İZÜ 2021 Yılında da Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Üniversiteleri Arasında


Dünyaca ünlü saygın değerlendirme kuruluşlarından UI GreenMetric tarafından yapılan en iyi sürdürülebilir üniversiteler sıralaması açıklandı. İZÜ son iki yılda olduğu gibi bu yıl da listedeki yerini aldı. Geçtiğimiz yıl 418. sırada yer alan İZÜ, bu yıl 4 basamak yükselerek 414. sırada yer aldı. İZÜ, değerlendirmeye alınan Avrupa'daki üniversiteler arasında ise 126. basamakta bulunuyor.

Dünyanın seçkin üniversitelerini incelemeye alan UI GreenMetric tarafından yapılan sıralamada üniversitelerin sürdürebilirlik, kaynakların etkin ve verimli kullanımı, altyapı, enerji, iklim değişikliği, geri dönüşüm, su kaynakları, ulaşım, eğitim ve araştırma alanları değerlendirildi.

2010 yılında kurulan ve 2011 yılında eğitim-öğretim hayatın başlayan İZÜ, 2019 Dünya Greenmetric Üniversiteler sıralamasında ilk 500’de yer alarak 496. olmuştu. Çalışmalarını hız kesmeden sürdüren İZÜ geçtiğimiz yıl ise aynı değerlendirmede 78 basamak yükselerek, listede 418'inci, Avrupa'da ise ilk 200 arasında yer almıştı.

İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut kısa zamanda yakalanan başarıdan duyduğu memnuniyeti belirterek, “Bu başarının ortaya çıkmasında tüm İZÜ ailesinin katkısı olmuştur. Üniversitemizin kuruluşundan bugünlere gelmesinde emeği geçen başta Kurucu Vakfımıza ve Üniversite Mütevelli Heyet Üyelerimize, hocalarımıza, tüm ekip arkadaşlarımıza, tüm paydaş ve destekçilerimize en içten şükranlarımızı arz ediyorum” diye konuştu. 

https://greenmetric.ui.ac.id/rankings/overall-rankings-2021

01