Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut 24. Uluslararası İş Forumuna Konuk Oldu


Dünyanın 25 farklı ülkesinden sanayici ve iş insanlarının katıldığı 24'üncü Uluslararası İş Forumu - International Business Forum (IBF) bu yıl "Virüs Ekonomisi" gündemiyle gerçekleşti. 1995 yılından bu yana MÜSİAD’ın öncülüğünde gerçekleşen etkinlik bu yıl TÜYAP ev sahipliğinde yapıldı. 

 

Programın açılışında konuşan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, Türkiye’nin yatırımcılar için büyük kolaylık sağladığını ve bu kolaylıkların verilere yansımaya başladığını vurgulayarak, “Dünya Bankası tarafından her yıl düzenli olarak hazırlanan İş Yapma Kolaylığı Endeksi (Doing Business Index) genel sıralamasında geçen sene 43. basamakta yer alan Türkiye, 2020 yılında 10 sıra yükselerek en kolay iş yapılan 33. ülke olmuştur. Endeksteki en büyük ilerleme esas itibarıyla Bakanlığımız sorumluluğundaki vergi alanında sağlanmış, bu alanda sıralamamız 80’den 26’ya yükselmiştir” diye konuştu.

 

Açılış konuşmalarının ardından günün “Covid-19 ve Paradigma Kayması: Tercih mi, Zorunluluk mu?” başlıklı ilk paneli gerçekleşti. Moderatörlüğünü İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut’un yaptığı panele konuşmacı olarak Ticaret Bakanlığı Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ve Prof. Dr. Kerem Alkın katıldı.

 

Panelin açılışında konuşan İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut içinde bulunduğumuz günlerin tarihi bir dönem olduğunu belirtti. Prof. Dr. Mehmet Bulut, dünyada daha önce de yaşanan benzer salgın dönemlerinin büyük değişikliklere yol açtığına değinerek, “Bugünlerde belki de tarihin kırılma noktalarından birini yaşıyoruz. Modern kapitalizmin kuruluşunda veba salgınının çok belirleyici etkisi olmuştu. 15. yüzyılda veba Avrupa’da yayılmaya başlayınca zengin nüfus kırsal alana çekilmeye başladı. Hatta bu salgın kıtalar arasına açılmalarına zemin hazırladı. Dolayısıyla bu salgınlar dünyada önemli değişimlere neden olabiliyor” diye konuştu.

 

Covid-19 sonrası dünyada önemli değişiklikler olabileceğini işaret eden Prof. Dr. Mehmet Bulut sözlerini, “Bugün büyük bir dönüşümü birlikte yaşıyoruz. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak sözü boşuna söylenmiyor. Yeni bir ekonomi çağına giriyoruz. Para, alışveriş, üretim, lojistik yeniden tanımlanacak. Bütün dünya bu süreçten birçok ders çıkardı. Dünyada hâkim olan mevcut ekonomik düzen artık son bulmalı. İnsanın toplum, çevre ve kâinatla barışmasını sağlayan, paylaşımcı ve dayanışmacı olan yani daha sürdürülebilir bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmakta” diyerek tamamladı.DSC_0082 DSC_0034 DSC_0045 DSC_0052 DSC_0054