8. Mezunlarımızı Uğurladık


8. Mezunlarımızı Uğurladık

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin 8. Mezuniyet Töreni gerçekleştirildi. İZÜ Stadyumu’nda gerçekleşen coşkulu törenle dönem mezunları lisans ve lisansüstü öğrenimlerini noktaladı. Törene İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, İZÜ Mütevelli Heyet Başkanı Özkan Göksal, İZÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, , Küçükçekmece Kaymakamı Turan Bedirhanoğlu, mütevelli heyet üyelerimiz ile akademisyenler ve mezun öğrencilerin yakınları katıldı.

İZÜ 8. Mezuniyet Töreninde, mezunlar adına konuşmayı, Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Mezunu Saliha Büşra Yılmaz yaptı. Sözlerine eğitim öğretim hayatının farklı şehirlerde devam ettiğini, üniversite süreci için İstanbul’a geldiğini ifade ederek başlayan Yılmaz, “İZÜ’de annem ve babamdan uzakta olsam bile bana yuva sıcaklığı hissettiren insanlarla tanıştım. Doğa içinde yüzyıllık ağaçları, tarihi yapıları, kuş sesleri ile birbirinden güzel hatıraları biriktirmem için bana kucak açtı. İZÜ bizlere, doğal ve tarihi hazinelere sahip kampüsünün yanında, uluslararası öğrenci ve öğretim elemanları, binlerce kaynak sunan kütüphanesi, yurtları ve spor alanları ile gerçek bir üniversite deneyimi sundu Mezun olduğum ana dalımın yanında çift anadal ve yan dal programlarına başvurdum ve kazandım. Fransızca, İspanyolca ve Çince gibi dillerin de yer aldığı 3 dil projesinden faydalanarak Rusça ve İngilizce dersleri aldım. Bu süreçte yapılan sosyal etkinlikler de kişisel gelişimim için faydalı çalışmalar oldu. Dolu dolu geçen dört yılın ardından sizlerle bu deneyimleri paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bunca imkanı elde etmemizi sağlayan İZÜ ailesine, tüm paydaşlara ve her zaman olduğu gibi bugün de bizleri yalnız bırakmayarak bu gururlu anları bizlerle yaşayan ailelerimize de huzurlarınızda şükranlarımı sunarım” dedi.

İZÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar konuşmasının başında Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve üniversiteye adını veren Sabahattin Zaim hocamıza ve tüm geçmişlerimize rahmet dileyerek, kuruluşundan bugüne kadar İlim Yayma Vakfı ve İZÜ’ye emek veren herkese teşekkür etti. Konuşmasının devamında yakın zamanda hayatlarını kaybeden üniversite hocaları Prof. Dr. Arif Ersoy, Prof. Dr. Sabri Orman, Prof. Dr. Hasan Gadaoğlu, Prof. Dr. Malik Badri, Dr. Serkan Özyağlı ve önceki dönem mezunlarından Prince Prince Virgile Adıngra ve Feyzanur Sarıcı’yı rahmetle andı.

Prof. Dr. Acar; “2021-2022 Bahar dönemi itibarıyla, 91 ülkeden 2188 uluslararası öğrencimiz ve Türkiye’nin her ilinden 8469 öğrencimiz ve toplam 10657 öğrencimiz ve lisans ve lisansüstüyle 10294 mezunumuz ile büyük bir aileyiz. Bu yıl da 1750 öğrencimiz daha mezun olarak bu büyük aileye katılıyor” dedi.

