Türkiye'de Sosyal Hizmetler ve 2023 Vizyonu Sempozyumu


Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut, Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen “Türkiye'de Sosyal Hizmetler ve 2023 Vizyonu” Sempozyumunda katıldı. 2 Nisan 2015 Perşembe günü Küçükçekmece Belediyesi Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen etkinlik, siyaset dünyası ile akademik dünyayı bir araya getirdi. Programın konusu, mevcut sosyal hizmet uygulamaları ile 2023 hedefleri doğrultusunda geliştirilecek yeni projeler oldu.
 
Etkinliğin açılış konuşmasında Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut da Türkiye’de ve Dünyada sosyal hizmetlerin tarihçesi hakkında bilgi verdi. Medeniyetimizde yer alan vicdan kavramının Batı Medeniyetinde karşılığı olmadığına vurgu yapan Rektörümüz; “Batılı ülkelerde sosyal hizmetlerin vicdanla değil parayla, para için yapıldığını görüyoruz. Biz ise insana insan olduğu için hizmet veriyoruz. Bizde vicdan, sevgi kavramları var” diye konuştu.
 
Yerel yönetimlerde sosyal hizmetlerin önemine değinen Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, “İnsanı diğer varlıklardan farklı kılan en önemli özellik, insanların başkaları için yaptıklarıdır. Bu nedenle sosyal hizmetlerde insan faktörü önemli bir unsur. Her belediye hizmet verebilir ancak bu hizmeti sevgiyle verebilmek gerekiyor. Sevgi yoksa yaptığınız iş yarım kalır” dedi. 
 
‘Türkiye’de Sosyal Hizmetlerin 2023 Vizyonu’, ‘Sosyal Hizmetlerde Çocuk ile Gencin Yeri ve Geleceği’, ‘Yerel Yönetimlerde Sosyal Hizmetler’ başlıklı üç oturumdan oluşan sempozyuma, Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Bozlağan oturum başkanı olarak katılırken, Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Canatan, İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü Önal İnaltekin, Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Rıza Abay, İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Taner Artan ve sosyal hizmetler alanında uzman birçok isim konuşmacı oldu.