İZÜ, Otizm İçin Mavi Işık Yaktı


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, 2 Nisan “Dünya Otizm Farkındalık Günü” vesilesiyle kamuoyunda otizm farkındalığını artırmak için Birleşmiş Milletler’in "Mavi Işık Yak" kampanyasına destek verdi.

Doğuştan gelen, nedeni tam bilinmeyen karmaşık bir gelişim bozukluğu olarak tanımlanan Otizm'e dikkat çekmek amacıyla, 2 Nisan günü tüm dünyada çeşitli etkinliklerle farkındalık oluşturma amaçlanıyor. 

Otizm farkındalığına destek vermek için akşam saatlerinde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Galata Kulesinin yanı sıra İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi'nin Halkalı'da yer alan tarihi binası gibi birçok yapı mavi ışıkla aydınlatıldı. Mavi giyecek ve sosyal medya hesapları üzerinden #otizmemaviışıkyak etiketi ile otizmle ilgili mesajlar vererek otizmin farkında, onların yanında oldukları ifade edildi.

İZÜ Hemşirelik Bölümü tarafından yapılan açıklama da ise Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 142 bin 586 otizmli birey olduğu ve bu durumdan etkilenen 4 milyon 568 bin aile ferdi bulunduğu tahmin edildiği ifade edilerek, otizmli çocukların hasta değil, özel olduğu vurgulandı. Erken tanı ve ardından her çocuğun özelliklerine göre verilecek doğru bir eğitimle otizmli çocukların hayatlarında büyük fark yaratmanın mümkün olduğuna değinilen açıklamada, otizmli çocukların sağlıklı gelişim gösteren yaşıtları ile birlikte aynı okulda okuyacak seviyeye getirilmesinin sağlandığı belirtildi. otizm 4 otizm 2 otizm 3