YÖK'ten İZÜ'ye Turuncu Bayrak Ödülü!


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, YÖK Tarafından verilen ‘’Turuncu Bayrak’’ ödüllerine 2024 yılında tekrardan layık görüldü!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, "Engelsiz Üniversite Ödülleri" için bu yıl 112 üniversiteden 1709 başvuru aldıklarını, 76 üniversitenin toplam 319 bayrak almaya hak kazandığını duyurdu.

Yükseköğretim Kurulu tarafından Engelsiz Üniversite Bayrakları ve Program Nişanı Ödül Töreni, YÖK Başkanlığında düzenlendi.

Başkan Erol Özvar, burada yaptığı konuşmada, YÖK olarak önem verdikleri konuların başında, yükseköğretime girişte ve eğitim sürecinde yaşanan engelleri ortadan kaldırmak için "engelsiz erişim" ve "engelsiz eğitim"de yürüttükleri çalışmaların geldiğini söyledi.

Yükseköğretim sisteminde öğrenci sayısının 7 milyonu geçtiğini, YÖKSİS verilerine göre farklı engel düzeylerindeki öğrencilerin sayısının ise 58 bin civarında olduğunu belirten Özvar, bu sayının yükseköğretim sistemindeki öğrencilerin yaklaşık binde 8'ini teşkil ettiğini kaydetti.

Bu çerçevede 2022'de engelli bireyler için "Engelli Bireylere Yönelik Sınav Uygulamalarında ve Engelli Kontenjanında Aranacak Sağlık Şartlarına Dair Yönetmelik" çıkarttıklarını, depremden dolayı uygulamasını erteledikleri yönetmeliğin gelecek yıl yürürlüğe gireceğini bildirdi.

Özvar, engelleri kaldırabilmek için yükseköğretim kurumlarındaki engelli öğrenci sayısını ve engel durumlarını bilmenin, buna göre önlemler almanın, bu öğrencilere ulaşmanın üniversitelerin önemli görevleri arasında yer aldığını vurguladı.

Üniversitelerin bünyelerinde koordinatörlükler kurarak yıl içerisinde erişilebilirliğe önem veren çalışmalar yürüttüklerini anlatan Özvar, "Geldiğimiz noktada mekan erişilebilirliği konusunda pek çok üniversitede önemli gelişmeler kaydedilmiş olmakla birlikte eğitimin ve program içeriklerinin farklı engel grubundaki öğrenciler için erişilebilir olması için daha fazla gayret göstermemiz gerekiyor." dedi.

Erol Özvar, şunları söyledi:

"Bu yıl Engelsiz Üniversite Ödülleri için 112 üniversitemizden toplam 1709 başvuru yapılmıştır. 48 panelist tarafından yapılan değerlendirme sonuçlarına göre, 76 üniversite toplam 319 bayrak alma hakkı elde etmiştir. Bu bayraklardan 228'si mekanda erişilebilirliğe verilen turuncu bayrak, 55'i eğitimde erişilebilirliğe verilen yeşil bayrak ve 36'sı da sosyo-kültürel faaliyetlerde erişilebilirliğe verilen mavi bayrak olmuştur."

İZÜ ise Yükseköğretim Kurulu 2024 Engelsiz Üniversite Ödülleri kapsamında Turuncu Bayrak Ödülü almaya hak kazananlar arasında oldu.

Üniversite kampüsü sınırları içinde engelli bireylerin eğitim ve öğretim ortamına tam, etkin ve eşit katılımını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen çalışmaların tespiti ve başarılı bulunanların ödüllendirilmesi sürecinde verilen 2024 Engelsiz Üniversite Ödülleri kapsamında, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Turuncu Bayrak Ödülü kazandı.

mobil