İZÜ Hukuk Öğrencileri Uluslararası Yarışmaya Katıldı​


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4. Sınıf öğrencilerinden Merve Erbaş, Kübra Tanış, Cemal Furkan Kanber ve Burak Tiryaki bu yıl 26. Düzenlenen The Annual Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot adlı Uluslararası Ticari Tahkim Farazi Dava yaşamasına BAP Projesi desteği ile katıldı.

Vis Moot Takımı yarışmaya sundukları dava dilekçesi ile İZÜ Rektörü  Prof. Dr. Mehmet Bulut’u ziyaret ederek 3 aylık süreç ile ilgili deneyimlerini aktardı. Prof. Dr. Mehmet Bulut görüşmede öğrencilere başarılar dileyerek “Bu gibi yarışmalara katılmak çok önemli. Yarışmalar kazanılır veya kaybedilir. Ancak önemli olan böyle platformlarda olmak. Alanınızda, uluslararası akranlarınızla birlikte olmak” diye konuştu. 24 Ocak 2019  tarihinde cevap dilekçelerini sunacak olan takım, 13-18 Nisan 2019  tarihinde sözlü savunmaları için Viyana’da duruşmalara katılacak ve üniversitemizi uluslararası hukuk camiasında temsil edecek.

Vis Farazi Tahkim Yarışması’nın amacı CISG ve uluslararası ticari tahkim konularında geleceğin hukukçularını yetiştirmek ve onların bu çalışmalarını desteklemek.  Dünyanın köklü üniversitelerinin katılım sağladığı bu yarışmada öğrenciler İngilizce olarak sunacakları yazışma ve savunmalarıyla üniversitelerini temsil etmekte. İZÜ Hukuk Fakültesi’nin Vis Moot ekibi çalışmalarına, bu yıl için kurgulanan olay metninin 5 Ekim 2018 tarihinde yayınlanmasıyla başlamıştı. Dr. Öğr. Üyesi Fatih Serbest danışmalığında gerçek bir tahkim yargılamasına hazırlanır gibi çok yoğun bir şekilde çalışan ekip, 6 Aralık 2018 tarihinde İngilizce dava dilekçelerini yarışma kuruluna teslim etti. 

ISO_0751