İZÜ 8. Mezunlarını tebrik eden Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, “ Bundan sonraki hayatınızda sağlık, iyilik, istikameti üzerinde başarılarınızın devamını diliyorum. Hayatınızın önemli bir dönemine adım attığınız bugünde gelenek olduğu üzere birkaç hususun altını çizmek istiyorum. Öncelikle aldığınız diplomanın size verdiği yetkiyi hukuk, meslek ve ahlak ilkelerine uygun olarak kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bildiğiniz gibi hayatın her alanında hızlı değişimlerin gerçekleştiği bir dönemi yaşıyoruz. İki yıldır küresel düzeyde etkili olan Kovid-19 salgını sürecinde alınan tedbirler, özellikle ulaşım, iletişim ve bilgi teknolojilerinin ortaya çıkardığı değişimi hızlandırdı. Tüm bu değişimler hayata, iş ve aile kariyerimize “bütüncül ve stratejik bir yaklaşmayı, istikamet ve rotamızı kaybetmeden değişime ayak uydurabilmeyi zorunlu kılıyor. Önümüzdeki dönemde dijital beceriler, bağımsız ve sonuç odaklı çalışma, girişimcilik, takım çalışması, farklılıkların yönetimi gibi yetkinliklerin yanında, doğruluk ve güvenilirlik daha da önemli hale gelecek. Bu bağlamda, belirli bir alanda uzmanlaşma yanında beceri ve yetkinliklerimizi çeşitlendirme ve geliştirmek, hayat boyu öğrenme “istihdam edilebilirlik”, aile-iş kariyerinin dengelenmesi ve kariyer başarımız açısından büyük önem taşıyor” dedi.

İZÜ Mütevelli Heyet Başkanı Özkan Göksal, İZÜ’nün henüz 12 yaşında olmasına rağmen, bu yıllara değerli işler sığdırdığını belirterek, “ Akademik, sosyal, kültürel ve fiziksel alanda çok önemli mesafeler aldık. Emeği geçen tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ama bununla yetinmiyoruz. Yolumuza daha hızlı devam etmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi

Bu yıl faaliyete geçen Zaim Teknopark’ın ülkemize katkı sağlayacağına değinen Göksal, “Bu yıl üniversitemizin Teknoparkımızın açılışını yaparak önemli hamlelerinden birini daha yaptı. Üniversitemizin bilimsel birikimini ticari kuruluşlarımızla onların hizmetine sunarak ülkemize katma değer sunma kapısını aralamış olduk” diye konuştu.

Özkan Göksal sözlerine şöyle devam etti:

“Bugünün öznesi mezunlarımız. Gün onların. Kıymetli mezunlarımız, lisans düzeyinde eğitim hayatlarınızı sonlandırdınız. Ancak bu durum okuma, öğrenme ve bilgi edinme faaliyetlerinizin sona erdiği anlamına gelmemeli. Ömür boyu okuyan öğrenmeye devam eden bireyler olunuz”

İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan konuşmasının başında vakfın bir üniversite kurma düşüncesinin 90’lı yıllara dayandığına değinerek, “Bu düşüncenin hayata geçmesi 2010 yılında nasip oldu. Merhum Prof. Dr. Sabahattin Zaim’in ismiyle, Mehmet Akif Ersoy’un öğrencilik yıllarını geçirdiği bu güzel kampüste bu üniversiteyi kurmak nasip oldu. Bugün 10 binin üzerinde öğrencisi ile 12 yılda 8. Mezuniyetini gerçekleştiren ve her geçen yıl standartlarını yükselten, öğrenci tecrübesini geliştiren hem fiziki şartları ile hem araştırma altyapısı ile hem de öğrenci ve akademisyenlerine sunduğu imkânlarla daha iyi bir noktaya gelen genç ama güçlü bir üniversite haline geldi. Üniversitenin bu noktaya gelmesine katkı sağlayan tüm büyüklerimizi rahmetle yad ediyorum” dedi.

İZÜ mezunlarından ve öğrencilerden beklentilerinin büyük olduğunu söyleyen Necmeddin Bilal Erdoğan, “Bizim sizlerden beklentimiz sadece kendiniz için değil, toplumun ülkemizin ve dünyanın menfaati hayatlar yaşamanızdır. Bütün hoclarımızın gayreti de böyle bireyler yetiştirmektir. Bugün mezuniyet konuşmasını yapan Saliha kardeşimizin söylediklerini duyduğum zaman mutlu oldum. Allah’ın izniyle bu bilinçle yetişen öğrenciler 21. Yüzyıla damgasını vuracak” diye konuştu.

Konuşmaların ardından fakülte ve bölümlerinde dereceye giren öğrencilere hediye ve plaket takdimi yapıldı. Mezun öğrenciler mezuniyet belgelerini hocalarının elinden aldı.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi 2022 Mezuniyet Töreni, mezun öğrencilerin keplerini atması ile sona erdi. 

Mezuniyet Fotoğrafları için Tıklayınız.04 02 03 DJI_0503 DSC_6008 DSC_6121 DSC_6168