İZÜ, Sürdürülebilirlikte Öncü Adımlarını Güçlendiriyor


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, sürdürülebilirlik alanında güçlü adımlarını sürdürüyor.

Dünya çapındaki seçkin üniversiteler arasında sürdürülebilirlik açısından değerlendirilen UI GreenMetric dünya sıralamasında önemli bir konumda yer alan İZÜ, bu alandaki çalışmalarında sürekli ilerleme kaydediyor.

Üniversite, her geçen yıl artan sorumluluk bilinciyle tanınıyor ve özellikle "Yoksulluğa Son" ve "Sorumlu Üretim ve Tüketim" başlıkları altında önemli projeler yürütüyor.

Son dönemde sürdürülebilirlik üzerine gerçekleştirdiği çalışmalarla dikkat çeken İZÜ, doğal yaşamı ve eğitimi bir arada sunuyor. 2021 yılında İdari İşler Daire Başkanlığı öncülüğünde başlatılan "Şifa Kaynağı Ihlamur Projesi" kapsamında, idari ve akademik personele ikramda bulundu.

Üniversite, iç bahçede düzenlenen akademik buluşmada, kendi bahçesinde yer alan ağaçlardan toplanan ıhlamurları personeline ikram etti. Bu da çevresel duyarlılığı ve eğitimle doğayı buluşturma çabasını bir kez daha gösterdi.

Sürdürülebilirlik Nedir?

Sürdürülebilirlik, insanların mevcut ihtiyaçlarını karşılarken gelecek kuşakların ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak doğal kaynakları dengeli bir şekilde yönetme ve kullanma felsefesidir. Bu yaklaşım, çevresel, ekonomik ve sosyal boyutlarıyla birlikte düşünüldüğünde, uzun vadeli refahın ve yaşam kalitesinin korunması ve artırılması için kritik öneme sahiptir.4Q8A0884 4Q8A0886 4Q8A0896 4Q8A1213 4Q8A1236 4Q8A1242 4Q8A1261 4Q8A1266 4Q8A1334