Prof. Dr. Malik Badri’ye Sudan’dan Ödül


İZÜ Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Malik Badri, Sudan Enformasyon Bakanlığı tarafından Psikoloji ve İslami Psikoloji’ye yaptığı katkılardan dolayı Üretken Akademisyen ve Yazarlar için verilen ‘Uluslararası El Tayeb Salih Ödülü’nün sahibi oldu.

Sudan Cumhurbaşkanı Temsilcisi Dr. Sideeg Tawour ve Cumhurbaşkanı Sözcüsü ve Sudan Enformasyon Bakanı Mohammed Salih tarafından Hartum’da verilen ödül sonrası Badri ile ilgili hazırlanan bir film gösterildi. 

Yılın akademisyeni seçilen Prof. Dr. Malik Badri, seremoninin geleneğine uygun olarak ‘Univesity of Khartum’da “Halka Açık Bir Ders” (Public Lecture) verdi. “Adetler, Gelenekler ve Psikopatoloji” konulu dersin ardından Prof. Dr. Malik Badri’nin kitapları ve aldığı ödüllerin gösterildiği bir sergi düzenlendi.

Ödülle ilgili daha sonra açıklamada bulunan Badri, ülkesinden aldığı bu ödülün kendisini çok memnun ettiğini söyledi.  Batı baskısından kurtulan Sudan’ın artık dünyaya daha özgür baktığını ve kendi değerlerine uygun hareket ettiğini ifade eden Badri, ödülün bu durumun bir sonucu olduğunu dile getirdi.

Çok sayıda ödülün sahibi olan Badri, İslami Psikolojiye yaptığı katkılardan dolayı, 2019 ‘da Californiya Üniversitesi’nden ve 2018 yılında ise İngiltere’de bulunan ‘Association Of Muslim’ kuruluşu tarafından İslami Psikoloji’ye yaptığı katkılardan dolayı ödül almıştı.