404 Senelik Kuran-ı Kerim İZÜ Merkez Kütüphane'de


404 Senelik Kuran-ı Kerim İZÜ Merkez Kütüphane de

Hicri 1029 (m. 1619) yılında nesih hatla istinsah edilmiş, 21,7 x 15,6 cm ebatlarında, 332 sayfa, bordo deri cilt içinde bulunan ve Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı’nda tamir – konservasyon işlemi uygulanmış olan Kur’an-ı Kerim İZÜ Kütüphanesine hediye edilmek üzere Hafız İhsan ve Hacı Şükran Özokur adına Mütevelli Heyeti Eski Başkanımız Orhan Özokur tarafından İZÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’a teslim edilmiştir.

Söz konusu Kur’an-ı Kerim ile birlikte aşağıda 3 maddede belirtilen materyaller de bulunmaktadır.

  • Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı Kitap Şifahanesi ve Arşiv Dairesi’nde görevli konservatör ve restoratör Rümeysa Sarı tarafından yazılan, kitabın sayfa sayısından ebatlarına, kağıt-yazı cinsinden istinsah tarihine kadar detaylı olarak tanımlandığı, tamir – konservasyon işlemi sırasında nasıl bir usul takip edildiği, neler yapıldığı ve eserin kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar dahil gerekli bilgilerin bulunduğu 3 sayfalık konservasyon raporu.
  • Boşnakça olarak yazılmış, kitap hakkında bilgilerin verildiği 1 sayfalık yazı.
  • Tamir – konservasyon işlemi sırasında kitabın içinden çıkan kağıt parçalarından eski dikiş iplerine kadar tüm malzemelerin saklandığı 9 ayrı plastik, şeffaf poşetin birlikte muhafaza edildiği dosya. Söz konusu 9 adet şeffaf poşetin üzerinde “dikiş ipleri, bitki kalıntıları, sırt tekstili, kapak içi kağıtları, sayfa aralarından çıkan kağıtlar” şeklinde içinde bulunan malzemeyi tanıtan kısa yazılar bulunmaktadır.

**Söz konusu Kuran-ı Kerim mesai saatleri içerisinde İZÜ Merkez Kütüphane de sergilenmektedir.DSC_9165 DSC_9158 DSC_9150 DSC_9145 DSC_9141 DSC_0284