Lise Öğrencileri 3 Dinin Kutsal Şehri Kudüs’te Araştırma Yapacak


Bahçelievler Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, İZÜ'den aldıkları destekle, 3 dinin kutsal şehri Kudüs konusunda özel bir araştırma başlatıyor. Araştırmanın konusu, Kudüs’te bir arada yaşamak olacak.

Üniversitemiz 12 Mart 2015 Salı günü Bahçelievler Mümtaz Turhan Sosyal Bilimleri Lisesi ile araştırma projelerine destek vermek amacıyla protokol imzaladı. İmza törenine, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut, Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Çıkrıkçı ve Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Hüseyin Sarı katılım gösterdi. Yapılan protokol çerçevesinde üniversitemiz, öğrencilerin Kudüs projesine destek verecek. 

Mümtaz Turhan Sosyal Bilimleri Lisesi’nden bir grup öğrenci, üniversitemiz desteğiyle “Kudüs” konulu bir araştırma başlatıyor. Türkiye ve Dünya gündeminde Kudüs’ün, sürekli şiddetle, yaşanan çatışmalarla ve İsrail’in saldırılarıyla anıldığını belirten öğrenciler, 3 din mensuplarının Kudüs’te nasıl bir arada yaşadığına ilişkin bir çalışma yapıyor. Günlük hayatta Kudüs’te yaşayan farklı din mensubu insanların günlük hayatlarını araştırmak isteyen öğrencilerin planları arasında Kudüs’e giderek, Müslüman, Hristiyan ve Yahudi halkla konuşmak da yer alıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut, tarihte Kudüs’te barış yaşanan dönemde Müslümanların egemen olduğuna dikkat çekerek, “Osmanlı Devleti yönetiminde Kudüs’te barış hakimdi. Bugün ise durum ortada. Medeniyetimizin hakim olduğu dönemde orada bir kişinin dahi burnu kanamamışken, bugün yaşananlar gerçekten üzüntü veriyor. Bütün farklılıkları bir arada barış içinde yaşatmış bir medeniyetin çocuklarıyız. Bunu tekrar hatırlamalı ve hatırlatmalıyız” dedi.