İslami Finans Modelleri Üniversitelere Giriyor


Konferansın açılış konuşmasını yapan İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, Türkiye’de bir ilk olarak önümüzdeki akademik yılda İZÜ’de İslami finans alanında doktora programı açılacağını söyledi. 

İZÜ ile İngiltere Durham Üniversitesi işbirliği ve Türkiye Katılım Bankalar Birliği, İslam Ülkeleri İstatistik Ekonomik Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) ve Borsa İstanbul (BİST) desteğiyle, I. Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansı, 21 Haziran 2014 Cumartesi günü İZÜ Halkalı Merkez Kampüsünde düzenlendi. Konferansın açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut, Türkiye’de İslami Finans ve katılım bankaları alanının duayenlerinden rahmetli Prof. Dr. Sabahattin Zaim’in adını taşıyan bir üniversite olarak bu alanda başlattıkları çalışmalardan mutluluk duyduklarını belirtti. 

Önümüzdeki akademik yılda İZÜ’de İslami finans alanında doktora programı açacaklarını belirten Prof. Dr. Bulut şunları söyledi: “İZÜ’de İslami finans yani katılım bankacılığı alanında yüksek lisans programımızı açtığımızda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiştik. Hem İZÜ Rektörü hem de YÖK Üyesi olarak mutlulukla beyan ediyorum ki, dün gerçekleştirilen YÖK Genel Kurulu’nda bu alanda doktora programı açmak için imzalarımızı attık. Dünya ekonomisi 2008’den bu yana sorunlarla karşı karşıya. Sorgulanması gereken mevcut iktisat paradigmasının karşısında ise en büyük çözüm İslami finans olarak ortaya çıkıyor. Türkiye bu alanda maalesef geriden gitti. Uzun bir zaman, medeniyetimizin köklerinden gelen bu alandan uzak durduk. Ancak son on yılda ülkemizin geçirdiği önemli değişimler ve hükümetimizin İstanbul’u bir finans merkezi yapma konusunda gösterdiği kararlılık gelecek için umut vaat ediyor. Biz de üniversite olarak bu amaca akademik anlamda destek vermek için doktora programımızı başlatıyoruz”.

“İngiltere İslami Finans Merkezi Olmak İstiyor”

Konferansın konuşmacılarından İngiltere Durham Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Merkezi Direktörü Prof. Dr. Mehmet Asutay ise, İngiltere’nin İslami finans alanında bir merkez olmak ve Körfez sermayesini çekmek istediğine değindi. İngiltere Başbakanı’nın 9. Dünya İslam Ekonomik Forumu'nda (WIEF) ciddi söylemlerde bulunarak İngiltere’nin bu alandaki hedeflerini dile getirdiğini söyleyen Prof. Dr. Asutay, “İngiltere hükümetleri ülkelerinin İslami finans alanında bir merkez olmasını istiyor. Körfez sermayesini İngiltere’ye çekebilmek için sistemlerinde ciddi düzenlemeler yaptılar. Aynı zamanda İngiltere’yi İslami finans konusunda bir eğitim merkezi halene getirmek istiyorlar. Global ekonomik krizlerden sonra batı mevcut sisteme ciddi alternatifler aramaya başladı. İslami finans da bu alternatiflerden biridir. Ancak İslami finansın diğer alternatiflerden farkı, kendini ispatlamış bir model olmasıdır. İngiltere de bu potansiyeli ciddiyetle ele alan ülkelerden biridir” dedi. Türkiye’nin İslami finans alanında geride kaldığını belirten Prof. Dr. Asutay, “Bunun sebebi sistemin Türkiye’de yakın zamana kadar siyasi destek bulamaması ve insanların İslami finans hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmamasıdır. Kurumsal yapılaşma konusunda yakın zamanda alınan siyasi destekle sağlanan gelişme çok ciddi ve umut verici. Ancak insanların İslami finans enstrümanları hakkında hala çok bilgi eksiği var. Bu açığı kapatmak gerekiyor. Bu konuda da üniversitelere büyük görev düşüyor” dedi. 

Konferansın bir diğer konuşmacısı Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz, katılım bankalarının bankacılık sisteminin ayrılmaz parçası olduğunu dile getirdi. Son on yıldır katılım bankacılığı alanındaki büyümenin %30 olduğunu söyleyen Akyüz, “Sektör temsilcileri olarak görevimiz bu finans hizmetinin çeşitliliğini, kalitesini ve verimliliğini artırmaktır. Bu yönde çalışmalarımız devam ediyor. Üniversitelerimiz bu konuda bizim hizmet ortaklarımızdır. Üniversiteler tarafından yüksek lisans ve doktora çalışmalarının başlatılması, hizmetlerimize çok ciddi akademik destek katacaktır. Katılım Bankacılığı sektörü halihazırda Körfez sermayesinin ülkemize çekilmesinde etkin ve verimli bir hizmet sunuyor. Bu alanda üniversitelerde de çalışmalar yapılmaya başlanmasıyla birlikte, hizmet ağımızın büyüyecek hizmetlerimiz artacaktır” dedi. 

Konferansın oturum başkanlarından Prof. Dr. Sabri Orman, katılım bankacılığındaki potansiyele dikkat çekti. Prof. Dr. Orman, katılım bankalarının henüz kullanılmamış bir potansiyeli fiile geçirebileceğini, bunun mevcut kaynaklara büyük bir ek değer katacağını söyledi. 

Konferans kapsamında katılımcılar, “İslam Ekonomisinin Kadim Kaynakları”, “Osmanlı'da İslam Ekonomisi Uygulamaları: Para Vakıfları”, “Günümüz İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulamaları” ve “İslam Ekonomisi ve Finansı Eğitimi” konularında tebliğ sundu