İZÜ, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İş Birliği Yapacak


Kültür ve Turizm Bakanlığı ile üniversiteler arasındaki iş birliğini arttırmak amacıyla "Telif Hakları Eğitim Merkezi Tanıtım Toplantısı ve Üniversitelerle İşbirliği Protokolü İmza Töreni" düzenlendi.

İkili iş birliği protokolleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile fikri mülkiyet hukuku, kültür politikaları, kültür endüstrisi ve kültür yönetimi alanlarında akademik çalışmalar yürütmek üzere araştırma ve uygulama merkezleri kurmuş 6 üniversite arasında imzalandı

Telif hakları alanının yanı sıra kültür endüstrisi, kültür politikaları ve kültür yönetimi gibi alanlarda yürütülen faaliyetlere etkinlik ve ivme kazandırması beklenen iş birliğinin, akademik çevrelerde konunun sahiplenilmesine de katkı sunması hedefleniyor.

003

6 üniversite arasında imzalanacak

Protokollerin, Bakanlık Telif Hakları Genel Müdürlüğü ve bünyesinde faaliyet gösteren Telif Hakları Eğitim Merkezi ile üniversiteler arasında bilgi transferi, deneyim aktarımı, ortak veri ve kaynak kullanımı, eğitim ve akademik yayın gibi iş birliğinde ilk adım olacağı düşünülüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının ev sahipliğinde düzenlenen törene, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Güney katıldı.

Programa İZÜ ile birlikte Ankara Üniversitesi, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, rektör ve rektör vekilleri ile ilgili akademisyenler katıldı.

Bakanlıklar, YÖK, Türkiye Adalet Akademisi, Talim Terbiye Kurulu, Türk Patent ve Marka Kurumu gibi kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri de imza töreninde yer aldı.

001