Hocaların Hocası Sabahattin Zaim Vefatının 15. Sene-i Devriyesinde Anıldı


Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Sabahattin Zaim'ın Kızı Prof. Dr. Mehveş Tarım ve Prof. Dr. Yusuf Balcı vefatının 15. Sene-i Devriyesinde Hocaların Hocası Prof. Dr. Sabahattin Zaim hocayı anlattı.

Programın açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar gerçekleştirdi. Prof. Dr. Acar konuşmasında, “Hocamızın kendisinden biz razıydık, milletimizin ve devletimizin müspet yolda gelişmesi için değerli katkılar sağlamıştır. Sabri Orman da hocamızın asistanlarından biriydi. Hocamızın inancını ve inancının gerektirdiği değerleri elverişli koşullarda bile nezaket ve beyefendilik ile muhataplarında saygı uyandıracak bir tarzda yaşıyor olması en önemli özelliklerinden biriydi. Hocamızın yaşadığı çağda cesurca davrandığını söyleyebiliriz. Yazdıkları kitapların ilk sayfalarına ayet ve mealler yazarak büyük bir cesaret göstermiştir. Bu o zamanlar bir kahramanlık örneğiydi. Hocamız yaptıkları ve yazdıklarıyla öncü olmuştur” dedi.

Prof. Dr. Sabahattin Zaim'ın Kızı Prof. Dr. Mehveş Tarım konuşmasına Sabahattin Zaim hocayı ve babasını yad ederek başladı. Prof. Dr. Tarım, “Sabahattin Zaim, Rumeli topraklarında doğup Türkiye’ye hicret etmişti. Zaim hoca hiçbir zaman kendine göçmen demezdi muhacir olarak tanımlardı. İş hayatı olarak üniversiteye geçince ABD, Almanya, Suudi Arabistan gibi ülkelerde çalışmış. Ülkesinin değerleriyle birlikte doğu ve batı kültürlerini de öğrenerek batı toplumuyla İslami değerleri kaynaştırarak çağdaş bir ilim adamı ve münevver bir şahsiyetti. Babam İlkelerinden asla taviz vermezdi. Bunlar iyi ahlaklı olmak, dürüst olmak, kötü söz söylememekti. Umutsuz olmaya hiç toleransı yoktu nereden baktığınla ilgiliydi her zaman derdi. Babamın bir sözünü dile getirmek istiyorum; Tüm sistemlerin başarısı insan unsuruna bağlıdır. İnsan güzel olursa sistemler çalışır ve müesseseler başarılı olur. İnsan güzel olmazsa hiçbir sistem çalışmaz. Güzel insanlar güzel müesseseler kurar, güzel müesseseler güzel insanlar yetiştirmeye devam eder. Bu salih bir harekettir” diyerek sözlerine son verdi.

Prof. Dr. Yusuf Balcı konuşmasına programı düzenleyen Üniversitemize ve Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar'a teşekkür ederek başladı. Pro. Dr. Balcı, “Sabahattin Zaim, Türkiye’nin yakın tarihini en fazla etkileyen isimlerden birisidir. Bana göre son yıllarda İslam dünyasının en büyük ve önemli insanıdır. İnsanların tanışma hatıraları vardır. Ben Sabahattin Zaim hocayla lise yıllarında organize ettiğimiz etkinlikte tanışmıştım. Sabahattin Zaim Hoca ile ilgili yazılmış kitapları okur ve çekilmiş videoları seyrederseniz hem hocayı çok iyi tanır Türkiye’nin Balkan meselesini de iyi anlamış oluruz. Yabancılar özgeçmişe çok önem verir, Sabahattin Zaim Hoca bu konuda da çok şanslıydı. Aldığı eğitimler ve iş hayatıyla özgeçmişi dopdoluydu. Hoca tam bir vakıf ve hizmet insanıydı. Hoca davet edildiği hiçbir etkinliğe hayır dememiştir. Katılmak içinde gayret gösteriyordu. Davete icabet etmeyi severdi” diye konuştu.

Program sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar tarafından, Prof. Dr. Mehveş Tarım ve Prof. Dr. Yusuf Balcı'ya hediye takdim etti..

Hocaların Hocası Prof. Dr. Sabahattin Zaim vefatının 15. Sene-i Devriyesinde cuma namazı öncesi üniversitemiz camisinde dualarla yad edildi. Cuma namazı sonrası lokma ikram edildi.DSC_3168 DSC_3194 DSC_3214 DSC_3290 DSC_3256 DSC_3266 DSC_3274