izulogo

DGS - Yeni Kayıt


Sevgili Öğrencimiz; 

İZÜ Ailesine Hoş Geldiniz. Üniversitemize kayıt yaptırmaya hak kazandığınız için sizi ve ailenizi tebrik eder, öğrenim hayatınızda başarılar dileriz. Üniversitemize kayıtlar hakkında detaylı bilgiler aşağıda verilmiş olup, bu bilgileri dikkatlice okumanız ve aşamaları sırasıyla takip etmeniz, kaydınızı hızlı, kolay ve sorunsuz yapmanıza yardımcı olacaktır. 


2019-DGS yerleştirme sonucu Üniversitemiz lisans programlarını kazanan adayların kayıt işlemleri 09 Eylül - 13 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Adaylar en geç 13 Eylül 2019 Cuma günü Saat: 17.00'a kadar aşağıda belirtilen kayıt için gerekli belgeleri Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına teslim etmeleri gerekmektedir.

Kayıt İçin Gerekli Belgeler;

1 - 2019-DGS Sonuç Belgesi
2 - Lise Diploması veya Lise Mezuniyet Belgesi (Aslı ve 1 Adet Fotokopisi)
3 - Ön Lisans Diploması veya Ön Lisans Geçici Mezuniyet Belgesi (Aslı ve 1 Adet Fotokopisi)
4 - Ön Lisans Transkripti
5 - Onaylı Ders İçeriği
6 - Askerlik Tecil Durum Belgesi
7 - Fotoğraf, son altı ay içerisinde çekilmiş olmalı. (4 Adet)
8 - Nüfus Cüzdanı (Aslı ve 1 Adet Fotokopisi)


Adım Adım Kayıt İşlemleri; 

1. Adım: Öğrenim ücreti tutarınızı öğrenmek ve ödeme yapmak için Öğrenim Ücreti Sorgulama ve Ödeme Sistemi'ne "T.C. Kimlik Numaranız" ve "Soyadınız" ile giriş yapınız. Tam Burslu (%100 Burslu) öğrencilerin bu işlemi yapmalarına gerek yoktur.

Öğrenim ücreti ödeme işlemleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız > > >

2. Adım: Öğrenim ücreti ödemenizi yaptıktan sonra  E-Kayıt Sistemi ne giriş yapınız ve kayıt işleminizi tamamlayınız. Kayıt işleminizin doğruluğunu teyit etmek için  E-Kayıt Sistemi 'ne yeniden giriş yapınız ve Üniversiteye kayıt olduğunuzu gösteren barkodlu belgeyi görüntüleyiniz.

3. Adım: Üniversitemizde öğrenciliğiniz süresince kullanacağınız Kampüs Bilgi Sistemi kullanıcı adı ve şifrenizi https://kampus.izu.edu.tr/ParolaSifirlama linkinden "TC. Kimlik" ve "Cep Telefonu" numaralarınızı girerek oluşturunuz.

4. Adım: Kampüs Bilgi Sistemi'nde sizler için hazırladığımız mini anketimizi cevaplandırınız.

* Üniversite tarafından ilan edilen tarihlerde e-kayıt yaptırmayan veya kayıt için gerekli belgelerini Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına teslim etmeyen öğrenciler, Üniversitenin öğrencisi olma hakkından vazgeçmiş sayılır ve herhangi bir hak iddia edemezler. 

** Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.

    

Üniversitemizde zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı olan lisans programlarına yeni kayıt yaptıracak öğrenciler için; Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı ile Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı 28 Eylül 2020 Pazartesi - 2 Ekim 2020 Cuma tarihleri arasında Halkalı Kampüsü Diller Okulunda yapılacaktır. Ancak, İslami İlimler lisans programlarına yeni kayıt yaptıracak öğrencilerin Arapça Dil Seviye Belirleme Sınavı ile Arapça Dil Yeterlilik Sınavı Altunizade Yerleşkesinde yapılacaktır.

Zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfına A1 seviyesinde (en alt seviyede) başlamak isteyen öğrencilerin Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavına girmelerine gerek yoktur. Bu öğrenciler ilgili yabancı dil hazırlık sınıfına doğrudan en alt seviyede (A1 seviyesinde) başlar.

