izulogo

Mütevelli Heyeti

ozkan-koksal1955 yılında Bozdoğan/Aydın'da doğdu. Bozdoğan'da İlkokulu bitirdi. Daha sonra Bursa İmam Hatip Lisesi ve Aydın Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı Fakültesi'nde Lisans (1978) ve Yüksek Lisans (1980) eğitimini tamamladı...

Türkiye Gemi Sanayi A.Ş. Camialtı Tersanesi'nde 2 yıl dizayn mühendisi olarak çalıştı.Deniz Eğitim Komutanlığı'na bağlı, Denizcilik Yüksek Okulu Komutanlığı'nda Yedek Subay olarak askerliğini yaptı (1981-1982).

Daha sonra sırasıyla, Ortadoğu Mühendislik Bürosu'nda kurucu ve genel müdür, (1982-1983) Ensar Mühendislik Bürosu'nda kurucu ve genel müdür, (1983-1998) Ensar Gemi ve Yan Sanayi Ltd. Şti.'nde kurucu ve genel müdür, (1998 …) Bilge Danışmanlık ve Yayımcılık Ltd. Şti.'nde kurucu ve yönetim kurulu başkanlığı, (2001 …) Merdiven İnşaat ve Turizm Ltd. Şti.'inde kurucu ve yönetim kurulu başkanlığı (2009 …) yaptı. Halen son 3 ticari faaliyet ve görevi devam etmektedir. İş hayatının yanı sıra, Deniz Ticaret Odası'nda Meclis Üyeliği, Gemi Mühendisleri Odası'nda Onur Kurulu üyeliği, Gemi Sanayicileri Derneği'nde Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeliği, Konsey Başkanlığı, Kültür Konseyi kurucu üyeliği, İlim Yayma Vakfı kurucu üyeliği, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği görevlerinde bulundu. Aralık 2021’de İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı’na seçildi. Evli ve dört çocuk babasıdır.

mustafa-buyukabaci
Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği bölümü mezunudur. 1984 yılında mezun olduktan sonra aynı bölümde yüksek lisansını tamamlayan Büyükabacı, bir müddet aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır...

1989 yılından itibaren sermaye piyasaları ve yatırım şirketlerinde yöneticilik yapmıştır.

Varlık/Portföy Yönetimi ve yatırım alanlarında yoğunlaşmış, 1993 yılında Taç Yatırım Ortaklığı kurucu genel müdürü ve yönetim kurulu üyesi olarak Yıldız Holding'e katılmıştır.

Bu görevinin yanında, Yıldız Holding'de çalışma süresince; para, sermaye ve emtia piyasaları ile ilgili olarak Sermaye Piyasası ve Finans Danışmanı olarak, Family Finans ve diğer bazı grup şirketlerinde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

Büyükabacı ayrıca, Bizim Menkul Değerler'i kurmuş, kurucu genel müdürü ve yönetim kurulu üyesi görevlerinde bulunmuştur. Yıldız Holding bünyesinde gayrimenkul grubunu kurarak, grubun gayrimenkul operasyonlarını bir iş alanı haline getirerek kurumsallaştırmış, Gayrimenkul Grup Başkanı olarak kurucu başkanlığını yürütmüş ve 2010 sonunda Yıldız Holding'den ayrılmıştır. Halen kendi yatırım şirketinde gayrimenkul ve sermaye piyasası yatırımları ile iştigal etmektedir.

israfil kışla 10 Mart 1959'da Artvin Şavşat'ta doğdu. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. İstanbul Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünde yüksek lisans ve doktora yaptı. İlim Yayma Cemiyetinde Genel Müdürlük ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

24. Dönemde Artvin Milletvekili seçildi. Kuveyt Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyeliği yaptı. AK PARTİ Genel Merkez Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısıdır.
Halen Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olarak görev yapmaktadır.
İngilizce, Gürcüce ve Arapça bilen Kışla, evli ve 5 çocuk babasıdır.

prof. ahmet cevat acar

1960’da Kastamonu-Taşköprü’de doğan Ahmet Cevat Acar, AÜ İşletme Fakültesi’ni bitirdi (1980). Yüksek lisans eğitimini İÜ İşletme Fakültesi “Personel Yönetimi ve Endüstri İlişkileri”, doktorasını İÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü “İşletme ve Personel Yönetim-Organizasyon” bölümünde tamamladı. İÜ İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetimi Anabilim Dalı’nda 1994 yılında yardımcı doçent, 1998 yılında doçent olan Acar, 2007’de profesör oldu. İnsan Kaynakları Yönetimi, Yönetim-Organizasyon, Örgütsel Davranış alanlarında eğitim, araştırma, danışmanlık, yayın ve proje çalışmaları yaptı.

