Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe: Cumhurbaşkanı Belediyecilikten Geliyor Yerel Yönetimler Güçleniyor


Üniversitemiz Girişimcilik Kulübü, Marmara Belediyeler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Altepe’yi üniversitemizde ağırladı. 27 Nisan Pazartesi günü İZÜ Müze Binasında öğrencilerimizle bir araya gelen Recep Altepe, “Yeni Türkiye’de Gelişen Belediyecilik” adlı seminer verdi. Etkinliğe, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Bülent Arı ve Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz de katıldı. 

Türkiye’de belediyecilik konusunda görüşlerini aktaran Recep Altepe, Türkiye’de yerel yönetimlerin son yıllarda oldukça güçlendiğini ancak bunun Yeni Türkiye için yeterli olmadığını söyledi. Bugün cumhurbaşkanının bile siyasi irade ile göreve geldiğini belirten Recep Altepe; “Yerel yönetimler bir ülkenin hızla ilerlemesi için çok önemlidir. Cumhurbaşkanımız da belediyecilikten geldiği için bunun farkında ve yerel yöneticilere her geçen gün daha çok yetki veriyor. Yerel yönetim ne kadar hızlı gelişirse ülkenin depara kalkması o kadar kolay olur. Yerel yönetimlerin yetki ve sorumlulukları daha da artırılmalı. Bugün Türkiye’de Başkanlık sistemine geçişi konuşuyoruz. Belediyecilikte daha güçlü bir başkanlık sistemi var” dedi. Bursa’nın Dünyada en hızlı gelişen 4. şehir olduğunu ifade eden Recep Altepe, “yaşam kalitesi en yüksek şehirler” hakkında yapılan bir araştırmada Bursa’nın, İstanbul Dünya’da 48. olduğunu söyledi. 

Etkinlik sonrasında Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut, Recep Altepe’ye İstiklal Marşı Murakkası hediye etti. Recep Altepe öğrencilerimizle bol bol fotoğraf çektirdi.