İZÜ’lü Öğrenciler Mühendislik ve Teknoloji Gününde Bir Araya Geldi


IEEE İZÜ öğrenci kulübü tarafından düzenlenen Mühendislik ve Teknoloji Günü etkinliği Nizamülmülk Salonunda gerçekleşti. İZÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Küçük’ün açılış konuşmasıyla başlayan etkinliğe ASELSAN Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Hakan Karataş ve KOSGEB İstanbul İkitelli Müdürü Tolga Erkan konuşmacı olarak katıldı.

Programın açılışında konuşan İZÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Küçük, Mühendislik ve Teknoloji Günleri etkinliğinin her yıl başarılı bir şekilde yapıldığına değinerek bu çalışmada IEEE İZÜ kulübü öğrencilerinin özverili çalışmalarının değerli olduğunu söyledi. Prof. Dr. İsmail Küçük, IEEE İZÜ kulübünün kıymetli çalışmalar yaptığına değinerek özellikle pandemi döneminde yaptıkları başarılı faaliyetleri vurguladı.

Programda konuşan ASELSAN Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Hakan Karataş, ülkemizin en büyük sorunlarından birinin performansa dönüşmeyen potansiyeller olduğunu belirtti. Bu durumu yaşadığı bir örnekle açıklayan Hakan Karataş, “ TÜBİTAK Tersine Beyin Göçü projesi ile ilgili yurt dışındaki üniversiteleri ziyaret ediyorduk. Bir üniversitede Mühendislik Fakültesi Dekanı hocamız ile konuşuyorduk. Konu Japonya’nın ikinci dünya savaşından sonra teknoloji alanında gösterdiği gelişmeye geldi. Hocamız orada bir Türk’ün potansiyelinin 5 Japon’a bedel olduğunu ancak siz 5 Türk bir araya gelince 1 Japon’un gösterdiği performansı gösteremiyorsunuz dedi” diye konuştu.

Pandemi döneminden sonra dünyada önemli değişikliler olduğunu belirten Hakan Karataş, “Pandemi döneminden sonra güç savaşları sona erdi. Bunun yerini teori ve yetenek savaşları aldı” dedi.

Hakan Karataş konuşmasına şöyle devam etti:

“Liderlik kavramı artık çok önemli. Hep sorulur. Lider olunur mu doğulur mu? Aslında herkes liderdir. Liderliğin ilk aşaması herkesin kendisinin lideri olması. Kendini yönetebilmesidir. Bir insan kendini yönetemiyorsa ekibini yönetemez, organizasyonu yönetemez, değişimi yönetemez. Bizlerin esas mücadelesi kendimizle, nefsimizle, duygularımızla, kibrimizle ve önyargılarımızla”

ASELSAN Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Hakan Karataş konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını yanıtladı. Oturumun sonunda Prof. Dr. İsmail Küçük, Hakan Karataş’a plaket takdiminde bulundu.

Gün boyu devam eden “Mühendislik ve Teknoloji Günü” etkinliğinde öğrenciler proje sunumlarını gerçekleştirdi. Öğleden sonra gerçekleşen oturumda KOSGEB İstanbul İkitelli Müdürü Tolga Erkan öğrenciler ile bir araya geldi.

Oturumların ardından katılımcılar düzenlenen mini oyun turnuvalarında günün yorgunluğunu attı.DSC_7233 DSC_7222 DSC_7220 DSC_7244