İZÜ 4. Akademik Yılına Merhaba Dedi


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi 2014-2015 akademik yılı açılışı, 8 Ekim 2014 Çarşamba günü Halkalı Merkez Kampüsümüzde Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi AVCI’nın da katılım gösterdiği bir törenle gerçekleştirdi. 

Yaklaşık iki bin öğrencimizin katıldığı ve İZÜ öğrencilerinden Siyaset Kulübü Başkanı Musa Zeytinci’nin açılış konuşmasıyla başlayan program, İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ramazan Evren ve Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı’nın konuşmalarıyla devam etti.  

Prof. Dr. Mehmet Bulut açılışta yaptığı konuşmasında, 4. akademik yılına başlayan İZÜ'nün kuruluşundan bu yana kat ettiği yoldan bahsetti. Üniversitelerin öğrencilerine enformasyon değil formasyon kazandırdığını söyleyen Prof. Dr. Mehmet Bulut konuşmasına şöyle devam etti; “İlim ve irfan yolunda ‘güzel insanlar’ yetiştirmek amacıyla yola çıkan insanların hayata geçirdiği üniversitemizin kuruluşundan bu yana en önemli dönüm noktasına gelmiş bulunuyoruz. Bu yıl üniversitemizin 4. Akademik yılı yani ilk mezunlarımızı vereceğimiz yıl. Bir üniversiteyi, üniversite yapan öncelikle yetiştirdiği öğrencidir. Ülkemizin, bölgemizin ve dünyanın geleceğinde önemli roller oynayacağınızı dikkate alarak sizleri en iyi şekilde geleceğe hazırlayabilmek amacıyla tüm bölümlerimiz için özel bir müfredat oluşturduk. Üniversitemizin adını taşıyan hocamızın soyadı malumlarınız Zaim’dir. Zaim’in Arapçadaki kelime anlamı da lider demektir. Sizleri kimlik kişilik sahibi, lider özellikli gençler olarak yetiştirmek için yeni imkânlar sunuyoruz. Bir öğrencinin üniversite eğitimini verimli şekilde tamamlaması için sunduğumuz imkânlardan belki de en önemlisi, her öğrencimizin 3 dil öğrenerek mezun olabilmesidir. Küreselleşen dünyada yer edinmek isteyenlerin öğrenmesi elzem olan İngilizce, coğrafyamızın önemli dillerinden Arapça ve medeniyetimizi daha iyi tanımamız ve anlamamıza katkıda bulunacak Osmanlı Türkçesi’ne özel bir önem veriyoruz. Ülkemizdeki 200’ü aşkın üniversiteden her sene binlerde mezun hayata atılıyor. Sizlerin üç dil öğrenerek mezun olmanız, Zaim gençler olarak bir adım önde hayata atılmanız anlamına gelecektir”. 

“Üniversitemizin eğitim felsefesi; yenilikçilik, rekabetçilik, entegrasyon-eklektik”

Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ramazan Evren yaptığı konuşmasında, yaş olarak genç üniversitenin, kurucu vakfı olan İlim Yayma Vakfından gelen köklü eğitim geleneğine dikkat çekti. Üniversitemizin kuruluşunun ilk yıllarında “Stratejik Planını” hazırlamış enden üniversitelerden biri olduğunu söyleyen Evren, konuşmasına şöyle devam etti; “Akademik ve fiziki altyapısı ile öne çıkan, mezunları tercih edilen, yayınları başlıca başvuru kaynağı olan  ve üniversitelerimiz arasında ilk yedide yer alan bir araştırma üniversitesi olmayı başlıca hedef olarak koyduk. Bu hedefe ulaşmada, medeniyetimizin değerlerini özümseyen, bilim üreten , insanlığa hizmet eden , donanımlı , erdemli ve lider insanlar yetiştirmeyi  ‘ olmazsa olmazımız olarak belirledik. Başarının sırrının hedeflere  kilitlemek olduğuna İZU ailesi olarak yürekten inandık. Bu hedeflere ulaşmak için gerekli stratejik projelerimizi belirledik. Bunu, alanlarında öne çıkan akademisyenler, seçkin işadamı ve yöneticiler, öğrenciler, yazar ve sanat adamlarından oluşan 100'e yakın paydaşımız ile yaptık”.

İZÜ'nün eğitim felsefesinin; yenilikçilik, rekabetçilik, entegrasyon-eklektik esaslarına dayandığını söyleyen Prof. Dr. Ramazan Evren, eğitimimizi gelişmiş ülkelerin seviyesine çıkarmak için bu alanındaki küresel gelişmeleri ve yenilikleri yakından takip ediyoruz dedi. İZÜ’nün bugün itibarıyla bölgesel çapta tercih edilen bir üniversite haline başarıyla geldiğini vurgulayan Evren, “Üniversitemiz Türkiye’nin içinde yer aldığı coğrafyada öğrenciler tarafından tercih edilen bir yüksek öğretim kurumu seviyesine çıkmıştır. Bugün üniversitemize Ortadoğudan Uzakdoğuya, Kafkaslardan Balkanlara öğrenciler ve velileri büyük teveccüh göstermektedir. Bugün 40 ülkeden 180'e yakın yabancı öğrencimiz var. Kısa zamanda yerelden bölgesel cazibe merkezine sıçrama yapan üniversitemiz şimdi  küresel çapta rekabete hazırlanıyor. Temel motivasyon kaynaklarımızdan biri olarak rekabete çok özel yer veriyoruz. Rekabet bizim hizmet süratimizi ve kamçılayan bizi ayakta tutan temel dinamiklerden birini teşkil ediyor. Sadece yerel – bölgesel düzeyde değil küresel çapta rekabet için kendimizi hazırlıyoruz. Rekabet bizim için popülist ve iddialı bir kavramdan çok küresel realiteleri ıskalamamayı hatta onun önüne geçmeyi ifade ediyor” dedi. Küresel ölçekte gelişmiş ülkelerin üniversiteleriyle yarışılabilmek için Türkiye’de yükseköğretim alanında reform yapılmasının bir zorunluluk olduğunu söyleyen Ramazan Evren; “YÖK reformu Türkiye için artık bir zorunluluktur. Üniversitelerimizin küresel rekabet gücünü artırabilmesi için bunun yapılması şarttır. Üniversitemiz bu konuda iyileştirmeler yapılması için YÖK ile her türlü işbirliğine hazırdır” dedi.

Okul Yakmak Halk Düşmanlığıdır

Etkinlik sonunda basın mensuplarının sorularını cevaplayan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, son günlerde yaşanan okul yakma olaylarıyla ilgili gelen soruya “Okulları yakmak, eğitim öğretim kurumlarını kundaklamak halk düşmanlığıdır, özellikle de o bölgede yaşayan halka düşmanlıktır. Türkiye’nin hiçbir yerinde eğitimin önü kesilemez. Bu olayları yapanları şiddetle kınıyoruz” dedi.