Ata Diyarı Özbekistan’da Önemli Anlaşmalara İmza Atıldı


Özbekistan Kültür ve Turizm Bakanlığının daveti üzerine ülkeye gelen İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, Özbekistan’ın tarihi Buhara, Semerkant ve Taşkent şehirlerinde ikili görüşmeler yaparak çeşitli incelemelerde bulundu.

Özbekistan Müslümanları Dini İdaresinden yapılan açıklamada eğitim alanlarında iş birliği meseleleri ele alınırken, görüşmelerin ardından Buhara’daki Mir Arap Yüksek Medresesi ile İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi arasında İslami İlimler alanında iş birliği anlaşması imzalandı.

Söz konusu protokol ile taraflar arasında öğrenci değişimi, bilimsel araştırma projelerini hayata geçirme, öğretim görevlilerinin staj eğitimi, bilgi ve bilimsel materyal değişimi, konferans ve diğer etkinlikleri düzenleme meselelerinde iş birliği öngörülüyor.

Prof. Dr.  Mehmet Bulut, Taşkent şehrinde ise Doğu Araştırmaları Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Mannanov ile yaptığı görüşmede, karşılıklı akademik iş birliği imkanlarını değerlendirirken iki üniversite arasındaki ilişkileri geliştirme konusunda görüş birliğine vardı.

Taşkent Devlet Dil ve Edebiyat Üniversitesi, Semerkant’ta bulunan Uluslararası Buhari Araştırmalar Merkezi,  Özbekistan İslam Akademisi ve 1918 yılında kurulan National University of Uzbekistan ile akademik işbirliğini öngören anlaşmalar imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirzayev’in başlattığı süreç vesilesiyle iki ülke arasındaki ilişkilerin akademik yönünü güçlendirmek için 28 farklı üniversiteden akademisyenlerle Fergana vadisinde talebelerle buluştuklarını ifade eden Prof. Dr. Mehmet Bulut, Semerkand, Buhara ve Taşkent’te gerçekleştirilen akademik iş birlikleri kapsamında Özbekistan’ın Milli Televizyon kanalına mülakat verdi.

Öte yandan  Prof. Bulut, Buhara, Semerkant ve Taşkent'te büyük İslam alimlerinin kabirlerini ziyaret ederek Özbekistan seyahatini tamamladı.Fergana vadisi 2 Fergana vadisi İslami İlimler MEdresesi Rektörü Dr. Haydar Yuldashoxodjayev National University of Uzbekistan Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Avaz Marakhimov 2 National University of Uzbekistan Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Avaz Marakhimov Özbekistan İslam Akademisi Rektörü Prof.Dr. Nematulla Ibragimov 2 Özbekistan İslam Akademisi Rektörü Prof.Dr. Nematulla Ibragimov Taşkent Devlet Dil ve Edebiyat Üniversitesi 2 Taşkent Devlet Dil ve Edebiyat Üniversitesi Uluslararası Buhari Araştırma Merkezi Deq4LlpW0AANlek Deq3oacW4AIbszl