Güneşin Çocukları Afrika Semineri


Üniversitemiz Hür Medeniyet Kulübü, Pof. Dr. Zekeriya Kurşun ile Yeryüzü Doktorları Genel Müdürü Ali Doğan'ın konuşmacı olarak katıldığı "Güneşin Çocukları Afrika" konulu seminer düzenledi. 26 Mart 2015 perşembe günü düzenlene etkinliğe öğrencilerimiz yoğun ilgi gösterdi.

Yaptığı konuşmada Afrika’da yaşanan kıtlıkların, Avrupa sömürüsünden kaynaklandığını ifade eden Prof. Dr. Zekeriya Kurşun; "Afrika sanıldığı gibi sadece fakirlik, açlık ve susuzluğun çokça olduğu bir kıta değil. Afrika'nın doğal zenginliklerinin Avrupalılar tarafından sömürülmesinden dolayı ve sömürgecilik anlayışın şekil değiştirerek hâlen devam etmesinden dolayı bunlar yaşanıyor” dedi. Ayrıca tarihi ihya etmenin mümkün olmadığını belirterek ihya ve inşa kavramlarının karıştırıldığını belirtti. 

Yeryüzü Doktorları Genel Müdürü Ali Doğan ise, Somali’de günümüze kadar gelen sosyal, siyasi ve ekonomik serüvenden söz etti. Doğan konuşmasında; "Somali'de İslamla tanışan aileler, aile fertlerinden birini seçip İslami alanda kendilerine önderlik etmesi için geliştirmeyi gelenek etmişlerdir. Bu durum halen modern eğitim sistemine rağmen devam ediyor. Somali'de İslami eğitime çokça önem veriliyor” dedi. Ali Doğan öğrencilere "Bizler hayır medeniyetinin çocuklarıyız. Üzerimizdeki paslı zırhı çıkartıp, medeniyetimizin bizlere miras bıraktığı hayrı devam ettirmeliyiz" tavsiyesinde bulundu. Son olarak "Engel olmak farkında olmakla başlar, farkındalık için ülkeler üzerindeki araştırmalarımızı arttıralım" çağrısında bulundu.
            
Programın sonunda Üniversitemiz Endüstri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cengiz Güngör, konuklarımız ORDAF Başkanı Prof. Dr. Zekeriya Kurşun ile Yeryüzü Doktorları Genel Müdürü Ali Doğan’a hediyelerini taktim etti ve Hür Medeniyet Kulübü ile hatıra fotoğrafı çektirdiler.