Kudüs Mücadelesinde Yapılması Gerekenler İZÜ’de Tartışıldı


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren İslam ve Küresel İlişkiler Merkezi (CIGA) 6 Ocak Cumartesi günü Kudüs meselesinin tartışıldığı bir çalıştay düzenledi. İZÜ Halkalı Kampüsü’nde yapılan çalıştayda, Filistin ve Türkiye’den aktörlerin katılımıyla Kudüs’ün geleceği ile ilgili müzakereler yapılarak, yeni stratejiler geliştirildi.

Türkiye’de, Kudüs meselesiyle ilgilenen organizasyon ve bireyleri buluşturan çalıştay İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk Özbek’in açılış konuşmasıyla başladı. Program üç farklı oturum olarak yapıldı. İlk oturumda Kudüs için yapılan mücadelede Filistinli perspektifler tartışıldı. Bu oturumda Dr. Abdallah Marouf moderatörlük yaparken, Dr. Ahmad Atawneh ve Dr. Sami Al-Arian konuşmacı olarak görüşlerini paylaştı. İkinci bölümde Kudüs meselesinde Türkiye perspektifleri konuşuldu. Dr. Cengiz Tomar’ın moderatör olduğu bu oturumda konuşmacılar Dr. Galip Dalay ve Dr. Said Alhajj oldu. Her iki oturumun ardından katılımcılar, konuşmacılara soru ve görüşlerini aktardı.

Öğleden sonra gerçekleştirilen oturumda tüm katılımcılar üç bölüme ayrılarak meselenin çözüme ulaştırılması için farklı tarafların gözünden stratejiler geliştirdi. Kudüs meselesinde devletlerin, STK’ların ve insanların rolü bu grupların yaptığı toplantılarda değerlendirildi. Grup çalışmalarının ardından raporlar, tavsiyeler ve sonuçlar açıklandı.

Kudüs için mücadelede yapılması gerekenlerin tartışıldığı çalıştay CIGA Başkanı Dr. Sami Al-Arian’ın teşekkür konuşması ve konuklara hediye takdimi ile sona erdi.ISO_2195 ISO_2110 ISO_2193 ISO_2249