İZÜ Hukuk Konferansları Başladı


İZÜ Hukuk Fakültesi, alanında uzman hukukçuları üniversitemizle buluşturmak amacıyla “İZÜ Hukuk Konferansları” serisine başladı. Serinin ilk konuğu Eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Milosevic'i Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nde yargı önüne çıkartan İngiliz avukat ve savcı Prof. Sir Geoffrey Nice oldu.
 
İZÜ Hukuk Konferansları, 12 Mart 2015 Perşembe günü, Sir Geoffrey Nice’ın yaptığı Milosevic'i Yargılamak söyleşisiyle başladı. Akademisyenlerimizle, hukuk fakültesi öğrencilerimizin yoğun ilgi gösterdiği program İZÜ Merkez Kampüsümüzde gerçekleştirildi. Uluslararası Hukuk camiasında en tanınmış isimlerden biri olan Prof. Sir Geoffrey Nice, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nde görülen Slobodan Milosevic davasında yaşananları, geleceğin hukukçularına anlattı. Konuşmasına Uluslararası Hukuk kavramının nispeten yeni bir olgu olduğunu söyleyerek başlayan Sir Nice, bu yeni hukuk sisteminin yargıladığı ilk isimlerden birinin Milosevic olduğuna ve bunun önemli bir emsal teşkil ettiğine dikkat çekti. Mahkeme boyunca savcı olarak öne sürdüğü, Milosevic’in savaş suçları işlediğine dair kanıtları tek tek anlatan Sir Nice, daha önce benzeri bir dava görülmediği için çeşitli zorluklar yaşandığını ifade etti. Geleceğin hukukçularına bu davanın önemli bir emsal olacağını söyleyen Sir Nice, “Yasal kanıtlar bize asla doğruyu söylemezler. Çünkü savaşın galipleri tarafından değiştirilmişlerdir. Avukatlar ve tarihçiler, savaş suçlularını bulmak isteyenler, bunu akıllarında tutmalıdırlar. Biz bir savaş suçu işlendiğinde, emir komuta zincirindeki her bir insanı tek tek yargılayamayız. Benim fikrime göre, bu yapının en tepesindeki, kararları veren insanları yargılamak dorudur” dedi. 
 
Konferans sonrasında Sir Geoffrey Nice’a teşekkür eden Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut, “Bizimle bu bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederiz. Bir savcı olarak işinizi sevmeniz hiç kolay değil. Ancak siz insanlık adına, daha güzel barış dolu bir dünya için çok önemli işler yapan birisiniz” dedi.