İZÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Gadaoğlu Hayatını Kaybetti


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Hasan Gadaoğlu hayatını kaybetti.

Kuveyt, Cezayir, Suudi Arabistan gibi ülkelerdeki önemli üniversitelerde yaklaşık 20 yıldır ders veren Prof. Dr. Hasan Gadaoğlu son yıllarında bilgi ve birikimlerini İZÜ öğrencilerine aktardı. Prof. Dr. Hasan Gadaoğlu hocalık hayatında fıkıh, İslam İktisadı ve İslam kültürü konularında dersler verdi.

Prof. Dr. Hasan Gadaoğlu alanında kaynak olarak kullanılan çok sayıda eseri kaleme aldı. Bu eserlerden bazıları: Habis Fıkhı, Modern Fıkhi Meseleler ve İslam İbadet Esasları.

2018 yılında Türk vatandaşı Olan Prof. Dr. Gadaoğlu’nun cenazesi İstanbul’a defnedildi.

Değerli bilim insanı ve aynı zamanda Prof. Dr. Hasan Gadaoğlu’nun amcasının oğlu olan Prof. Dr. Abdüssettar Ebu Gudde’de geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetti.

Suriye, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Mısır'da eğitimin çeşitli kademelerinde görev yapan Prof. Dr. Abdüssettar Ebu Gudde, fıkıh ve İslam Ekonomisi alanında tüm dünyada önde gelen isimlerin başında yer almaktaydı.

Değerli bilim insanı Prof. Dr. Abdüssettar Ebu Gudde, 2017 yılında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde düzenlenen “Katılım Bankacılığı Denetim Kurulları” konulu konferansa konuşmacı olarak katılmıştı.

Kıymetli hocalarımıza Allah’tan rahmet, ailesi, öğrencileri ve sevenlerine sabır dileriz.

 

Prof. Dr. Hasan Gadaoğlu Kimdir?

1947 yılında Halep’te doğdu. Şam Üniversitesi Şeriat Fakültesi’nden 1972’de mezun oldu. 1978 yılında Mısır’da El Ezher Üniversitesi Şeriat ve Hukuk Fakültesi’nde “İslam Siyaseti” alanında yüksek lisans yaptı.  1986 yılında Tunus’ta Zitouna Üniversitesi’nde “Hukuk ve İslam politikası” alanında doktorasını tamamladı.

1991’de yardımcı doçent, 1997 yılında ise doçent ünvanlarını alırken, 2013 yılında profesör oldu.

Yaklaşık 21 yıl çeşitli ülkelerde, önemli üniversitelerde öğretim üyeliği yaptı.

2018 yılında Türk vatandaşı oldu.

Prof. Dr. Hasan Gadaoğlu 2019 yılından itibaren İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde ders vermekteydi.

Prof. Dr. Abdüssettar Ebu Gudde Kimdir?

1940 yılında Halep'te doğdu, 1964’te Şam Üniversitesi Şeriat Fakültesi’nden ve 1965’te aynı üniversitenin Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Mısır El Ezher Üniversitesi Şeriat Fakültesi’nde 1966’da fıkıh ve hadis alanlarında yüksek lisansını tamamladı. 1975’te aynı üniversitede Mukayeseli İslâm Hukuku alanında doktora çalışmasını bitirdi.

Merkezi Cidde'de bulunan al-Baraka Finans'da 1992’den beri Şerî Danışman (Müsteşar) ve Genel Sekreter olarak faaliyetlerini sürdürmekteydi.  Pek çok İslâmî banka ve finans kuruluşunda şerî danışman olarak görev aldı.