Asım Gültekin ile Siyaset ve Mizah Söyleşisi


İZÜ Hür Medeniyet Kulübü, Cafcaf ve Hacamat dergilerinin sahibi Asım Gültekin’i konuk etti. “Siyaset ve Mizah” konulu söyleşi, 3 Mart Salı günü, İZÜ Kampüsünde öğrencilerimizin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Geçtiğimiz aylarda Fransa’da yaşanan Charlie Hebdo olaylarına farklı yaklaşımıyla dikkat çeken Asım Gültekin, başarılı karikatür çizme konusundaki kriterlerden bahsetti. Çizilen karikatürün öncelikle şekil itibariyle mizah edilen kişiye benzeyip benzemediğine bakılması gerektiğini ifade eden Gültekin, Peygamberimiz Hz. Muhammet’in (s.a.v.) karikatürünün çizilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Tüm dinlerin kutsallarına saygı duyulması gerektiğini söyleyen Gültekin, Fransa’daki saldırılan Müslümanları karalamak için hazırlanmış bir komplo olduğunu dile getirdi. Olayları İsrail’in hazırladığı bir tuzak olarak değerlendiren Asım Gültekin, İsrail’in bu saldırıyla hem dergiye hem de Filistin’in varlığını tanıyan Fransa’ya gözdağı verdiğini ifade etti. 

Müslüman dünyasının her ne alanda olursa olsun işini çok iyi yapan insanlara ihtiyacı olduğunu söyleyen Asım Gültekin, “Bir Müslüman bir iş yaptığında, ilk olarak onu Müslümanlar eleştiriyor. Bir Müslüman mizah dergisi çıkarsın. Bizden başka bunu yapan yok ama yine de en büyük eleştirileri kendi içimizden alıyoruz. İslam’da çizmek var mı diye hemen savunmaya geçiyorlar” dedi.  

Etkinlik sonunda Asım Gültekin’e hediye takdim edildi.