak üzere  birkaç önemli kurum ve kuruluş Tika , Yunus Emre Enstitüsü ve Maarif Vakfı gibi kurumlar gelmekte. Kendilerini tek tek ziyaret ederek tanışma fırsatı bulduk .Yaptıkları çalışmalar ve faaliyetler hakkında bilgiler aldık. Türkçenin ve Türk kültürünün tanıtılması ve yayılması noktasında önemli ve güzel çalışmalar yaptıklarını gördük. Yaptıkları program ve resepsiyonların  tümüne bende davetli olarak katıldım .

3
(Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile Tunusda bir araya geldik.)

İKLİM

Tunus'un bir tarafı Akdeniz iklimi özelliği gösterirken diğer tarafı çöl iklimine sahip. Sahillerde harika plajlar ve tesisleri mevcut. Ayrıca bazı aylarda özellikle  yaz aylarında birçok festival düzenleniyor. Sousse ,Hammamed, Douz, Djerba, Monastır  bölgeleri Tunus'ta önemli turistik bölgelerden. Çöl, yıldızlar ve deniz bir arada. Araba ve develerle çölde  kum tepelerini gezmek ve  safari yapmak harika. Bu deneyimin müthiş bir keyif olduğunu söylemeliyim.  

6

TUNUS'TA GEZİLECEK YERLER

Tunus da tarihi ve doğal güzelliği ile çok gezilip görülecek yer var.
Başkentte ;La Medina , Sidi bou said, Kartaca (Carthage) , Al Zaytuna (Zitaouna) Camii, Habib Bourguiba Caddesi, Bardo Müzesi, St.Paul Katedrali, Bab El Bhar.
Douz’da  Sahra Çölü , Kayravan da Ukbe bin Nafi Camii, Bizerte ,Soussa , Hammamet ,Matmata, Tatavin ,Tuzer, Tabarka ,Mehdiyye ,Monastır gibi illerde tarihi kaleler ve yapılar  mevcuttur. Buralar kesinlikle görülmesi gereken yerlerden.

7

DENİZ MAHSULLERİ VE BAHARAT

Tunus'ta yerel lezzetleri  deneyebilirsiniz. Deniz mahsulleri her yerde bolca mevcuttur. Bunun yanı sıra baharat, zeytinyağı, salça ve harissa dedikleri acıyı  yemeklerde sıkça kullanırlar. Arap ülkelerinin neredeyse tamamında meşhur  yemekleri haline gelen kuskus, kuzu etinden yapılan, domates ve yumurtalı chackchouka sıkça yenen yerel lezzetler arasında. Güveç kaplarda sebzeli et yemekleride meşhurdur. Ayrıca Tunus Hurması da meşhurdur .Hurmanın ismi  Diklet el-nur diye geçiyor . 

8

9

BAŞKENT TUNUS

Başkent Tunus, bir taraftan modern binaları, hareketli caddeleri ve keyifli kafeleriyle Avrupa ülkelerini andırırken; bir taraftan da sarayları, camileri, çarşılarıyla bir Arap şehri olduğunu anımsatıyor.

Tunus’un en hareketli caddesi Habib Burgiba Caddesi. Bu caddeyi baştan sona gezmenizi tavsiye ederim.Habib Burgiba, Tunus için çok önemli bir isim.

Bu geniş bulvar, sadece turistlerin ana gezinti caddesi değil, aynı zamanda yerel halkın buluşma noktası. Fransız sömürgecilik döneminde yapılmış olan  büyük binalar ve apartmanlar şehrin genel mimarisiyle zıtlık oluştursa da bu cadde hem turistler hem de yerel halk için vazgeçilmez bir çekim merkezi. Cadde üstünde yer alan çok sayıda restoran ve kafe, kaldırımlara taşmış durumda. Özellikle tatil günlerinde ve iş çıkış saatlerinde kaldırım kafelerinde yoğunluk ciddi anlamda yoğun öyle ki yer bulup oturmak zorlaşıyor.

11

LA MEDİNA ve ZEYTUNE CAMİİ

Habib Burgiba Caddesi, El Medina (Tunus Medinası), UNESCO tarafından “Dünya Mirası” olarak kabul edilmiş ve koruma altına alınmış. Medina’nin dar sokaklarında dolaşırken karşınıza çıkan küçük dükkanların içine girmek, beyaz badanalı mavi pencereli evlerin fotoğrafını çekmek, tarihi camilerin içine girip çıkmak Tunus’ta en keyif alarak yapacağınız aktivite olacak.

