İslam Ekonomisi ve Finansı Kongresi

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Uluslararası İslam Ekonomi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi tarihsel ve kültürel olarak doğal mirasçısı olduğumuz İslam ekonomisi ve finansı alanlarında yapılan araştırmalara katkı sağlamak amacıyla merkezimiz bünyesinde ve ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği çerçevesinde her yıl Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansı (IIEFC) düzenlemektedir. 
 
Global İslami finans piyasasının giderek büyümesi İslam Ekonomisi, İslami Finans, Katılım Bankacılığı ve İslami Sigortacılık gibi konulara olan ilgiyi daha da artırmaktadır. Merkezimizin ve konferansın temel gayesi İslam ekonomisi ve finansı konularında çalışan öğrenci, akademisyen, uygulayıcı ve araştırmacıların bilimsel çalışmalarının teşvik edilmesi ve ilgili literatürün geliştirilmesiyle öğrenciler, araştırmacılar ve bütün olarak toplumun İslam ekonomisi ve finansını daha iyi anlama ve yorumlamalarına katkıda bulunmaktır.
 
Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansı (IIEFC) bu yıl 1-3 Eylül 2016 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi ve Durham Üniversitesi ile birlikte International Joint Conference on Islamic Economics and Finance (IJCIEF) adı altında İstanbul’da düzenlenecektir. Konferansımıza konuşmacı veya dinleyici olarak katılımınız çalışmalarımıza güç katacak ve bizi ziyadesiyle memnun edecektir. 

Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansları 

I. Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansı (IIEFC) 2014

Merkezimiz, İngiltere Durham Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finans Merkezi, Türkiye Katılım Bankaları Birliği, İslam Ülkeleri İstatistik Ekonomik Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi ve Borsa İstanbul’un işbirliğiyle I. Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansı'nı 21 Haziran 2014 Cumartesi günü İZÜ Halkalı Merkez Kampüsü’nde düzenledi.
 
Konferansın amacı, İslam ekonomisi ve finansı konularında farkındalığı artırmak ve yapılan akademik çalışmaları daha geniş kitlelere duyurmak olarak belirlendi. Ulusal ve uluslararası 13 üniversiteden alanında uzman akademisyenlerin katılım gösterdiği I. Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansın konuşmacıları arasında, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, T.C. Merkez Bankası Meclis Üyesi Prof. Dr. Sabri Orman, Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu, İngiltere Durham Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finans Merkezi Direktörü Prof. Dr. Mehmet Asutay ve alanında uzman birçok akademisyen yer aldı.
 
İslami finansın istikrarlı büyümesinin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini söyleyen Prof. Dr. Bulut, “Ülkemiz siyasi istikrarını ekonomisine yansıtarak, önce bölgemizde sonra da küresel anlamda önemli bir ekonomik güç haline geldi. Bu gücü büyütmek için, İslami finansı ve bu alandaki büyüme potansiyelini iyi kavramamız gerekiyor. Son yıllarda yaşadığı büyük krizlerden ötürü alternatif ürün ve hizmetler arayan küresel ekonomik sistemde, İslami finans önemli bir çözüm fırsatı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu alandaki büyümeyi takip eden değil şekillendiren bizler olmalıyız. Adını, ülkemizde İslami finans ve katılım bankaları alanında çok önemli çalışmalar yapan rahmetli Sabahattin Zaim hocamızdan alan bir üniversite olarak, bu alanda uluslararası çalışmalar yapıyor olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.
 
I. Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansı’nın oturum başlıkları; 
  • İslam Ekonomisinin Kadim Kaynakları,
  • Osmanlı'da İslam Ekonomisi Uygulamaları: Para Vakıfları,
  • Günümüz İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulamaları,
  • İslam Ekonomisi ve Finansı Eğitimi olarak belirlenip tartışıldı.