İZÜ’den, ABD’nin Önde Gelen Üniversiteleri ile Yeni Anlaşmalar


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, önde gelen üniversitelerle ikili işbirliği anlaşmaları ve görüş alışverişi için Amerika Birleşik Devletleri’ne bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, Missouri University of Science & Technology ile başlayan ABD ziyaretinde, üniversitenin Rektörü ve Provostu ile görüştü. Rektör Prof. Dr. Mehmet Bulut, ziyaretinin ilk gününde Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcısı ile üniversitelerin yakın işbirliği yapabilmesi için ön görüşme ve tanıtım içerikli bir toplantı yaptı. Daha sonra Bilgisayar, Elektrik-Elektronik ve Endüstri Bölüm Başkanları ile devam eden toplantılar, ilerleyen saatlerde yine Missouri Uzaktan Dünya Öğretim Merkezi, Öğrenci Proje Geliştirme Merkezi ve çevre ile barışık kendi enerjisini üreten köyde inceleme gezisi ile devam etti.

Missouri University of Science & Technology’deki görüşmelerine İşletme, Bilgi Teknolojileri, Siyaset Bilimi, Psikoloji ve İngilizce Dili Bölüm Başkanları ile devam eden Rektör Bulut, 2+2, 3+2 öğrenci ve öğretim üyesi değişimi konularının ayrıntıları ile ilgili toplantılar yaptı. İşbirliği anlaşmasının ardından, İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut ile Missouri University of Science & Technology Rektör Prof. Dr. Christopher G. Maples ve Provost Prof. Dr. Robert J. Marley arasında öğrenci ve akademisyen değişimi, ortak projeler, çift diploma programlarının yol haritasının ayrıntıları müzakere edildi. Gerçekleştirilen toplantıların ardından ABD’nin Bilim ve Teknoloji alanındaki en önemli üniversitelerinden biri olan Missouri University of Science & Technology ile İZÜ arasında birçok alanda işbirliğini öngören anlaşmaya imza atıldı.

ABD ziyaretinin ikinci ayağında Harvard Üniversitesi Tıp ve Sağlık Bilimleri’nde yer alan Sabri Ülker Araştırma Merkezi’nde incelemeler yapan İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut,  Araştırma Merkezinin  Direktörü ve aynı zamanda Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üyesi Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil ile Türkiye’deki bilim ve teknoloji alanındaki çalışmaları ve Harvard ile İZÜ arasındaki işbirliği imkânlarını değerlendirdiler.

Northeastern Üniversitesi Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Katherine S. Ziemer ile de ortak projeler, akademik işbirliği ve değişim programları konusunda verimli bir görüşme gerçekleştiren Prof. Dr. Mehmet Bulut,  bu ziyaretin ardından, Boston College’da Uluslararası Halkla İlişkiler Direktörü ve Küresel İşbirliklerinden Sorumlu Rektör Özel Danışmanı Prof. Dr. Alberto Codenzi ve Boston Üniversitesi Küresel Programlardan Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Willis G. Wang ile iki üniversitenin ortak alanlarda gerçekleştirebileceği projeleri, akademik işbirliği imkânlarını  değerlendirdi.

ABD iş geliştirme gezisinin son ayağında, Massachussetts Institutute of Technology (MIT)’de Global Eğitimden Sorumlu Direktör Dr. M. S. V. Kumar ve Global Ekonomik Kalkınma Bölüm Direktörü Dr. I. Dhaliwah ile İZÜ-MIT proje ve belli başlı eğitim programlarında işbirliği alanlarına dair oldukça verimli görüşmeler gerçekleştiren İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, ABD’ye yapılan bu gezinin çok verimli geçtiğini kaydederek, “İZÜ’yü uluslararsılaştırma vizyonumuz çerçevesinde daima dünyanın bilgisini ve akademik tecrübesini üniversitemize aktarmak için çaba gösteriyoruz. Gelecek nesillere karşı borcumuz olduğu bilinciyle İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’ni dünya ile buluşturmak akademik çalışmalarda küresel adımlar atmak gayreti içindeyiz. Önümüzdeki dönemlerde bunun karşılığını alacağımıza inancım tamdır” şeklinde konuştu.

Boston’daki farklı üniversitelerde bulunan akademisyenlerle akşam yemeğinde bir araya gelşen İZÜ’yü anlatan Prof. Dr. Bulut, yine aynı şehirde yer alan Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğuna bir ziyarette bulunarak Başkonsolos Süleyman Ömür Budak ile yükseköğrenimde iki ülke işbirlikleri hakkında görüş alışverişinde bulundu.10 9 8 7 6 5 4 1 3 2