Sanayi Devrimi Ve Endüstri 4.0

Endüstri 1.0 duyan var mı? Sanayi devrimi. Nerede oldu? İngiltere’de. İngiltere’de ne bulundu? Buhar makineleri. Buhar bulununca ne oldu yani manuel elle yapılan bütün işlerin yerini buhar makineleri yaptılar. Önce ulaşımla başladı. Bir de üretim şekli değişti. Yani Hindistan’da 200 bin insan el tezgahlarında kumaş örerken İngiltere’deki fabrikalar onların yaptığını çok daha ucuza çok daha seri üretimle yaptı. O zaman ne oldu? Dünya üzerinde güneş batmayan bir imparatorluk çıkardı. Sanayi Devrimi G.Hala da öyle. Çünkü o devrimi onlar başardı bu teknolojiyi onlar dünyaya getirdi. Onlar kullandı ve tarihin akışını değiştirdi.
Biz o arada ne yapıyorduk? Osmanlı’da bu devrimi ıskaladık matbaa tartışması yaptık, başka tartışmalar yaptık vs. Bu arada matbaa tartışması neden yapıldı? Matbaa gelirse ne olur dediler? 50 bin tane el yazması kitap üreten insan işsiz kalır dediler. Belki bu doğruydu ama matbaa geldiğinde kitap yaygınlaştığında toplum başka bir topluma dönüşür ve yeni işler çıkacaktır ortaya bunu koruyalım derken üretebileceğimiz yeni birçok işi yok etmiş olduk aslında. Ama bu dünyanın başka bir yerinde oldu ve o zaman da, biz geri kalmış olduk. Dolayısıyla biz öldürdüğümüze bakıyoruz. Doğana bakmıyoruz yeni olana bakmıyoruz. Bir ekonomi öldürdüğünden daha fazla iş ortaya çıkarabiliyorsa o ekonomi büyüyor. Eskiden hamallar varmış limanlarda yük taşıyorlarmış vinçler yapılmış bir sürü hamala ihtiyaç kalmamış ama o insanlar hizmet sektöründe çalışmaya başlamış. Daha nitelikli işlerde çalışmaya başlamış ama önce insanlar itiraz etmeye başlamış işimiz elimizden alınıyor diye dolayısıyla bu hep var hep olacak sizin içinde olacak.

2. Sanayi Devrimi ne zaman olacak? Ne bulundu? Amerika elektriği buldu. Elektrik bulununca da ne oldu? Seri üretime başlandı. Üretim hatları oluştu ve daha da gelişti. Ve bunu Amerika yaptı. Amerika yaptığı için dünyanın hakimi oldu. 1. Dünya savaşını onlar kazandı 2. Dünya savaşını onlar kazandı Dünya'nın yeni imparatoru onlar oldu. Biz kendi imparatorluğumuzu kaybettik. Tarihin de böyle ağır bir bedeli var. Bunu mesela Rusya da yakalayamadı Çin sonradan yakalamaya çalıştı uğraştı. Japonya yakaladı ama Rusya, Osmanlı yakalayamadığı için çok ciddi sıkıntı yaşadı.

3. Sanayi devrimi ne zaman oldu? Nerede oldu? Yine Amerika’da maalesef bilgisayar otonom sistemler ortaya çıktı bu sefer kontrol sistemleri yani hayatımıza bilgisayarlar girdi.

4. Sanayi devrimi  oluyor. Çok ilginç ama Almanya’da oluyor. Niye Amerika’da değil niye Çin de değil neden Almanya’da bununda sosyolojik sebepleri var. Demografik sebepleri var. Çin ve Hindistan nüfus olarak 1. ve 2. Sanayi devriminde olan şeyi başarıp da ellerindeki büyük insan gücü ile daha büyük ve daha ucuz üretimler yapmaya başlayınca Amerika'nın ve Avrupa'nın ekonomisini tehdit etmeye başladılar. Bizim buna bir karşı hamle yapmamız lazım adamın nüfusu var Çin’de fabrikalar varmış 2 sene işçi içinden çıkmıyor. Orada yatıyor orada duşunu alıyor. Orada yiyor içiyor hatta bazı üretimler gemilerde devam ediyor. Böyle bir ekonomi ile baş etmek çok kolay değil ve nüfus avantajları var çok ucuza yaptırıyorlar insanlara demokrasi insan hakları sendika gibi problemleri yok ama Avrupa'nın böyle problemleri var. Avrupa’ya dışarıdan iş gücü getirmekte o toplumun kültürel yapısını bozuyor, mülteci sorunları çıkıyor. Bunu istemiyor tabii ki. O zamanda şöyle bir mantıkla acaba insansız büyüyebilir miyiz? İnsana ihtiyaç duymadan üretim yapıp da Çin'in yaptıklarını yapabilir miyim? Dedi. Ve buna Jobless Growth dedikleri istihdamsız büyüme yani akıllı sistemler, karanlık fabrikalar içinde oksijen bile yok robotların çalıştığı fabrikalar bunlar. Bütün fabrikalarda Endüstri 4.0 dönüşümü başladı. Bu bütün meslekleri değiştirdi. Sizlere şöyle anlatayım. Dünyada bir dijital çağdan bahsediyorlar değil mi? Endüstri 4.0 duydunuz mu? Endüstri 4.0’ü duymayanlara bu konuyu araştırsın çünkü bu bir devrim dünyada garip şeyler getiriyor. Üretim şekilleri değişiyor çalışma biçimleri değişiyor. Robotlar ve akıllı sistemler hayatımıza giriyor.