Babü’l Bahr’dan geçtikten sonra, karşınıza Zeytûne Camii Bulvarı çıkıyor. “Zeytin Cami” anlamına gelen Zeytune Camii, Tunus’un simgesi olduğundan bu bulvarın da özel bir önemi var. Bu dar bulvar hediyelik eşya tezgahlarıyla dolu. Her daim kalabalık olan caddede ilerledikten sonra karşınıza Zeytune Camii çıkıyor. Zeytune camisi tarihte önemli  bir konuma sahiptir. Uzun süre İlahiyat Fakültesi olarak da kullanılan Zeytun Camii’nde çok sayıda ilahiyatçı yetişmiştir.

Zeytune Caminin etrafı (El Medine bölgesi) çok sayıda küçük dükkan ve gezmeye doyamayacağınız keyifli dar ve labirente benzer sokakla dolu. Dükkanların bir kısmı aynı tür ürünü satan yerlerin birleşiminden oluşan pazarlarda bulunuyor. Pazar anlamına gelen “suk”lar (سوق) bu bölgede kendi türüyle kümeleşmiş. Çeşit çeşit kokulara sahip parfümleri alabileceğiniz Suk-el Attarin (Parfümcüler Çarşısı), renk renk kumaşlardan oluşan Suk des Efoffes (Kumaşçılar Çarşısı), geleneksel terzilerin dikiş diktiği Suk de la Laine (Yüncüler Çarşısı), altın ve gümüşçülerin bulunduğu Suk des Orfevres (Kuyumcular Çarşısı), desen desen halıların bulunduğu Suk des Tapis (Halıcılar Çarşısı), sahafların bulunduğu Suk des Librairies (Kitapçılar Çarşısı), Türk Pazarı anlamına gelen Suk des Trouk, bu bölgenin hareketli pazarları. Suk des Chechias’ta da meşhur Tunus fesleri elde üretiliyor.

12


VİZE

T.C. vatandaşları Tunusa vizesiz olarak seyahat edebildiğinden 90 güne kadar vizesiz kalabilirsiniz. Ancak 90 günden süreyle uzun süreyle kalacağınız için bu süre içinde oturum iznine başvurmanız gerekir veya ülkeye giriş çıkış yapabilirsiniz yada haftalık cüz’i bir miktar ödeyip oturum izniyle uğraşıp beklemenize gerek kalmaz.

13

EĞİTİM

Zeytune Üniversitesinde eğitim dili Arapçadır. Sadece İslami İlimler Fakültesi bulunmaktadır. Köklü bir maziye sahip olan Zeytune Üniversitesi kendi alanında meşhur ve önemli bir konumdadır. Erasmus öğrencilerine karşı oldukça yardımcı oluyorlar.

4
(Okulumuzun değerli İslami İlimler Fakültesi hocaları Dekan Yardımcısı  Abdulmuttalip Arpa ve  Mustafa Temimi Tunus da bizleri ziyaret ettiler)

ULAŞIM ve KONAKLAMA

Tunus da ulaşım genel olarak  ucuz. Metro, tren, tramvay ve otobüs gibi ulaşım araçları haricinde taksi de ucuzdur.
Başkentte uygun fiyatlarda ev hotel pansiyon bulunmakta ayrıca bazı Türk kurumlarının evleri veya yurt tarzı yerleri bulunmakta.

16

SON OLARAK ERASMUS HAREKETLİLİĞİ HAKKINDA

Tunusdaki hareketliliğin bana akademik ve kültürel olarak önemli katkıda bulunduğunu söylemeliyim .
Ayrıca Üniversitemizin Erasmus ofisine , öğrencilerine  karşı gösterdikleri özverili ilgi ve alakadan dolayı başta Sayın Fatih Duymaz ve birbirinden kıymetli diğer ofis çalışanlarına teşekkür ediyorum.

5
(Erasmus Koordinatör Yardımcısı Fatih Duymaz ve Uzman Yardımcısı Muhammed Emin Durmaz bizleri ziyaret etti.)

Uralhan Aslan 

Uralhan Aslan

İslami İlimler 2. Sınıf 
2018/2019 Güz Dönemi 
Erasmus Öğrencisi
Ez-Zitouna University
Tunus