Prof. Acar, akademik çalışmaları yanında çeşitli komisyon ve kurul üyelikleri/ başkanlıkları ile fakülte kurulu ve fakülte yönetim kurulu üyeliği, İÜ İşletme İktisadı Enstitüsü (İİE) Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu üyeliği, eğitim koordinatörlüğü, İÜ stratejik planlama kurulu üyeliği, kariyer merkezi YK üyeliği, yüksek lisans program başkanlığı, ÇSGB İş Sağlığı ve Güvenliği  Strateji Belgesi Danışma Kurulu üyelikleri ile İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcılığı (2010-2012)  görevlerinde bulundu, Ağustos 2012-Mayıs 2019 tarihleri arasında iki dönem Türkiye Bilimler Akademisi(TÜBA) Başkanlığı’nı yürüttü. İÜ İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetimi  Anabilim Dalı Başkanlığı ve Fakülte Kurulu üyeliği görevini üstlenen Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, aynı zamanda T.C. Cumhurbaşkanlığı Eğitim Öğretim Politikaları Kurulu ve TÜBA Akademi Konseyi üyesidir.

Prof. Acar, evli ve iki çocuk babasıdır.

latif-topbas1944 yılında İstanbul'da doğdu. 1961 yılında tekstil sektöründe faaliyet gösteren Bahariye Mensucat A.Ş. de ortak ve yönetici olarak iş hayatına atıldı. Takip eden yıllarda sanayi ve ticaret şirketlerinde kurucu ve yönetici olarak görev yaptı.
Bekir Sakıb Şahinoğlu

1965 yılında Erzurum’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum’da, lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden 1987 yılında mezun oldu. 1985-2006 yılları arasında kurucusu ve yöneticisi olduğu Tay Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş. ve Yıldızlar Sanayi ve Dış Ticaret Ltd. şirketlerinde uzun yıllar hazır giyim imalatı ve ihracatı ile iştigal etti ve yine aynı zamanda muhtelif bölgelerde mağazalar açarak hazır giyim, toptan ve perakende satışı faaliyetlerinde bulundu. 2002’den itibaren gıda sektörüne de girerek kuru gıda ihracatına başladı. 2005 yılından itibaren hazır giyim ve gıda sektöründeki faaliyetlerini azaltarak iş yoğunluğunu gayrimenkul değerleme, geliştirme, yatırım ve inşaat işlerine aktardı. 2009 yılından bugüne kadar ortaklarıyla beraber kurmuş oldukları inşaat şirketleriyle, muhtelif konut ve ticari gayrimenkul inşaatları gerçekleştirdi. 2014 yılından bugüne kadar İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti üyeliğini de sürdüren Bekir Sakıb Şahinoğlu, evli ve üç çocuk babasıdır.

Ebubekir Tivnikli


1988 yılında İstanbul’da doğan Ebubekir Tivnikli, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Yönetimi Bölümünden mezun oldu. ABD’de gördüğü dil eğitiminin ardından İstanbul Şehir Üniversitesi Executive MBA Bölümünde yüksek lisansını tamamladı.

Ebubekir Tivnikli iş hayatındaki ilk deneyimlerinde Tayga İnşaat’ta satın alma müdürü ve Kuveyt Türk’te ticari bankacılık alanında satış uzmanı olarak çalıştı. 2013 yılında Eksim Holding’e Satın Alma Direktör Yardımcısı olarak katılan Tivnikli, bu birimde direktörlük ve  başkanlık görevlerini de yürüttü. Ebubekir Tivnikli, halen Eksim Holding’de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyor.

Eğitimi sırasında Üniversite Öğrencileri Topluluğu Girişimi (MUNBIT) Başkanlığı yapan Tivnikli, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliğinin yanı sıra Abdullah Tivnikli İSAR Vakfında Mütevelli Heyeti Başkanıdır.

İyi derecede İngilizce ve Arapça bilen Ebubekir Tivnikli, evli ve iki çocuk babasıdır.

kigili

1974 İstanbul doğumlu olan M. Avni Kiğılı, Kiğılı ailesinin 3. nesil üyesidir.

