Prof. Dr. Numan Kurtulmuş İZÜ’lü Öğrencilerle Buluştu


 Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’ne konuk oldu. İZÜ Siyaset Kulübü’nün düzenlediği “Milli Kültürün Gelişmesinde Eğitimin Rolü” konulu programa katılan Prof. Dr. Numan Kurtulmuş öğrencilerin sorularını da yanıtladı. Programa öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

“Sabahattin Zaim Hoca Cumhuriyet Döneminin Yetiştirdiği Ender Âlimlerden Biri”

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş konuşmasına üniversiteye adını veren Hocaların Hocası Sabahattin Zaim’e değinerek başladı. Kurtulmuş merhum Sabahattin Zaim’i minnetle andığını belirterek “ Ben, kendisinin önce öğrencisi ardından da asistanı olma şerefine ulaşmış biri olarak Cumhuriyet döneminin yetiştirdiği ender âlimlerden birisi olan Sabahattin Zaim Hoca’nın ismini taşıyan bu üniversitede bulunmaktan ayrıca memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim. Sabahattin Zaim, batının ilmini gayet iyi bilen, doğunun ve İslam dünyasının irfanını gayet iyi özümsemiş olan bir şahsiyetti. Tanıdıkça, yakınına gittikçe daha çok sevdiğimiz, daha çok şeyler öğrendiğimiz ender şahsiyetlerin başındaydı” diye konuştu.

“Türkiye’de İki Asırdır Bir Mücadele Veriliyor”

Bakan Kurtulmuş, program kapsamında verdiği "Milli Kültürün Gelişmesinde Eğitimin Rolü" başlıklı konferansta, Türkiye'de iki asırdır bir mücadele verildiğini, Osmanlı'nın kendi içinde sistemin çalışmadığı, kendi içinde birtakım sistem içi tıkanıklığın yaşanmasıyla birlikte, eş zamanlı olarak batı medeniyetinin kültür, sanat, edebiyat, teknoloji ve fende ileri gitmesiyle son iki asırdır bir içine kapanma sürecinin, mağlubiyet psikolojisinin, bilim, entelektüel, sanat dünyasında kendi köklerinden uzaklaşma sürecinin yaşandığını söyledi.

Bu mağlubiyet karşısında bazılarının "Biz batıdaki gibi yaparsak adam oluruz, onlar gibi güçleniriz" zannettiğini anlatan Kurtulmuş, "Ama şu unutulmuştu hiç bir millet bizim gibi kökleri derin ve zengin olan bir millet, başka bir milleti ya da medeniyeti taklit ederek adam olmaz, yükselişe geçemez. Maalesef iki asırdır bir tarafta Türkiye'yi yöneten, bir tarafta etkin olarak kültürde, sanatta, edebiyatta, bilim dünyasında hâkim olan bu zihniyet uzun yıllar boyunca Türkiye'de halkın kendi değerlerinden kopmasına vesile olmuş hem de tam manasıyla mukallit bir anlayışla bilim ve kültür hayatında etkin olmaya gayret etmiştir" dedi.

“İslam’ın Üçüncü Büyük Koşusu Başladı”

Kurtulmuş, İslam'ın ilk koşusunun Peygamber Hazreti Muhammed ile başlayan ilk dönem, ikincisinin Fergana Vadisi'nden başlayan ve Anadolu topraklarında süren ikinci büyük koşu olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"İslam'ın üçüncü büyük koşusu, yeniden Anadolu topraklarından başlamıştır. Siz büyük İslam medeniyetinin üçüncü büyük koşusunun başlangıcındasınız. Çok mesafemiz var daha gidecek ama kendimize yeniden geldik. Özgüvenimizi, bilgimizi, irfanımızı, hikmetimizi arttırarak bu üçüncü büyük koşuyu çok daha hızlı şekilde tamamlayacağız. Arada kaybettiğimiz zamanları telafi edeceğiz. Bilimde, sanatta, kültürde, edebiyatta çok daha ileri gideceğiz. Bütün bunlar bizim milli kültürel bağımsızlık mücadelemizdir. Milli, kültürel bağımsızlığı olmayan hiçbir ülkenin ekonomik ve teknolojik olarak bağımsız olması mümkün değildir. Bugün dünyada petrol zengini birçok ülke var ama bu ülkeler zihin dünyaları itibariyle bağımsız olmadıkları, kendi medeniyetlerinin kökleri üzerinden yükselmeye karar verip, bu gayretle çalışmadıkları için o zenginliklerinin hiçbir faydası yok. Ne teknoloji üretebiliyorlar ne de ekonomide kendilerine ilişkin bir mesafe kat edebiliyorlar. Milli kültürel bağımsızlık ile ekonomik teknolojik bağımsızlık at başı gidiyor. En güzel örneğini de son iki asırdır verdik. İçine kapanıp, köklerimizden uzaklaştıkça ekonomik ve teknolojik olarak zayıfladık"

Kurtulmuş konuşmasının ardından İZÜ’lü öğrencilerinin sorularını yanıtladı. Program, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut’un, Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’a hediye takdim etmesiyle sona erdi.2 1 4 5 3