İZÜ Mezunlarına Görkemli Tören


03

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi bu yıl mezun olan öğrencileri için görkemli bir tören düzenledi. Dördüncü mezuniyet töreninde yüzlerce öğrenci keplerini atarken aileleri de çocuklarını yalnız bırakmadı.

Bu yıl 4. dönem mezunlarını veren İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde 756 öğrenci keplerini attı. Tören, mezun öğrencilerin gerçekleştirdiği yürüyüş ile başladı. Yürüyüşte ailelerini ve hocalarını selamlayan öğrenciler ardından alandaki yerlerini aldı. Açılış konuşmalarıyla devam eden törende, dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldı. Törene, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Yücel Çelikbilek, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyet Başkan Vekili Bilal Erdoğan, İZÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ramazan Evren, İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, öğretim üyeleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde bu yıl 7 fakültede toplam 756 öğrenci mezuniyet heyecanını yaşadı.  İZÜ’de 2018 yılında en fazla mezun veren fakülte 235 öğrenci ile Eğitim Fakültesi oldu. Eğitim Fakültesi’nde bulunan programlardan Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü 97, Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü 51, İngilizce Öğretmenliği Bölümü 44 ve Türkçe Öğretmenliği Bölümü 43 mezun çıkardı. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde Mimarlık bölümünden 89, Bilgisayar Mühendisliği’nden 41, Gıda Mühendisliği’nden 23 öğrenci olmak üzere toplam 153 öğrenci mezuniyet coşkusunu yaşadı. İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ise 114 öğrencisini mezun etti. Bu fakültede eğitim gören Psikoloji Bölümü’nden 76, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden de 38 öğrenci keplerini attı. Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölümü’nden 41 ve Sosyal Hizmet Bölümü’nden de 38 olmak üzere toplam 79 mezun çıkardı.  Hukuk Fakültesi’nden 105, İslami İlimler Fakültesi’nden 41 ve İşletme Bölümü’nden de 29 öğrenci İZÜ’den mezun olma başarısını gösterdi.

“Nitelikli İnsana Yapılan Yatırım Çok Önemlidir”

Törende yaptığı konuşmada nitelikli öğrenciler mezun ettiklerini vurgulayan İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, “Nitelikli insana yapılan yatırım en önemli yatırımdır. Şüphesiz ki en büyük değer ve eser öğrencilerimizdir” dedi. Prof. Dr. Mehmet Bulut, öğrencileri mezun ediyor olmanın buruk ama onurlu olduğunu dile getirdi. Öğrencilerin ailelerinin de emeklerinden bahseden Prof. Dr. Bulut, “Anne babalar ve hocalar eserlerini her zaman daha iyi yerlerde görmek isterler. Daha iyi olmalarından ancak onur duyar ve şükrederler. Nitelikli insana yatırım en önemli yatırımdır. İZÜ’den üç dille yetişmiş öğrencilerimize dünyanın her yerinde ihtiyaç olacaktır. Öğrencilerimize bu yüzden fazla sorumluluk düşüyor. Bu kampüsü öğrencilerimizle adeta beraber, yeniden kurduk. Her mezun öğrencimiz bir cevher. Başarılı insanların önemi büyük işler yapmalarında değil ekip olarak küçük işlerle büyük başarı elde etmektedir. Hayatımız boyunca ekip olarak samimiyet ve gayret göstermeli ve sabretmeliyiz. Geleceğimizin güvencesi sizsiniz. İş hayatınızda kazancınızı nerede ve nasıl kazandığınıza dikkat etmeli, para kazanayım da ne olursa olsun diye meseleye yaklaşmamalısınız. Asil bir tavrınız olsun. Gerektiğinde risk almaktan çekinmeyin. Her zaman adil yolun izini sürmeye çalışınız. Küreselleşen dünyada işiniz iletişim ve ulaşım konusunda kolay rekabet açısından zor olacak. Gayret içinde olun tembellikten uzak durun. Kalbinizi bilgi ve erdemle doldurursanız huzurlu ve başarılı olursunuz. Üniversitemiz büyük üniversiteler gibi olmaya adaydır. Başta yeni sistemimizin kurucusu Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, paydaşlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Zorluklardan Ve Çok Çalışmaktan Korkmayın”

İZÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ramazan Evren, öğrencilerin zorluklardan ve çok çalışmaktan korkmamaları gerektiğini vurguladı. Yüzlerce öğrenci mezun ediyor olmaktan gurur duyduğunu dile getiren Prof. Dr. Evren, “Aydınlık yarınlarımızın mimarı olan gençlerimizi mezun etmenin mutluluğunu yaşatan rabbimize hamdolsun. Öğrencilerimizi erdemli bireyler olabilmeleri için yetiştirdik. Ezbere değil anlamaya dayalı eğitim ortamı oluşturmaya çalıştık. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy gibi büyük düşünmeyi, zor zamanlarda teslim olmamayı öğretmeye çalıştık. Sadece eğitim veren değil bilim teknoloji üreten ve uygulamaya geçiren bir kurumuz. Teknoloji transfer ofisi teknokent kurma çalışmalarımız da sürmektedir. Meslek hayatına hazır evlatlarınızı maddi manevi desteklerinizle bu günlere getirdiğiniz için aileleri de kutluyorum. Yaşamdan, zorluklardan ve çok çalışmaktan korkmayan, kendini bilen, inanan gençler olarak kendiniz ve ülkemiz için yapabileceğiniz çok şey olduğunu biliyorsunuz. Üniversitemizin ismini hakkıyla temsil edeceğinize olan inancımla sizleri canı gönülden kutluyorum” dedi.

