WIPO Global Ödülleri'nde SYG Tech İmzası


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Zaim Teknoparkta faaliyet gösteren SYG Tech, WIPO Global Ödülleri'nde finalistler arasında yer aldı.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'nün (WIPO) Global Ödülleri, 2023'e kıyasla başvurularda %21'lik bir artış görerek 2022'deki başvuru sayısının üç katına ulaştı. Küresel çapta 107 ülkeden 667 başvuru yapıldı. Gıda, yeşil teknoloji, sağlık, BT ve yaratıcı endüstriler gibi çeşitli ekonomik sektörlerdeki yenilikler için yirmi beş finalist seçildi.

Bu yıl, yarışmada bazı değişiklikler de yapıldı. KOBİ kategorisinin yanı sıra bir startup kategorisi de oluşturuldu. Seçim sürecinde şirketlerin sürdürülebilir kalkınma katkılarının vurgulanması, sürdürülebilir kalkınmayı desteklemede yeniliğin önemini ön plana çıktı. Kazananların ise WIPO Meclisleri sırasında 12 Temmuz'da düzenlenecek bir törenle açıklanacağı aktarıldı. SYG Tech ise WIPO Global Ödülleri'nde ses getiren Türk firmalarından biri oldu.

Dünya Fikri Haklar Örgütü'nün Küresel Ödülü'nde finalist olarak seçilmesi dolayısıyla İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tarık Özkul, kurucularından olduğu SYG Tech adına WIPO jürisine atıfta bulunarak açıklamalarda bulundu. Kariyeri boyunca 65'ten fazla patent sahibi olduklarını belirten Özkul, bu patentlerin çoğunun WIPO'nun PCT sistemi üzerinden alındığını kaydetti.

Dr. Tarık Özkul, tıptan yenilenebilir enerjiye, yapısal sağlıktan uzay bilimlerine kadar geniş bir yelpazede bulunan patentli teknolojilerinin geliştirilmesinde birçok alanda uzmanlarla iş birliği yaptığını vurguladı. Özkul, "Her zaman bir sıkıntıya çare olmak amacıyla konunun uzmanlarıyla birlikte çalışıyoruz." dedi.

Özkul, "Yaptığım, probleme herkesin bakmadığı açıdan yaklaşmak." şeklindeki yaklaşımının, "out of the box thinking" olarak tanımlandığını ve bu sayede özgün ve etkili çözümler geliştirebildiğini ifade etti. Özellikle "derin teknoloji" olarak adlandırılan bu yaklaşımın günümüzde oldukça revaçta olduğunu söyledi.

Özkul'un geliştirdiği teknolojiler arasında yer alan kristal kayması Vertigo cihazının, türünün ilk örneği olduğunu belirtti. Bu cihazın başarı oranının %96 olduğunu ve Amerika'da 2024 yılının en başarılı cihazları listesine girdiğini aktardı. Ayrıca çevreci ve yerleşim birimi dostu rüzgâr türbini teknolojisinin de Dünya Denizcilik Örgütü'nün küresel yarışmasında seçilen üç teknolojiden biri olduğunu vurguladı.

Özkul, yapısal sağlık konusunda da benzer bir yaklaşım izlediklerini belirtti. Teknolojilerinin dünya devi Boeing gibi bir şirket tarafından tüm uçaklara uygulanması için tavsiye edildiğini ve standart komiteleri tarafından incelenerek işlemlere başlandığını ifade etti. Özkul, "Bu tür yaklaşım sadece mühendislik problemlerinde değil, siyaset ve sosyal konularda da geçerli." dedi ve "Benim öğrencilerime ve arkadaşlarıma tavsiyem, herkesin baktığı tarafa değil öteki tarafa bakmaları." şeklinde konuştu. Son olarak, "Konunuzu iyi çalışın, ama başkalarını taklit etmeyin. Unutmayın, başkalarını taklit ederek hiçbir zaman başkalarından daha iyi olamazsınız." diyerek tavsiyelerde bulundu.

mobil