İlgili yabancı dilde A2 ve üzeri seviyede olduğunu düşünen öğrenciler ile zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfından muaf olabileceğini (B2 ve üzeri seviyesinde olduğunu) düşünen öğrencilerin Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavına girmeleri gerekir.

Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı sonucunda, seviyesi B2 ve üzeri belirlenen öğrencilerin zorunlu yabancı dil hazırlık öğreniminden muaf olabilmesi için Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı’na girmeleri ve bu sınavdan başarılı olmaları gerekir.

* Öğrenim dili Türkçe olan lisans programlarında Yabancı Dil Hazırlık Programı isteğe bağlıdır. İsteğe bağlı yabancı dil hazırlık eğitimi almak isteyen öğrencilerin Üniversiteye kaydını yaptırdığı tarihten itibaren en geç beş iş günü içinde ilgili fakülte/bölüm sekreterliğine bir dilekçe ile başvurmaları gerekir. Talepleri uygun bulunan öğrencilerin aşağıda belirtilen tarihlerde Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavına girmeleri gerekir.

İngilizce, Arapça ve Türkçe Dil Seviye Tespit Sınavı: 28 Eylül 2020 Pazartesi
İngilizce, Arapça ve Türkçe Dil Seviye Tespit Sınavı Sonuçlarının İlan Edilmesi: 29 Eylül 2020 Salı
İngilizce, Arapça ve Türkçe Dil Yeterlik Sınavı (Yazılı):30 Eylül 2020 Çarşamba
İngilizce, Arapça ve Türkçe Dil Yeterlik Sınavı (Sözlü):1 Ekim 2020 Perşembe - 2 Ekim 2020 Cuma

Sınavlara Girecek Öğrencilerin Dikkatine!
- Sınav öncesinde, İngilizce Yeterlik Sınavı Örneğini incelemenizi tavsiye ederiz.
- Sınava girerken yanınızda kurşun kalem, tükenmez kalem, kalemtıraş ve silgi bulundurunuz.
- Herhangi bir haberleşme veya elektronik kayıt cihazı veya yiyecek sınıflara alınmayacaktır.
- Fotoğraflı resmi kimliğinizi (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi) yanınızda bulundurunuz.
- Yanlarında kimlik olmayan veya geç kalan öğrenciler sınava alınamazlar.
- Sınav başlangıcından en az yarım saat önce sınavın yapılacağı sınıfın önünde hazır bulununuz.
- Sınavların yapılacağı katlara güvenlik açısından öğrenciler ve görevliler dışında kimse alınmaz.
- Sınavların hiçbir aşaması için her ne sebepten olursa olsun mazeret sınavı düzenlenmez.
- Sınava girmeyen öğrenciler, sınavdan başarısız sayılır.

Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Eğitim Öğretim ve Sınav Yönergesi için tıklayınız > > >

İngilizce Hazırlık hakkında detaylı bilgi için tıklayınız > > >


Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı Soru Örnekleri

» Soru Örneği - 1 (Word)
» Soru Örneği - 2 (Mp3)
» Soru Örneği - 3 (Mp3)

Daha önce herhangi bir Üniversitenin yabancı dil hazırlık sınıfını başarıyla tamamlayan veya uluslararası bir yabancı dil sınavından Üniversitenin yeterli gördüğü düzeyde bir puan alan öğrencilerin muafiyet taleplerini üniversiteye kaydını yaptırdığı tarihten itibaren en geç beş iş günü içinde bir dilekçe ve yabancı dil hazırlık sınıfını başarıyla tamamladığını veya uluslararası bir yabancı dil sınavından Üniversitenin yeterli gördüğü düzeyde bir puan aldığını gösteren belgeyle ilgili fakülte/bölüm sekreterliğine yapmaları gerekir. Sonraki tarihlerde yapılacak muafiyet talepleri ya da yapılan muafiyet/intibak işlemlerinin iptaline yönelik talepler kabul edilmez. 

Üniversitemizde TOFFL IBT, ÜDS, KPDS, YDS, E-YDS, YÖKDİL, PTE ACADEMIC, CPE ve CAE sınavlarından alınan puanların Avrupa Ortak Dil Çerçevesi Seviyelerine (CEFR) dönüşümü Tablo-1’de gösterildiği şekilde yapılır. Ayrıca ÖSYM tarafından kabul edilen uluslararası sınavların denklikleri Tablo-1 esas alınarak değerlendirilir.