İş hayatının ilk 3 yılında Hayat Kimya bünyesinde farklı görev ve sorumlulukları yerine getiren Kiğılı, 1997 yılında kişişel bakım yatırımının sorumluluğunu aldı. 2002 yılında, Hayat Temizlik ve Sağlık Ürünleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, 2009 yılında Hayat Kimya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı,

2013 yılında Hayat Holding İcra Kurulu Başkanı oldu.

Hali hazırda ağaç ve orman ürünleri, ev ve kişisel bakım ürünleri, liman işletmeciliği, selüloz ve kağıt sanayi, perakende ve inşaat alanlarında faaliyet gösteren Hayat Holding Holding A.Ş. ‘de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmekte.

M. Avni Kiğılı evli ve 3 çocuk babasıdır.


 

Yusuf Tülün 


1953 yılında Tekirdağ'da doğdu. İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Enstitüsünden mezun oldu.

 Refah Partisi Şişli İlçe Sekreterliği (1984), Sarıyer İlçe Başkanlığı (1985), İstanbul İl Başkan Yardımcılığı (1992) görevlerinde bulundu. Bağcılar Belediye Başkan Yardımcılığı ve Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği (1992 - 1994), Sarıyer Belediye Başkanlığı (1994 - 1999), Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanlığı (1999 - 2002) yaptı.

Ak Parti İstanbul teşkilatı kuruculuğu ve Ak Parti İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. 3 Kasım seçimlerinde milletvekili adayı oldu. Daha sonra T.B.M.M. Milli Saraylar Daire Başkanlığı Müşavirliği görevinden, Sarıyer Belediye Başkan adaylığı için istifa etti. Sarıyer Belediye Başkanlığı yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mahalli İdareler Koordinatörü görevinde bulundu.  2012 yılından itibaren İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanlığını yapmaktadır. Fransızca ve Arapça bilmektedir. Evli ve dört çocuk babasıdır

idris turan ilter

1949 Yılında Erzincan Kemah doğumlu olan İdris Turan İLTER, İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1978-1984 yıllar arasında Laksen A.Ş.’de yönetici, 1989-2001 yılları arasında Kuveyt Türk katılım Bankası A.Ş.’de Yönetici ve Genel Müdür Yardımcısı, 2002-2005 yılları arasında Family Finans’da İcra Kurulu Üyesi, 2006-2011 yılları arasında Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.’de Yönetici, 2011-2013 yılları arasında Yine Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.’de Denetim Kurulu Üyesi olarak toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra emekli olmuştur.

İbrahim TAŞKIN Resim
 
İbrahim TAŞKIN,
22 Mayıs 1963’te Trabzon’da doğdu.

 İlkokul eğitimini Artvin; orta ve lise eğitimini ise İstanbul’da   tamamlamıştır.

 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden   mezun olmasının ardından, askerlik görevini 1988’de   Şanlıurfa’da Sınır Jandarma Alayın da Disiplin Subayı ve   Suriye de Süleyman Şah Türbesi karakol komutanı t   tamamlamıştır.

İstanbul 2 nolu Barosu kurucusu ve üyesi olan Taşkın, 1989 yılında serbest avukat olarak,

1 nolu baroya kaydolmuş ve meslek hayatına başlamış, 40 yılı aşan bir hukuk hayatı ile de “Meslekte 30 yılı” aşan Hukukçular arasına girmiştir.

1990 yılının başından itibaren, akademik çalışmalara da katılan Taşkın, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki Florya Polis Eğitim Merkezi’nde Anayasa Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Usul Hukuku ve Polis Meslek Mevzuatı dersleri başta olmak üzere farklı hukuk konularında da dört yıl boyunca dersler vermiştir. İş hayatında edindiği tecrübelerin yanı sıra, 1996-2004 yılları arasında 

siyasetin çeşitli kademelerinde üst düzey görevler aldı.

Hukukçu ve akademik kimliğine ilave olarak, siyaset ve sivil toplum ilişkilerine de önem veren Taşkın, siyasi platformların yanı sıra birçok Sivil Toplum Kuruluşunda kurucu ve yönetici olarak yer almıştır. Kurucu olduğu vakıflar ve dernekler arasında; “Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı”, “Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı” ve “İlim Yayma Vakfı” gibi alanında lider vakıflar ve “Ülker Mensupları Derneği” de bulunmaktadır.

Yıldız Holding A.Ş. ve Ülker Bisküvi A.Ş. Yönetim kurulu üyeliklerinin yanı sıra birçok şirkette de yönetim kurulu üyeliği yapmaktadır. Taşkın, aynı zamanda İstanbul Sanayii Odası Meclis Üyesi ve MÜSİAD üyesidir.