“21 Yüzyıla Bu Okullardan Mezun Olanlar Yön Verecektir”

Törende konuşma yapan İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyet Başkan Vekili Bilal Erdoğan, 21. yüzyılda gündemlerin başkası tarafından belirlenmemesi gerektiğini vurgulayarak, “21. yüzyıla bu okullardan mezun olanlar yön verecektir” dedi ve şunları söyledi:  

“Neyin trend olduğuna başkalarının sizin adınıza karar vermesine izin vermeyin. Muhakkak hayatınıza anlam katmanın mücadelesi içinde olun. Kendi derdinizin yerine muhakkak başkalarının derdini de koyun ve bu dertlerinizle hayatınızın trendlerini belirleyin. Batı kültürü ve onun hegemonyası trendlerin belirleyicisi oldu ve geldiğimiz nokta ortada. 21. yüzyılda trendleri, gündemleri başkaları tarafından belirlenenler olmayın, trendlere sizler karar vereceksiniz. 21. yüzyılda liderlik, yığınların önüne geçip onlara yön vermek değildir nerede bulunuyorsanız bulunun değişimi yönetmeye talip olun. Cesur olun. 21. yüzyıla bu okullardan mezun olanlar yön verecektir. Siz zamanın ruhunu iyi takip edin. Emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Hepinize mezuniyetiniz hayırlı uğurlu olsun.”

“Zorlukları Hep Beraber Aştık”

İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Yücel Çelikbilek ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Çok uzun geçmişi olan vakfımızın böyle bir kuruma sahip olmaması ülkemiz için çok büyük bir eksiklikti. Bu eksikliği tamamlamak bizlere nasip oldu. Başlarken zorluklarını hep birlikte aştık. Bizim üniversitemiz insanımızı tek yönlülükten kurtararak çift yönlü insan yetiştirme gayreti içinde olacaktır. Olduğunu da buradaki öğrencilerimizden anlamak mümkündür. Sevgili öğrencilerimiz, rabbim çıktığınız yolda sizi muvaffak etsin. Yurt dışından gelen kardeşlerimiz bizim kültür ve dava elçilerimizdir. Biz onları hiç unutmayacağız. Bu kapı onlara hep açık. Bu üniversitenin kurulmasında emeği olan, bizi şereflendiren Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk devlet başkanı olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum.”

“Gönül Dili Türkçe’yi Burada Öğrendim”

İZÜ’den birincilikle mezun olan Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Bangladeşli öğrenci Khan Muhammad An Nazmus Saqıb, “Türkiye’de eğitim gördük, gönül dili Türkçe’yi öğrendim. Bu konuşmayı gönülden yapabildiğim için şu an çok mutluyum” dedi. Ülkesinde bir zamanlar çok zulüm gördüklerini ancak korkmadıklarını dile getiren Sakıp, “Bu ülkede misafirperver ve samimi insanlarla tanıştım. Türkiye’de eğitim gördük ve gönül dili Türkçeyi öğrendim. Bu konuşmayı gönülden yapabildiğim için çok mutluyum. Bundan sonra gönüllü kültür elçisi olup her yerde Türkiye’yi anlatacağım. Bu kampüsün her yerinde hatıralarım var. Biz bir aileyiz. Bu aileye veda ederken herkese teşekkür ederim. Hocalarımız bizlere farklı açılardan dünyaya bakmamız gerektiğini gösterdi. Onlardan öncülük etmeyi, düşünmeyi, özgüvenli ve inançlı olmayı öğrendim. Arka plandaki tüm personel ağabeylerimize de teşekkür ederim. Engelleri sabırla azimle ve inançla aşmamız gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Törende üniversiteden ilk üç sırada mezun olan öğrenciler ile fakülte ve bölüm birincileri ödüllendirildi. 4. dönem mezunlarından Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Khan Muhammad An Nazmus Saqıb üniversite birincisi, İslami İlimler Fakültesi öğrencisi Büşra Ceyran üniversite ikincisi, Psikoloji Bölümü öğrencisi Gülşah Balaban üniversite üçüncüsü olarak mezun olmaya hak kazandı.

Eğitim Fakültesi’nde Azbiye Nur Erel, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde Zehra Nur Öncel, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’nde Otabek Sattorov, Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde Yasemin Yaman ve Hukuk Fakültesi’nde Elif İlknur Özgürsoy fakültelerinden birinci olarak mezun oldu.

İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nden Büşra Nur Güvenç, Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nden Merve Altınışık, Türkçe Öğretmenliği Bölümü’nden Rabia Nur Çalışkan, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Duygu Karaman, Gıda Mühendisliği’nden Esra Nur Bulca ve Hemşirelik Bölümü’nden Esma Akdemir lisans eğitimini bölüm birincisi olarak tamamladı.

Konuşmaların ardından mezun olmaya hak kazanan tüm öğrenciler temsili diplomalarını öğretim üyelerinin elinden aldı. Binlerce kişinin katıldığı tören, İZÜ 4. dönem mezunlarının havai fişek gösterisi eşliğinde kep atmasıyla son buldu.



02 04 03 05 06 01 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 29 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50