AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İZÜ'ye Konuk Oldu


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Halkalı Kampüsü'nde düzenlenen "Symposium The Challenges and Future Prospects of Mosul and its Environs" başlıklı seminere konuşmacı olarak katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler konulu bir sunum yaptı. Cevdet Yılmaz sunumunda, Türkiye'nin bölgesel sorunlara ve zorluklara karşı bakış açışı ve rolünü anlattı.

"6 YILDA DIŞ POLİTİKA DA DEMOKRATİKLEŞTİ"

Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin, yakın tarihinde yurt içerisinde olduğu kadar, dış ilişkilerini de demokratikleştirdiğini söyledi. Yılmaz, "Türkiye son 16 yılda AK Parti döneminde sadece içeride demokratikleşmeyi sağlamakla kalmadı, dış ilişkilerini de demokratikleştirdi. Eskisinden çok daha fazla milletin değerleri, beklentileri, katkısı dış politikayı etkiliyor. Türkiye'nin genel demokratikleşme süreci içerisinde dış politikanın da demokratikleştiğini görüyoruz" dedi.

"GÜVENLİ BÖLGE ARAYIŞIMIZ TERÖRE KARŞIDIR"

Türkiye'nin Suriye politikasının doğru olduğunu söyleyen Yılmaz, "Güvenli bölge sınırlarımızın güvenliğini sağlamak için terörle mücadelede önemli. Sınırımız boyunca terör eylemleri görmek istemiyoruz. Bu Türkiye vatandaşlarının güvenliği için çok önemli. Sınırımızın terörden arındırılması Suriye'de yaşayan kardeşlerimizin güvenliği için çok önemli. Arap, Kürt, Türkmen hiç fark etmez, bütün milletlere eşit mesafedeyiz. Güvenli bölge arayışımız Kürtlere veya herhangi bir etnik gruba karşı değildir. Tamamen teröre karşıdır. Güvenli bölgelerin yaygınlaşmasıyla Suriyeli mülteci kendi vatanına dönme imkânına kavuşacak. Kendi vatanlarında hayatlarını kuracaklar. Güvenli bölge Suriye'nin siyasi çözüme gitmesini hızlandıracağına inanıyorum. Vatandaşlar kendi topraklarına döndükçe siyasi çözüm bulma motivasyonu da artacaktır" diye konuştu.ISO_3849 ISO_3861 ISO_3878 ISO_3902 ISO_3906