2004 yılından itibaren Yıldız Holding’de sırası ile Hukuk Müşavirliği, Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü ve 2016 yılından itibaren de Global Hukuk İşleri Başkanlığı’nı yürüten Taşkın, bu görevinin yanı sıra holdingin Global Etik ve Onur Kurulu, Global Gıda Güvenliği Kurulu ve Global Kamu ilişkileri Başkanlıklarını da yürütmektedir.

Evli ve 4 çocuk ve 1 torun sahibi olan Taşkın, İngilizce bilmektedir.

IMG-20230613-WA0000
 1956 yılında Rize'de doğdu. İlk ve lise eğitimini Rize'de yaptı.   Marmara Üniversite İşletme Fakültesinden mezun olduktan sonra   1979'da iş hayatına atıldı.

 Alçak ve yüksek gerilim elektrik malzemeleri ticaretiyle başlayarak  daha sonra 1985 yılında Alman Fakir Hausqerate ve Nilco Reinigungsmaschine'nın Distribitörlüğü ile devam etti.

1996 yılında Çorlu'da elektrikli aletler üreten ilk makine fabrikasını kurarak ihracat yapmaya başladı.

2000 yılında yine Çorlu'da yılda 150.000 tonluk kapasiteli kimyevi hammaddeler, toz ve sıvı detarjanlar üreten kimya kompleksini tamamlayarak üretime geçti.

2005 yılında Almanya Stutgart'ta Fakir Hausqerate Gmbh ve Nilco Gmbh temizlik makineleri fabrikalarını satın alarak Saruhan Holding bünyesine kattı.

Saruhan Holding bünyesinde kimya, makine, inşaat sektöründe faaliyette bulunan her iki ülkedeki grup şirketlerin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Evli ve 3 çocuk babasıdır.

affan murat 
 
Affan Murat Kırkan, 1966 yılında İstanbul Fatih'te doğdu.   Marmara   Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme   Bölümü'nü   1987 yılında tamamladı. Ardından Marmara   Üniversitesi Sosyal   Bilimler Enstitüsü Bankacılık ve Finansman   Yüksek Lisansını bitirdi. 

 Affan Murat Kırkan, evli ve bir kız evladı sahibidir. 

1970 yılında İstanbul’da doğdu tekstil sanayisinde 1989 yılında iş hayatına başladı da Kadifeteks mensucatta Genel Müdür oldu. Ticaret, sanayi, eğitim alanlarında ve STK’larda kurucu ve yönetici olarak hayata devam etmekte.

ahmet akca1956 yılında doğan Akça, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümlerinde eğitimine bir süre devam ettikten sonra, 1980 yılında Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ekonomi Bölümü’nden mezun olmuştur.

1981-1988 yılları arasında cam ve gıda sektörlerinde Dış Ticaret Müdürü olarak görev yapan Akça, 1988’de uluslararası bir dış ticaret şirketinde üstlendiği Genel Müdürlük görevini 1992 yılına kadar sürdürmüştür. Daha sonra kendi işini kuran ve halen bu işi yönetmekte olan Ahmet Akça, lojistik hizmetleri veren Akca Lojistik Hizmetleri ve Ticaret A.Ş.’nin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır. 

Nisan 2010’da Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nin kuruluşunda Mütevelli Heyeti Üyesi olarak görev alan Akça, Kasım 2011’den Haziran 2022’ye kadar Mütevelli Heyeti Başkanı olarak görev yapmıştır.

Akça, Mart 2013’te SPK tarafından Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmış ve Ağustos 2013 ile Mart 2020 tarihleri arasında Turkcell’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. Ayrıca, 2015-2020 yılları arasında Lifecell Ukrayna Yönetim Kurulu ve Denetim Komitesi Başkanı, 2016-2020 yılları arasında Global Tower Yönetim Kurulu Başkanı, 2017-2020 yılları arasında Enerjicell Yönetim Kurulu Başkanı, 2018-2020 yılları arasında TOGG Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. 

Ayrıca, Mayıs 2018 itibarıyla BİM Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürütmektedir ve aynı zamanda Denetim Komitesi Başkanı’dır.

İş hayatının yanında sivil toplum kuruluşlarında da aktif görev rol alan Akça, İlim Yayma Cemiyeti üyesi ve İlim Yayma Vakfı Kurucu üyesidir.