Tablo-1: Üniversitemiz tarafından kabul edilen İngilizce Yeterlilik Sınavları Eşdeğerlik Tablosu

Avrupa Ortak Dil
Çerçevesi Seviyeleri (CEFR)
TOEFL IBT ÜDS/KPDS/YDS
/E-YDS/YÖKDİL
PTE ACADEMIC CPE/CAE
B2+* 72 ve üzeri 60 ve üzeri 55 ve üzeri C / B / A
B2 62 - 71 52,50 - 58,75 43-54 -
B1+ 52 - 61 43,75 - 51,25 36-42 -
B1 42 - 51 35 - 42,5 30-35 -
A2 20 - 41 16,25 – 33,5 - -
A1 0 - 19 0 - 15 - -

* Tablo-1’de B2+ seviyesine denk gelen puanlar (B2 üzeri C1 veya C2 seviyeleri olup) Zorunlu İngilizce Hazırlık Sınıfından muaf olmak için yeterlidir.

* Tüm yabancı diller için; dil belgesinin üzerinde bir geçerlik tarihi belirtilmemişse, Eylül 2005 ve sonrası tarihli yabancı dil belgelerinin geçerli kabul edilmesine karar verilmiştir.

(1) Yükseköğretim Kurulu tarafından denkliği kabul edilen herhangi bir yükseköğretim kurumunda daha önce öğrenim görmüş olan öğrenci, o yükseköğretim kurumunda alıp başarılı olduğu dersler için, ilgili fakülte/bölüm sekreterliğine not durum belgesinin aslı ve ders içerikleriyle birlikte bir dilekçe ile müracaat ederek muafiyet talep edebilir.

(2) Öğrenci, muafiyet talebini üniversiteye kaydını yaptırdığı tarihten itibaren en geç beş iş günü içinde yapmak zorundadır. Sonraki tarihlerde yapılacak muafiyet talepleri ya da yapılan muafiyet/intibak işlemlerinin iptaline yönelik talepler kabul edilmez.

(3) Öğrencinin muafiyet talebi ilgili dekanlık/müdürlük tarafından oluşturulacak intibak komisyonu tarafından değerlendirilir ve ilgili yönetim kurulu tarafından intibakı yapılarak karara bağlanır.

(4) Ders muafiyeti verilen öğrenciler, akademik danışmanın onayı ile ders alma kurallarına uygun olarak muaf oldukları AKTS kredisi kadar bir üst sınıftan ders alabilir.

(5) Yükseköğretim Kurulu tarafından denkliği kabul edilen herhangi bir yükseköğretim kurumunda daha önce öğrenim görmüş öğrencilerin önceki diploma programında aldığı ve başarılı olduğu dersler ilgili komisyon tarafından belirlenen esaslara göre muaf edilir ve transkripte işlenir.

(6) Yükseköğretim Kurulu tarafından denkliği kabul edilen herhangi bir yükseköğretim kurumunda daha önce öğrenim görmüş öğrencilerin, ağırlıklı genel not ortalamaları ve başarı dereceleri muafiyet verilen dersler ile Üniversitede alınan dersler üzerinden hesaplanır.

Üniversitemiz lisans programlarının birinci sınıflarına kayıt yaptıracak öğrencilerin ders seçme işlemleri 28 Eylül 2020 Pazartesi - 2 Ekim 2020 Cuma tarihleri arasında Kampüs Bilgi Sistemi Ders Kayıt Sayfasından öğrenciler tarafından şahsen yapılacaktır.

Öğrenciler tarafından seçilen derslerin onayları ise; akademik danışmanlar tarafından 5 Ekim 2020 Pazartesi - 9 Ekim 2020 Cuma tarihleri arasında Kampüs Bilgi Sistemi Danışman Onay Sayfasından yapılacaktır.

Öğrenim Ücretleri için tıklayınız > > >

Üniversiteye kayıtlar hakkında detaylı bilgi için, Çözüm Merkezini 444 97 98 arayabilir veya bilgi@izu.edu.tr adresine mail göderebilirsiniz.

Halkalı Kampüsü

Halkalı Caddesi No: 11 Halkalı - Küçükçekmece / İSTANBUL
Telefon: 444 97 98
Faks: 0 212 693 82 29
E- Posta: bilgi@izu.edu.tr

Tıklayın