Prof. Dr. Sabahattin Zaim, 'Etkili Öğretmen Çalıştayı’nda Anıldı


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin desteğiyle, Bilim Koleji tarafından düzenlenen 2. Etkili Öğretmen Çalıştayı 16 Aralık 2017 Cumartesi günü gerçekleştirildi. Bilim Koleji’nin ev sahipliği yaptığı çalıştayı çok sayıda eğitimci takip ederken, programda Prof. Dr. Sabahattin Zaim, düzenlenen özel oturumda anıldı.

İz Bırakan Öğretmen: Prof. Dr. Sabahattin Zaim

Etkili Öğretmen Çalıştayı, açılış konuşmalarının ardından, 'İz Bırakan Öğretmen: Prof. Dr. Sabahattin Zaim' başlıklı özel oturuma ev sahipliği yaptı. İZÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Güney’in modaretörlüğünde yapılan oturuma, konuşmacı olarak TCMB Üyesi Prof. Dr. Sabri Orman ve İZÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Bolat katıldı.

Programda Prof. Dr. Sabahattin Zaim’in hayatından kesitlerin yer aldığı bir belgesel gösterimiyle başlayan özel oturum, Prof. Dr. Sabri Orman'ın Sabahattin Zaim Hoca ile anılarından kesitlerle başladı. Sabahattin Zaim Hoca'nın asistanı olarak mesleğe başladığını belirten Prof. Dr. Sabri Orman, Sabahattin Zaim Hoca’nın kaymakamlık yaptığı dönemle ilgili olarak “Ben Kâhtalıyım. Yani hocanın ilk kaymakamlık yaptığı yerdir Kâhta. Hoca kaymakamken ben de çocuktum. Hocamız çok hareketli bir kaymakamdı. Dolaşmadığı köy kalmamış denebilir. Benim yaşadığım köye de kaymakamlık cipi ile gelmiş zamanında. Hoca hatıratında der ki: O köye değen ilk araba lastiği kaymakamlık cipinin lastiğiydi. Köyde askerlik yapanların dışında o araba bir ilkti. Bugün uzaydan bir mekikle dünyaya bazı varlıklar geldiğinde nasıl hissedilirse, bizim köyde de o his olmuş cip geldiğinde” diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Ömer Bolat ise Prof. Dr. Sabahattin Zaim ile MÜSİAD Genel Sekreterliği görevini yaptığı dönemlerde tanıştığını belirtti. Prof. Dr. Sabahattin Zaim’in Yüksek İstişare Heyeti’nde olduğuna değinen Prof. Dr. Ömer Bolat “Hocamız sakin bir insandı. Toplantılarda herkesi dinlerdi. Çok uç fikirler de olurdu. En son Sabahattin Hoca konuşur ve hepimiz ona katılırdık. Çünkü o engin bilgisi ve tecrübesiyle bir konuşur ama pir konuşurdu” dedi.

Hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona eren oturumun ardından, çalıştay, gün boyu yapılan atölye çalışmaları ile devam etti.