Terapötik Kartlar Eğitimi
Kimler Katılabilir

Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik ve Sosyal Hizmetler bölümlerinin son sınıf öğrencileri ve mezunları, psikiyatristler, aile danışmanları, PDR ve psikoloji yüksek lisans öğrencileri


Eğitim Süresi

4 saat Teori - 4 saat Pratik. Toplam: 8 Saat


Son Başvuru Tarihi

16 Kasım 2020


Eğitim Gün ve Saatleri

22 Kasım 2020 Pazar
09:00 - 18:00


Eğitim Ücreti

Genel Katılım: 450₺, Öğrenci: 400₺, İZÜ Mensup ve Öğrencilere: 300₺, 5 kişi ve üzeri toplu kayıtlarda %10 indirim.


Eğitimin Amacı

Katılımcıların danışma süreçlerinde, farklı yaş gruplarında kullanabilecekleri terapötik kartların uygulama becerilerine sahip olmaları ve bu materyalleri etkin biçimde kullanabilmeleri.Eğitim Yeri :

İZÜ Altunizade Yerleşkesi


Eğitim İçeriği :

Personita kartları terapötik kartlar içinde hem bireysel danışmada hem de çift aile danışmasında en sık kullanılan kartlardan biridir. 77 adet portre ve 44 adet soyut insan figüründen oluşan 2 ayrı kart grubundan oluşmaktadır ve 2 kart grubu ayrı şekillerde kullanılmaktadır. Çocuk, ergen ve yetişkinlerle danışmada kullanılabilen kartlar, çağrışımlar aracılığıyla iç dünyamızı ve anılarımızı harekete geçirmektedir. Bu çağrışımlar danışmada hem danışanı hem de onun öyküsünü almakta ve direnci kırmada oldukça kolaylaştırıcı bir araçtır. Diğer yandan danışanın danışma amaçlarını netleştirmede ve sürecini görmesinde, kendi baş etme kaynaklarına ulaşmasında da etkin şekilde kullanılabilmektedir. En çok da duyguların danışma odasına getirilmesini, fark edilmesini ve dışavurumunu sağlamaktadır. Travma çalışmalarında da etkin şekilde kullanılabilmektedir. Bu eğitimde her iki kart grubunun da farklı yaş gruplarında ve farklı amaçlarla kullanılmasına yönelik beceriler teorik ve uygulamalı olarak ele alınmaktadır.Eğitmen :

Doç. Dr. Durmuş Ümmet :

Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık alanında 2003 senesinde tamamladı. Aynı üniversitede Eğitim Bilimleri Enstitüsü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık A.B.D.'da yüksek lisans (2007) ve doktora eğitimlerini (2012) tamamladı. 2018 yılında Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim alanında Doçent Oldu. Halen aynı bölümde öğretim üyesi olarak çalışmakta, lisans ve lisans üstü dersler yürütmektedir. Başlıca çalışma alanları içinde pozitif psikoloji kavram ve uygulamaları, post modern ekoller, aile danışmanlığı, bireysel ve aile vaka süpervizyonu gibi konular bulunmakta ve bahsi geçen alanlarda uluslararası ve ulusal birçok yayını bulunmaktadır.Sertifika / Katılım Belgesi :

Eğitimi tamamlayan katılımcılara, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi  tarafından katılım sertifikası verilir.Devam Zorunluluğu :

Eğitimde %80 devam zorunluluğunun yerine getirilmesi gerekmektedir.


Gerekli Belgeler :

Nüfus Cüzdan Fotokopisi (Ön Yüzü)


İletişim Bilgileri :

0 212 692 97 82
0 212 692 97 94
izusem@izu.edu.tr


Notlar :
  • İZÜ mensup, mezun ve öğrencilerine kontenjan dahilinde indirim imkanı sağlanmaktadır.
  • Yetkili devlet kurumlarınca Covid-19 pandemisi dolayısıyla  sokağa çıkma yasağı vb tedbirlerin ilan edilmesi durumunda duyuruda olan program takvimlerinde değişikliğe gidilebilecektir.
  • İZÜSEM, programların duyuru ve uygulama aşamalarında gerekli gördüğü her türlü değişikliği yapma hakkına sahiptir.
  • İlgili programın kontenjanı sınırlı olduğundan, İZÜSEM tarafından kesin kayıt hakkı tanınan ve eğitim programı ödemesini gerçekleştiren katılımcılardan; ilgili programın başlama tarihinden 2 hafta öncesine kadar İZÜSEM'e programa katılamayacağına dair yazılı başvuruda bulunanlar hariç, katılımcının programa katılıp katılmamasına bakılmaksızın herhangi bir geri ücret ödemesi yapılmayacaktır.
  • Hafta içi - Hafta sonu eğitim grupları kesin kayıt döneminde katılımcı sayısına göre belirlenecektir.


Ön Kayıt İçin Tıklayınız