SYG MED, Dünya Devleriyle Yarışıyor


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Zaim Teknopark'ta faaliyet gösteren olan SYG MED, "En İyi 10 KBB Çözümü" arasında yer almıştı.

Amerika’nın önde gelen ve tıp konusunda yenilikleri haberleştiren MedHealth Review dergisi; SYG MED'in Vertigo tedavisi teknolojisiyle “The top Ear Nose Throat Solution Providers 2024” listesinde yer aldığını duyurmasının ardından şimdi de Olympus ve Ackermann gibi dünya devleriyle aynı sayfada paylaştı.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tarık Özkul’un kurucularından olduğu Stratejik Yenilikçi Girişimler firması altındaki SYG MED şirketi tarafından; Kristal Kayması Tedavisine (BPPV) yönelik geliştirilen Vertigo Tedavi Robotu teknolojisinin, dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan çalışması için şu detaylara yer verildi;

"Tıp bilimi, Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo'nun (BPPV) tedavisinde yüksek oranda yanlış teşhis ve hastaların uzun süreli acı çekmesi gibi büyük zorluklarla karşı karşıyadır. Her yıl %1,4'lük bir oranla acil servislere başvuran insanlar ve nüfusun %4'ünü etkileyen BPPV vakaları göz önüne alındığında, BPPV hastalarının etkili bir şekilde teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi kritik bir öneme sahiptir. Ancak geleneksel yöntemler genellikle yetersiz kalır ve bu da hastaların tekrar tekrar hastaneye yatmasına ve uzun süre acı çekmesine neden olur. Bu belirsizlik ve hayal kırıklıkları dolu dünyada SYG MED, yenilikçi ve umut verici bir ışık olarak öne çıkmaktadır.

SYG MED'in devrim niteliğindeki robotik tedavi teknolojisi, BPPV'nin karmaşık durumlarının tedavisinde devrim niteliğinde bir yaklaşım sunmaktadır. %96,7'lik etkileyici bir başarı oranı ve ortalama 20 dakikalık teşhis ve tedavi süresi dikkate alındığında, SYG MED'in BPPV tedavisine katkısı büyüktür. SYG MED, doktorlara doğru ve etkili bakım sağlamak için ihtiyaç duydukları araç ve teknolojiyi sağlayarak hastalara yaşam kalitelerini geri kazandırma ve acılarını sona erdirme gücü verir.

İstanbul, Türkiye merkezli olan SYG MED, benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV) tedavisini dönüştürmek amacıyla 2018 yılında kuruldu. Şirket, tıbbi yeniliklerin ön saflarında yer almaktadır. Prof. Dr. Tarık Özkul (CEO), Prof. Dr. M. Haluk Özkul (CMO-MD) ve Sayın Burhan Özmen (COO) gibi tanınmış doktor ve mühendislerin liderliğinde, BPPV ile ilişkili sorunları kesin ve etkili bir şekilde çözmeyi amaçlayan bir robot geliştirmiştir.

Nüfusun yaklaşık %4'ünde BPPV bulunmaktadır, bu da teşhis ve tedaviyi son derece zorlaştırır. Hastalar genellikle zayıflatıcı baş dönmesi hissi yaşarlar ve %74 ila %81 arasında değişen yanlış teşhis oranları nedeniyle birçok hastane ziyareti yaparlar ve yerleşik tedavi seçeneklerinin etkisiz olduğu kanıtlanmıştır. SYG MED'in robotik tedavi sistemi, %96,7'lik etkileyici bir başarı oranı ve ortalama 20 dakikalık teşhis ve tedavi süresi ile bir umut ışığıdır.

Tıbbi personelin görev yaptığı ve son teknoloji ekipmanlarla donatılmış özel vertigo tedavi merkezlerinin oluşturulması SYG MED'in temel hedefidir. Bu yaratıcı iş planıyla etki alanını ve erişim alanını genişletmeyi ve hastaların dünyanın her yerinde etkili BPPV tedavisini alabilmelerini garanti etmeyi umarlar. SYG MED, 22 değişken manevra ve 11 klasik tedavi manevrasından oluşan geniş bir terapi manevra yelpazesi sunar. Bu, mevcut her geleneksel tedaviyi deneyen hastalar için umut verici bir seçenektir.

Pek çok klinik deneme başarı öyküsü, SYG MED'in çığır açan metodolojisinin etkinliğini kanıtlamaktadır. SYG MED, hastaların yıllarca acı çektikten sonra özgürlüklerine ve yaşam kalitelerine kavuşmalarından, yaşlıların hızlı bir şekilde iyileşmelerine kadar uzanan insanlığa katkılarıyla uluslararası alanda tanınmaktadır. Şirket, hasta bakımına ve sosyal etkiye olan bağlılığı nedeniyle 2023 yılında saygın Sürdürülebilirlik Ödülü'nü almıştır.

Prestijli müşterilere, Haseki Hastanesi ve MedicalPark Hastane Zinciri gibi, gururla hizmet vermek, SYG MED'in kalite ve yeniliğe olan bağlılığının bir göstergesidir. Kuruluş, tıbbi teknolojideki atılımlara öncülük etme kararlılığının tanınmasıyla birçok büyük ödül kazanmıştır. SYG MED, 2019'da ISIF Patent Ödülü ve 2021'de DoctorsClub Yılın En Yenilikçi Ürünü Ödülü gibi ödüllerle tıbbi yeniliğin sınırlarını sürekli olarak zorlamıştır.

SYG MED'in sektördeki lider itibarı, 2022 TET ARGE Akıllı Tıp Ödülü ve Create The Future Ödülü'nün En İyi 100 yeniliği arasına katılmasıyla daha da pekişmektedir. Ayrıca, SYG MED'in tıbbi teknolojide dünya çapında önemli bir etkiye sahip öncü statüsü, şirketin sosyal etkiye olan ısrarlı bağlılığının BIGG SPOR ÖDÜLÜ ile ödüllendirildiği 2024 yılında pekişmiştir.

SYG MED CEO'su Prof. Dr. Tarık Özkul, "Amacımız teknolojimizi dünyanın her yerindeki tüm insanlar için erişilebilir kılmaktır. Bu nedenle, hosting kurumuna başlangıçta maliyeti çok düşük olan gelir paylaşımı modelini benimsedik. İnsanlığa fayda sağlayan bir grup olarak anılmayı umuyoruz" diyor.

SYG MED'in yenilikçiliğe ve erişilebilirliğe olan bağlılığı geleceğe dönük olarak güçlüdür. SYG MED, robotik manevra sistemlerinin acil servis ortamlarına dahil edilmesini teşvik ederek ve küresel tıp uzmanlarıyla ortaklık kurarak BPPV tedavisini küresel olarak dönüştürmeyi ummaktadır."1 2 2460-badge