Zaim Talks 2021 “İnovasyon” Başlığı ile Gerçekleşti


“Zaim Talks” bu yıl üçüncü kez İZÜ İnovasyon Kulübü tarafından düzenlenendi. İSEFAM Abdullah Tivnikli Salonu’nda gerçekleşen programa öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Etkinliğe Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve inovasyon alanında sektörün önemli isimleri konuşmacı olarak katıldı.

Programın açılış konuşmasını İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut yaptı. Konuşmasının başında organizasyonu gerçekleştiren kulüp öğrencilerine teşekkür eden Prof. Dr. Mehmet Bulut, “ Son 200 yıldır İslam medeniyetindeki kurumların bilime teknolojiye ve inovasyona katkı düzeyleri tartışılıyor. Müslümanların bu alanlara katkı sağlamadığı söyleniyor. Böyle bir kanaat var. 20. Yüzyılda belli alanlarda çok önemli bilim inşaları önemli buluşlar yaptı. Ancak şunu bilmek gerekir ki 19. Yüzyıla kadar medeniyetimiz bu alanlarda öncüdür. Fuat Sezgin Hoca’nın İslam Bilim Tarihi adlı eserini inceleyebilirsiniz. Üniversitelerin temelleri de medeniyet coğrafyamızda atıldı. Ancak son zamanlarda önemli çalışmalar yapılıyor. Bu bizi istikbal için ümitlendiriyor. Daha yapacak çok işimiz var. Bunun için çalışmalara devam edeceğiz” diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır sözlerine, üniversiteli gençlerin organize ettiği programa katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek başladı. Gerçekleştirdiği sunumda Türkiye’nin milli teknoloji hamlesi yolculuğunu öğrenciler ile paylaşan Mehmet Fatih Kacır Türkiye’nin gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği çalışmalar ile dünyada inovasyona öncülük etme iddiası taşıdığını söyledi. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin bir teknoparka sahip olduğuna dikkat çeken Kacır, “Üniversitenin de bir TEKNOPARK’I var. Bu alanlar sizlerin kendinizi geliştirebileceğiniz, projelerinizi yapabileceğiniz alanlar olacak. Bu salondan da geleceğin başarılı teknoloji girişimcileri çıkmasını dilerim” dedi.

Konferansın konuşmacılarından olan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, ”Geleceği en büyük gücümüz olan gençlerle kuracağız. Buna yürekten inanıyorum”  diyerek sözlerine başladı. Türkiye’nin farklı illerindeki üniversitelerini ziyaret ettiğini belirten Prof. Dr. Hasan Mandal, “ Geçtiğimiz günlerde Tarsus Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi’ni de ziyaret ettim. Üniversitelerde öğrenciler ile hocalardan ayrı toplantılar yapıyorum. Çünkü öğrencilerimizden güç alıyorum” dedi. Prof. Dr. Mandal konuşmasının devamında TÜBİTAK’ın çalışmaları, bursları ile birlikte öğrenci ve üniversiteler ile gerçekleştirdiği çalışmaları aktardı.

Etkinliğe Türk Hava Yolları, ASELSAN, Garanti BBVA başta olmak üzere önemli kurumlardan temsilciler katılarak tecrübelerini öğrenciler ile paylaştı. Program sonunda kulüp üyeleri ve katılımcılar hatıra fotoğrafı çekildi. DSC_6890 DSC_6896 DSC_6899 DSC_6916 DSC_6918 DSC_6963 DSC_7064 DSC_7067 DSC_7084