Tümamiral Yaycı: Mavi Vatan Çalışmasını Hazırlamam 18 Yılımı Aldı


İZÜ Münazara Kulübü tarafından düzenlenen etkinliğe konuk olan Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı,  Mavi Vatan’ın önemini öğrencilerimize anlattı.

Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı; “Bir söyleşide genç bir kızımız bana hayattan neler beklediğimi sorduğunda derinlemesine düşününce beni devletim ve milletim okuttu. 3 Sene Deniz Kuvvetleri Kurmay Komutanlığı görevinde bulundum. Sonraki süreçte Libya antlaşası fikrini kaleme aldım. Herkes benim meczup olduğumu düşündü. Ne yazık ki devletin içerisinde o kadar mihrak var ki Yunan Lobisi, AB Lobisi, ABD Lobisi gibi. Bu antlaşma fikrini Sayın Cumhurbaşkanına yıllar önce Başbakanlık sürecinde anlattım. Cumhurbaşkanı olunca anlattım. Ve nihayet Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın iradesi, dirayeti ve siyasi riski göze alması sayesinde bu antlaşma imzalandı. Bu fikri hazırladım ama bu açıkçası fikri benimsemek, onu görmek ve uygulamak çok daha önemli bir şey. Libya anlaşması ile Türkiye’nin yüz ölçümü 4’te bir arttırdı. Libya anlaşması imzalandığında hüngür hüngür ağladım” dedi. Yaycı konuşmasında bir akademisyenin fikir üretmesinin, o fikrin hayata geçirilmesinin çok değerli ve önemli olduğunu belirterek, fikri hayata geçirenlerin de emeğinin çok büyük olduğunu bahsederek konuşmasına devem etti.

Yaycı; “Mavi Vatan çalışmasını hazırlamam 18 yılımı aldı. Bu haritayı çizerken bütün burunları tek tek karşılıklı olarak ele aldım ve karşılıklı kıyalarını çıkartım, ölçtüm biçtim prensiplere göre koydum ve bu harita 18 yıllık emekle deniz hukuku prensiplerine, deniz yetki alanları paylaşım metotlarına, Uluslararası Adalet Divanı ve Uluslararası Hakem Mahkemelerinin kararlarındaki bütün kriterler dikkate alınarak çizilmiş” bir çalışma olduğunu dile getirdi.

Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, Gayri askeri statüdeki adaların egemenlik devir şartının ortadan kalktığını, normalde egemenlikleri gayri askeri statüde olması gerektiğini ama şu anda egemenlikleri tartışmalı hale olduğunu bu durumu ise hem kitabında hem de görevdeyken kaleme aldığın,  Şimdi ise sayın Cumhurbaşkanımız ve Dışişleri Bakanımızın aynı cümleleri kurduğunu ifade ederek sözlerine son verdi.

Etkinlik sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ve İZÜ Münazara Kulüp Başkanı, Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı’ya hediye takdiminde bulunarak hatıra fotoğrafı çektirdiler.DSC_5963 DSC_5974 IMG_5561 IMG_5562 IMG_5569 IMG_5582