Gıda Mühendisliği Bölümü Projesine TÜBİTAK Desteği


Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. İbrahim Gülseren yürütücülüğünde hazırlanmış olan “Gıda üretim, depolama ve sindirim süreçlerinin biyoaktif peptit kararlılığına etkisi ve bu etkinin model gıda ürünlerinde incelenmesi” başlıklı proje TÜBİTAK 1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında başarılı bulunmuş olup, 24 ay boyunca kurumumuz Teknoloji Transfer Ofisi desteği ile yürütülecektir.

Proje kapsamında ayçiçeği posası ve peyniraltı suyu numuneleri kullanılarak üretilecek olan protein hidrolizatları ile bu hidrolizatlarda yer alan ve insan sağlığına olumlu etkilerde bulunma potansiyeli olan biyoaktif peptitlerin bir dizi model gıdanın üretimi, depolanması ve sindirimi süreçlerinde kararlılık ve etkinlik açısından değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.

İZÜ Laboratuvarlar Koordinatör Yrd. Bilal Çakır ve İZÜ Gıda Müh. Bölümü Ar. Gör. Zeynep Saliha Güneş bu projede araştırmacı olarak görev almaktadır. Projede 2 YL öğrencisinin projede görevlendirilmesi ve bu öğrencilerin YL tezlerinin proje kapsamında tamamlanması planlanmaktadır. Projeye Prof. Dr. Ahmet Tarık Baykal bilimsel danışman olarak destek vermektedir (Acıbadem Üniversitesi).