Sadettin Ökten ile Şehir ve Medeniyet Söyleşisi


İZÜ Mimarlık ve Sanat Kulübü, “Şehir ve Medeniyet” söyleşisiyle Prof. Dr. Sadettin Ökten’i öğrencilerimizle buluşturdu. 25 Şubat 2015 Çarşamba günü düzenlenen etkinliğe akademisyenler ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. 
 
Yüksek inşaat mühendisi olmasının yanında şehir ve medeniyet, özellikle de İslâm medeniyeti konularındaki entelektüel birikimiyle tanınan Prof. Dr. Sadettin Ökten konuşmasına kimlik olgusunu açıklayarak başladı. Kimlik arayışının sonunda geldiği noktanın medeniyet tasavvuru olduğunu ifade eden Ökten, şehirlerin de onları inşa eden medeniyetin tasavvuruna göre oluştuğunu söyledi. Her medeniyet tasavvurunun kendine özgü bir formu olduğunu söyleyen Ökten, “Bu formalar yüzyıllarda ortaya çıkıyor. İnsanlara toplu halde yaşamanın kurallarını öğreten medeniyet tasavvurudur. Bu tasavvurlar topluma bir hedef verir. Hedefin olduğu yerde anarşi biter. Şehirlerimizi de bu medeniyet tasavvurumuza göre inşa ediyoruz. Hayatımıza hakim olan değerler şehirlerimize de hakim oluyor” dedi. 
 
Avrupa’da yer alan şehirlerde bir bütünlük olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sadettin Ökten, ülkemizde özellikle büyük şehirlerin kaotik yapılaşmasının, “parçalanmış bir medeniyet tasavvuru” sebebiyle oluştuğunu ifade etti. Farklı medeniyet tasavvurlarının kurdukları şehirlerde, insanları medeniyetlerine özendirdiklerini ifade eden Ökten sözlerine şöyle devam etti; “Her medeniyet tasavvuru kurduğu şehirde, kendi değerlerini yansıtır. Değerlerini özendirir, bunları uygulamayı kolaylaştırır.  Zihinlerle yaşanan mekan özdeşleşir. Simge boyutunda da size o medeniyeti sevdirir. Önce gözünüzü terbiye eder. Sonra zevkinizi değiştirir. Ve son olarak da görüşünüzü değiştirir” dedi.