İZÜ, Otizm İçin Mavi Işıkları Yaktı


Her yıl 2 Nisan'da “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak çeşitli etkinliklerle otizmli bireylere yönelik farkındalıklar oluşturulması adına değerlendiriliyor. Bu etkinliklerde mavi renk kullanılarak  otizmli bireylere yönelik farkındalık oluşturuluyor. İZÜ de hem kampsümüzde hem de kamuoyunda otizm farkındalığını artırmak için Birleşmiş Milletler’in ‘Mavi Işık Yak’ kampanyasına destek vererek 2 Nisan’da çeşitli etkinler gerçekleştirdi.

Otizm Nedir?

Otizm doğuştan gelen, nedeni tam olarak bilinmeyen karmaşık bir gelişim bozukluğudur. Dünyada her 68 çocuktan biri otizmli doğmaktadır; ülkemizde 352 000’i çocuk olmak üzere yaklaşık 600 000 otizmli birey vardır.

Otizmli çocuklar hasta değil, özeldir; tanı konulduktan sonra günümüzde bilinen tek tedavisi ise yoğun ve sürekli özel eğitimdir. Otizm tanısının genellikle geç bir yaş olan 3 yaşta konulduğu, halbuki dikkatli bir izlemle başkalarıyla göz teması kurmamak, gözlerin bir yere takılıp kalması, ismi söylendiğinde bakmamak ve dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı davranışlar gibi belirtilerin izlenmesiyle 6 aylıkta bile tanının mümkün olduğu bildirilmektedir. Erken tanı ve ardından her çocuğun özelliklerine göre verilecek doğru bir eğitimle otizmli çocukların hayatlarında büyük fark yaratmak ve onları sağlıklı gelişim gösteren yaşıtları ile birlikte aynı okulda okuyacak seviyeye getirmek mümkündür.

 2 1