BİGG Spor Ödüllerinde Yapay Zeka Projemize Ödül


Üniversitemiz Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tarık Özkul, Aktif Sporlar Yapan Sporcularda Görülen Kristal Kaymasına Bağlı Vertigo Hastalığının Tedavisi için Geliştirilmiş Olan Yapay Zeka Destekli Robotik Tedavi Sistemi projesi ile Sanayi Bakanlığı ve Gençlik Spor Bakanlığının ortaklaşa düzenlediği BİGG Spor ödüllerinde Mansiyon ödülüne layık görüldü.

Prof. Dr. Tarık Özkul, geliştirdiği projede kristal kayması olarak isimlendirilen hastalığın teşhis ve tedavisi için 3 aşamalı bir sistem geliştirildi. Kristal Kayması hastalığında önemli olanın kristallerin 6 adet kanalın hangisi içerisinde olduğunun tespiti olduğu ve MRI veya röntgen gibi cihazların kristallerin yerini gösterememesi durumundan yola çıkıldı. Bunun için infrared kameralar ile hastanın gözlerini bilgisayara yansıtan bir gözlük takıp göz hareketleri takip edildi. Hastanın gözlerinde beliren istemsiz ritmik sıçrayıcı hareketlerin yönü ve hareketlerine bakarak teşhis konuldu. Daha sonra hastaya yaptırılan manevralarla kristallerin zararsız bir bölgeye düşürülmesi sağlandı.

Projede hastalar için 12 değişik tedavi manevra serisi olup, tedavi robotik manevra sandalyesi tarafından hastaya yaptırılmaktadır. Aktif ve ivmeli spor yapan takım oyuncularının %25’inde görülen bu rahatsızlığa çözüm üreten bu proje ile sporcuların da kullanabileceği bir ürün geliştirildi. Geliştirilen sistemin hastaların tanı ve tedavisini ilaçsız ve ameliyatsız sadece manevralarla 12 dakikada yapabildiği hesaplanılmıştır.

Proje başarı oranı ile de dikkat çekmekte ve klinik çalışmalarda %94 ve %96 oranında yüksek bir skor elde edilmektedir.WhatsApp Image 2024-03-13 at 11.56.47 WhatsApp Image 2024-03-13 at 11.57.01 WhatsApp Image 2024-03-13 at 11.57.47