izulogo

DGS - Yeni Kayıt


Sevgili Öğrencimiz; 

İZÜ Ailesine Hoş Geldiniz. Üniversitemize kayıt yaptırmaya hak kazandığınız için sizi ve ailenizi tebrik eder, öğrenim hayatınızda başarılar dileriz. Üniversitemize kayıtlar hakkında detaylı bilgiler aşağıda verilmiş olup, bu bilgileri dikkatlice okumanız ve aşamaları sırasıyla takip etmeniz, kaydınızı hızlı, kolay ve sorunsuz yapmanıza yardımcı olacaktır. 

2018-DGS yerleştirme sonucu Üniversitemiz lisans programlarını kazanan adayların kayıt işlemleri 30 Ekim - 02 Kasım 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Adayların bu tarihler arasında öncelikle,  İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi E- Kayıt Sistemi  üzerinden online kayıt yapmaları ve en geç 02 Kasım 2018 Cuma günü Saat: 17.00'a kadar aşağıda belirtilen kayıt için gerekli belgeleri Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına teslim etmeleri gerekmektedir.

Kayıt İçin Gerekli Belgeler;

1 - 2018-DGS Sonuç Belgesi
2 - Lise Diploması veya Lise Mezuniyet Belgesi (Aslı ve 1 Adet Fotokopisi)
3 - Ön Lisans Diploması veya Ön Lisans Geçici Mezuniyet Belgesi (Aslı ve 1 Adet Fotokopisi)
4 - Ön Lisans Transkripti
5 - Onaylı Ders İçeriği
6 - Askerlik Tecil Durum Belgesi
7 - Fotoğraf, son altı ay içerisinde çekilmiş olmalı. (4 Adet)
8 - Nüfus Cüzdanı (Aslı ve 1 Adet Fotokopisi)

Adım Adım Kayıt İşlemleri; 

1. Adım: Öğrenim ücreti tutarınızı öğrenmek ve ödeme yapmak için Öğrenim Ücreti Sorgulama ve Ödeme Sistemi'ne "T.C. Kimlik Numaranız" ve "Soyadınız" ile giriş yapınız. Tam Burslu (%100 Burslu) öğrencilerin bu işlemi yapmalarına gerek yoktur.

Öğrenim ücreti ödeme işlemleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız > > >

2. Adım: Öğrenim ücreti ödemenizi yaptıktan sonra E-Kayıt Sistemi'ne giriş yapınız ve kayıt işleminizi tamamlayınız. E-kayıt işlemlerini tamamlayan öğrencilerin en geç 02 Kasım 2018 Cuma günü Saat: 17.00'a kadar kayıt için gerekli belgeleri Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına teslim etmeleri gerekmektedir. Kayıt işleminizin doğruluğunu teyit etmek için E-Kayıt Sistemi'ne yeniden giriş yapınız ve Üniversiteye kayıt olduğunuzu gösteren barkodlu belgeyi görüntüleyiniz.

3. Adım: Üniversitemizde öğrenciliğiniz süresince kullanacağınız Kampüs Bilgi Sistemi kullanıcı adı ve şifrenizi https://kampus.izu.edu.tr/ParolaSifirlama linkinden "TC. Kimlik" ve "Cep Telefonu" numaralarınızı girerek oluşturunuz.

4. Adım: Kampüs Bilgi Sistemi'nde sizler için hazırladığımız mini anketimizi cevaplandırınız.

* Üniversite tarafından ilan edilen tarihlerde e-kayıt yaptırmayan veya kayıt için gerekli belgelerini Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına teslim etmeyen öğrenciler, Üniversitenin öğrencisi olma hakkından vazgeçmiş sayılır ve herhangi bir hak iddia edemezler. 

** Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.

Üniversitemizde yabancı dil hazırlık zorunlu olan lisans programlarına yeni kayıt yaptıracak öğrenciler için; Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı ile Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı 01- 04 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılacaktır.

Öğretim dili %100 İngilizce, %30 İngilizce veya %30 Arapça olan lisans programlarına kayıt yaptıracak öğrenciler ile İsteğe Bağlı Yabancı Dil Hazırlık eğitimi alacak
öğrencilerden ilgili yabancı dil öğrenimine en alt seviyede (A1) başlamak isteyenlerin bu sınavlara girmeleri gerekmez. Sınavlara girmeyen öğrenciler A1 seviyesinde yabancı dil hazırlık öğrenimine başlarlar.

İlgili yabancı dilde en alt seviyenin üzerinde  (A2 ve üzeri) veya zorunlu yabancı dil hazırlık öğreniminden muaf olabilecek düzeyde (B2 ve üzeri) olduğunu düşünen öğrencilerin öncelikle Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavına girmeleri gerekmektedir. Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavında, seviyeleri B2 ve üzeri çıkan öğrencilerin zorunlu yabancı dil hazırlık öğreniminden muaf olabilmek için Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı’na girmeleri gerekmektedir.

 

Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı: 01 Ekim 2018, Saat:09.00,  Halkalı Kampüsü, Diller Okulu ( DLB 09 ve DLB 15 )
Yabancı Dil Yeterlik Sınavı: 3- 4 Ekim 2018, Saat:09.00,  Halkalı Kampüsü

* İsteğe Bağlı Yabancı Dil Hazırlık eğitimi almak isteyen öğrencilerin, en geç akademik takvimde belirtilen "Ders Kayıtları/Danışman Onayları" haftasında, bir dilekçeyle ilgili fakülte sekreterliğine başvurmaları gerekir.

Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Eğitim Öğretim ve Sınav Yönergesi için tıklayınız > > >

İngilizce Hazırlık hakkında detaylı bilgi için tıklayınız > > >

İngilizce Yeterlik Sınavı Örneği için tıklayınız >>>

1. Sınav öncesinde, İZÜ Yabancı Diller Koordinatörlüğü web sayfasında yer alan sınav örneklerini incelemenizi tavsiye ederiz. 
2. Yanınızda kurşun kalem, tükenmez kalem, kalemtıraş ve silgi bulundurunuz. 
3. Herhangi bir haberleşme veya elektronik kayıt cihazı veya yiyecek sınıflara alınmayacaktır.
4. Fotoğraflı resmi bir kimliğinizi (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi) mutlaka yanınızda bulundurunuz. Yanlarında kimlik olmayan veya geç kalan öğrencilerin sınavlara alınamayacağını önemle hatırlatırız.
5. Sınav başlangıcından en az yarım saat önce sınavın yapılacağı sınıfın önünde hazır bulununuz.
6. Sınavların yapılacağı katlara güvenlik açısından öğrenciler ve görevliler dışında kimse alınmayacaktır.
7. Sınavların hiçbir aşaması için her ne sebepten olursa olsun, mazeret sınavı düzenlenmez. Sınava girmeyen öğrenciler, sınavdan başarısız olmuş sayılırlar.

Daha önce herhangi bir Üniversitenin yabancı dil hazırlık sınıfını başarıyla tamamlayan veya uluslararası bir yabancı dil sınavından Üniversitenin yeterli gördüğü düzeyde bir puan alan öğrencilerin, en geç akademik takvimde belirtilen Ders Kayıtları/Danışman Onayları haftasında, bir dilekçeyle ve yabancı dil hazırlık sınıfını başardığını gösteren belgeyle ilgili fakülte sekreterliğine başvuru yapmaları ve Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıfından muafiyet talep etmeleri gerekir.

Üniversitemiz tarafından kabul edilen İngilizce Yeterlilik Sınavları Eş Değerlik Tablosu

CEFR TOEFL-IBT PTE (Akademik) YDS / ÜDS
C1 ve ÜZERİ 95 - 120 77 - 90 79 - 100
B2 72 - 94 55 - 76 60 - 78
B1 42 - 71 30 -54 40 - 59
A2 - - -
A1 - - -
 
Ayrıca ÖSYM tarafından kabul edilen uluslararası İngilizce yeterlilik sınavı denklikleri yukarıdaki tablo esas alınarak değerlendirilir.

Öğrenim dili Türkçe olan lisans programlarında Yabancı Dil Hazırlık Programı isteğe bağlıdır. İsteğe bağlı yabancı dil hazırlık okumak isteyen öğrencilerin en geç akademik takvimde belirtilen Ders Kayıtları / Danışman Onayları haftasında ilgili Fakülte Sekreterliğine bir dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir. Öğrencilerin yabancı dil seviyelerinin belirlenebilmesi için Üniversite tarafından yapılan Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavına girmeleri gerekir.

Üniversitemiz lisans programlarının birinci sınıflarına kayıt yaptıracak öğrencilerin ders seçme işlemleri 17-22 Eylül 2018 tarihleri arasında Kampüs Bilgi Sistemi Ders Kayıt Sayfasından öğrenciler tarafından yapılacaktır.

Öğrenciler tarafından seçilen derslerin onayları ise; akademik danışmanlar tarafından 24-28 Eylül 2018 tarihleri arasında Kampüs Bilgi Sistemi Danışman Onay Sayfasından yapılacaktır.

Daha önce Yükseköğretim Kurulu tarafından denkliği kabul edilen herhangi bir Üniversitede öğrenim görmüş olan öğrenciler, önceki Üniversitede alıp başarılı olduğu dersler için ilgili dekanlığa not belgesinin aslı, ders içerikleri ve sekiz yarıyıllık öğretim planıyla birlikte bir dilekçe ile müracaat ederek muafiyet talep edebilirler. 

Öğrencilerin ders muafiyet taleplerini, en geç üniversiteye kayıt yaptırdığı ilk yarıyılda akademik takvimde belirtilen Ders Kayıtları/Danışman Onayları haftasında, Kampüs Bilgi Sisteminden alacağı Ders Muafiyet Dilekçesi'ne transkript, ders içerikleri ve sekiz yarıyıllık öğretim planının onaylı suretlerini ekleyerek, ilgili Fakülte Sekreterliğine teslim etmesi gerekir. Sonraki tarihlerde ve yarıyıllarda yapılacak muafiyet talepleri ya da muafiyet/intibak işlemlerinin iptaline yönelik talepler kabul edilmez.

Öğretim dili Türkçe olan lisans programlarına kayıt yaptıran öğrencilerin İngilizce I-II derslerinin muafiyet sınavları 26 Eylül 2018 Çarşamba günü Üniversitenin Halkalı Merkez kampüsünde yapılacaktır.

Bu derslerin muafiyet sınavından başaralı olan öğrencilerin notları not döküm belgelerine MU harf notu ile işlenir, MU harf notu ortalamaya katılmaz.

Kayıt ile ilgili sorularınız için bilgi@izu.edu.tr adresine mail göderebilir veya İZÜ Çözüm Merkezi'ni (444 97 98) arayabilirsiniz.

Halkalı Kampüsü

Halkalı Caddesi No:11 Halkalı-Küçükçekmece / İSTANBUL
Telefon: 444 97 98 (PBX)
Faks: 0 (212) 693 82 29
E- Posta: bilgi@izu.edu.tr

Öğrenim Ücretleri için tıklayınız > > >
 
Kız / Erkek Konukevleri için
tıklayınız > > >